2026-08-03 18:57

Rusijos smūgis knygų leidėjams: viena ataka sunaikino trečdalį Ukrainos metinio knygų tiražo

Rugpjūčio 1 d. surengta Rusijos ataka Charkive sukėlė didžiulį gaisrą leidyklos „RNK-Ranok“ logistikos centre, praneša chytomo.com. Remiantis preliminariais bendrovės duomenimis, per ataką sunaikinta 8 mln. knygų egzempliorių, įskaitant 600 000 mokyklinių vadovėlių, kurie iki rugsėjo 1 d. turėjo pasiekti Ukrainos mokyklas. Preliminarūs nuostoliai vertinami apie 22,3 mln. eurų (1 mlrd. grivinų).
Viktoro Kruglovo nuotr.
Viktoro Kruglovo nuotr.

„Du dronai smogė į tą pačią vietą. Tai reiškia, kad tie niekšai iš anksto suplanavo ataką, norėdami sunaikinti vadovėlius ir ukrainietiškas knygas“, – sakė „RNK-Ranok“ generalinis direktorius Viktoras Kruglovas.

Gaisras išplito maždaug 10 000 kvadratinių metrų plote. Darbuotojai išpuolio metu nenukentėjo. Bendrovė pranešė, kad po pirmojo smūgio darbuotojai spėjo pasislėpti slėptuvėje.

Viktoro Kruglovo nuotr.
Viktoro Kruglovo nuotr.

Šiame centre buvo saugomos leidyklų „Ranok“, „Fabula“, „Readberry“, „Korali Books“ ir kitų šios grupės įmonių knygos, taip pat knygynų tinklo „KnyhoLand“ atsargos. Iš šio centro knygos buvo siunčiamos mokykloms, bibliotekoms, knygynams ir skaitytojams visoje Ukrainoje. Centre taip pat buvo saugomos tokių leidyklų kaip „Zhorzh“, „One More Page“, „Varvar Publishing“, „Osnova“, „Svoie“, „Kenguru“ ir „4mamas“ knygos.

Taip pat buvo sunaikintas Ukrainos stalo žaidimų leidėjo „Rozum“ sandėlis. Bendrovė nurodė vertinanti nuostolius ir įspėjo, kad tai paveiks artimiausius planus bei užsakymų vykdymo terminus, tačiau pažadėjo atkurti veiklą ir toliau gaminti stalo žaidimus.

Iki rugpjūčio 1 d. atakos „Ranok“ nuo Rusijos visapusiškos invazijos pradžios jau buvo patyrusi daugiau nei 1,33 mln. eurų (60 mln. grivinų) nuostolių. Bendrovė buvo pertvarkiusi savo veiklą ir paskirsčiusi knygas bei popierių keliuose sandėliuose, nes manė, kad jokia vieta Ukrainoje nėra visiškai saugi.

Viktoro Kruglovo nuotr.
Viktoro Kruglovo nuotr.

„Ranok“ infrastruktūra buvo puolama ne kartą. Gegužės 13–14 d. naktį Rusijos raketų ir dronų ataka apgadino vieną iš leidyklos logistikos centrų bei dukterinės leidyklos „One More Page“ sandėlį, sutrikdydama platinimą ir vėlindama internetinius užsakymus. Kita ataka gegužės 24 d. apgadino „Ranok“ biurą Kyjive.

Liepos 2 d. Rusijos ataka apgadino spaustuvę „Megapolihraf“, tuo metu spausdinusią „Ranok“ knygas ir mokyklinius vadovėlius. Per tą pačią ataką logistikos partnerio sandėlyje buvo sunaikinta apie 800 000 leidyklai „BookChef“ priklausiusių knygų.

Viktoro Kruglovo nuotr.
Viktoro Kruglovo nuotr.

Kaip pranešta anksčiau, Rusija 2026 m. liepą suintensyvino atakas prieš Ukrainos leidybos infrastruktūrą. Liepos 18–19 d. naktį raketų ir dronų ataka Kyjive sunaikino arba apgadino apie 850 000 knygų, nusiaubė spaustuvę „Konvi“, sunaikino leidyklos „#knygolove“ sandėlį, naujai įkurtos leidyklos „Mison“ biurą bei apgadino „Arc.ua“ biurą.

Viktoro Kruglovo nuotr.
Viktoro Kruglovo nuotr.

Per pastaruosius ketverius metus Ukrainoje kasmet vidutiniškai buvo išleidžiama apie 25 mln. knygų egzempliorių. Vien per liepos mėnesį Rusijos atakos sunaikino daugiau nei 1,5 mln. ukrainietiškų knygų. Tai reiškia, kad vien per šią vasarą Ukraina prarado daugiau nei trečdalį savo metinio knygų tiražo.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą