Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 1d. 10:00

Septynios dėmesio vertos knygos apie slaptąjį mafijos pasaulį

Aktorius Marlonas Brando (dešinėje) 1972-ųjų filme „Krikštatėvis“
„Scanpix“/AP nuotr. / Aktorius Marlonas Brando (dešinėje) 1972-ųjų filme „Krikštatėvis“

Mėgstate filmus apie gangsterius, nusikalstamas grupuotes, mafijos pasaulį? Vos išgirdus žodį „gangsteris“ pirmas į galvą ateinantis filmo pavadinimas – „Krikštatėvis“? Ši kino klasika sukurta remiantis amerikiečių rašytojo Mario Puzo knyga. Tačiau yra ir daugiau dėmesio vertų knygų apie nusikaltėlius – į tokias knygas dėmesį siūlo atkreipti „The Guardian“ apžvalgininkas Rodas Reynoldsas.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Krikštatėvis“

1969 metais pirmą kartą išleistas Mario Puzo romanas vadinamas tikra literatūrine klasika ir yra vadinamas vienu garsiausių romanų apie mafijos gyvenimą. Knyga pasakoja apie Vitą Korleonę, kurį visi vadina Krikštatėviu. Jis – iš Sicilijos į Niujorką persikėlusios šeimos galva, vienas iš labiausiai gerbiamų Niujorko mafijos bosų. Romanas „The New York Times“ bestselerių sąraše išsilaikė net 67 savaites, o per dvejus prekybos metus knygos nupirkta per devynis milijonus egzempliorių.

1972 metais pagal knygą sukurtas tokio paties pavadinimo filmas, kurį režisavo Francisas Fordas Coppola, o jame vaidino Marlonas Brando ir Alas Pacino. Filmui scenarijų parašė pats knygos autorius M.Puzo. Filmas laimėjo dvi „Oskarų“ statulėles ir buvo vadinamas vienu geriausių filmų apie gangsterius per visą kino istoriją. 1974 ir 1990 metais pasirodė filmo tęsiniai.

Knygos viršelis/Knyga „Krikštatėvis“
Knygos viršelis/Knyga „Krikštatėvis“

Knyga yra išversta į lietuvių kalbą, jos vertėjas – Vytautas Petrukaitis, o kūrinį išleido leidykla „Alma littera“.

„Wiseguy“

1985 metais išleisto kriminalinio romano autorius – amerikiečių prodiuseris, scenaristas, rašytojas Nicholas Pileggi. Tai garsiausias jo romanas, pasakojantis apie gangsterių gyvenimą, kurio epicentre – Henry Hillas, vėliau tapęs teisėsaugos informatoriumi.

Knygos viršelis/Knyga „Wiseguy“
Knygos viršelis/Knyga „Wiseguy“

1990 metais remiantis knyga sukurtas kino filmas „Geri vyrukai“ („Goodfellas“), kurį režisavo garsusis Martinas Scorsese, o vaidino tokie aktoriai kaip Robertas De Niro, Joe Pescis ir Ray Liotta. Filmas pelnė „Oskaro“ apdovanojimą.

„American Tabloid“

1995 metais pasirodęs Jameso Ellroy'aus romanas pasakoja apie 1958-1963 metų Amerikos teisėsaugos pareigūnus, kurių užkulisiniai ir neteisėti „žaidimai“ perpynė mafijos, Federalinio tyrimų biuro (FTB) ir žvalgybos pareigūnų kelius, o viskas nuvedė į prezidento Johno F.Kennedy nužudymą.

Knygos viršelis/Knyga „American Tabloid“
Knygos viršelis/Knyga „American Tabloid“

Romaną leidinys „Times“ išrinko geriausia 1995 metų grožinės literatūros knyga. Beje, šis kūrinys yra vienas iš rašytojo J.Ellroy'aus kurtos trilogijos dalių, kitos trilogijos knygos – „The Cold Six Thousand“ ir „Blood's a Rover“. Visa trilogija aprėpia pasakojimą apie 1958-1973 metų korupciją JAV teisėsaugoje.

„The Power of the Dog“

2005 metais išleistame kriminaliniame trileryje pasakojama apie JAV Kovos su narkotikais valdybos vykdytą kampaniją „War on drugs“, kurios metu kovota su narkotikų gamyba bei platinimu. Ši operacija prasidėjo dar 1975 metais.

Knygos viršelis/Knyga „The Power of the Dog“
Knygos viršelis/Knyga „The Power of the Dog“

Knygą amerikiečių rašytojas pristatė po šešerius metus trukusių tyrimų ir informacijos analizės. Beje, knygos autorius yra 2012 metų kino filmo „Laukiniai“ („Savages“) scenarijaus autorius. 2015 metais „20th Century Fox“ už galimybę sukurti kino filmą ir tęsinį pagal „The Power of the Dog“ nepagailėjo 6 mln. JAV dolerių. Tais pačiais metais pasirodė knygos tęsinys „The Cartel“, o šiemet – ir dar vienas tęsinys „The Border“.

„Los Andželas slaptai“

1990 metais pristatyta jau minėto amerikiečių rašytojo ir eseisto Jameso Ellroy'aus knyga „LA Confidential“ – trečia keturių knygų serijos dalis. Kitos serijos knygos: „The Black Dahlia“ (1987 m.), „The Big Nowhere“ (1988 m.) ir „White Jazz“ (1992 m.). Romanas sulaukė daug teigiamų kritikų atsiliepimų.

Knygos viršelis/Knyga „Los Andželas slaptai“
Knygos viršelis/Knyga „Los Andželas slaptai“

Pagal kūrinį 1997 metais sukurtas kino filmas, kurį režisavo Curtisas Hansonas, o vaidino Kim Basinger ir jau dabar liūdnai kino pasaulyje pagarsėjęs aktorius Kevinas Spacey. 2003 metais serialų gerbėjai galėjo išvysti ir tokio pat pavadinimo serialą. Knyga yra išversta į lietuvių kalbą, ją išleido leidykla „Obuolys“, o vertė – Laimutė Pacevičienė.

„The Neon Rain“

1987 metais išleistas kriminalinis romanas – tai dar vienas amerikiečių rašytojo Jameso Lee Burke'o kurtos serijos apie Naujojo Orleano policijos pareigūną Dave'ą Robicheaux dalis. Šią seriją sudaro per dvi dešimtis romanų.

Knygos viršelis/Knyga „The Neon Rain“
Knygos viršelis/Knyga „The Neon Rain“

Pats rašytojas už savo kūrybą yra pelnęs ne vieną apdovanojimą, tačiau jis geriausiai žinomas kaip Dave'o Robicheaux kūrėjas. Šis personažas yra pasirodęs ir kino filmuose – 1996 metų filme „Heaven's Prisoners“ jį vaidino Alecas Baldwinas, o 2009 metų filme „Elektriniame rūke“ („In the Electric Mist)“) jį įkūnijo Tommy Lee Jonesas. Už kitą savo romaną „The Lost Get-Back Boogie“ rašytojas Jamesas Lee Burke'as buvo nominuotas prestižinei Pulitzerio premijai.

„Live by Night“

2012 metais pasirodęs romanas, kuris rašytojui Dennisui Lehane'ui pelnė Edgaro Allano Poe premiją. Šis prizas teikiamas tais metais geriausiai kriminalinei grožinės literatūros knygai, negrožinei knygai, filmui, spektakliui. Pagal šią knygą 2016 metais pristatytas kino filmas, kurį režisavo ir prodiusavo Benas Affleckas.

Knygos viršelis/Knyga „Live by Night“
Knygos viršelis/Knyga „Live by Night“

O štai knygos autorius Dennisas Lehane'as yra parašęs daugiau nei dešimt knygų, už kurias gavęs ne vieną apdovanojimą. Jo knygos ne kartą buvo ir ekranizuotos. Pavyzdžiui, pagal jo kūrybą kino gerbėjai išvydo tokius filmus kaip 2003 metais pristatyta „Mistinė upė“ („Mystic River“) ir Martino Scorseses režisuotas 2010 metų trileris „Kuždesių sala“ („Shutter Island“).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:11
01:50
09:16

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas