Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 spalio 28d. 10:42

„Ši diena istorijoje“: 366 galimybės prisijaukinti istoriją

Danas Snowas „Ši diena istorijoje“
Knygos viršelis / Danas Snowas „Ši diena istorijoje“
Pastaruoju metu vis dažniau ir dažniau galvoje sukirbėdavo mintis, kad reiktų susiimti ir ne tik prisiminti, bet ir iš naujo pradėti mokytis istorijos. Mokykloje įgytų bazinių žinių vargiai pakaktų leistis į diskusijas apie subtilesnius istorinių įvykių aspektus ar jų atspindžius mūsų kasdienybėje. Juolab, istorinis raštingumas yra pirmasis žingsnis siekiant ugdyti kritinį mąstymą ir sąmoningumą, kuris šiandienos politinių ir ekonominių įvykių verpete yra būtinybė.

Visgi istorija driekiasi per tūkstantmečius, apima visą pasaulį, o jos akivaizdoje labai lengva pasijusti tarsi mažam vaikui, kuris atsidūręs milžiniškoje žaislų parduotuvėje nebežino, kurio žaislo griebtis pirmiausia. Tad tuojau ir mano didelis noras „išmokti istoriją“ pasirodė esąs ne toks jau ir didelis, o aspiracijos tapti istorijos genijumi ėmė bliukšti prisilietus prie jos neaprėpiamumo.

Sukant galvą, nuo ko pradėti ir kaip prisijaukinti, rodos, nesuvaldomą pasaulio istoriją, į akiratį pakliuvo Dano Snowo knyga „Ši Diena Istorijoje“ (iš anglų k. vertė A.Katkevičius, išleido „Tyto alba“). Didžiojoje Britanijoje gerai žinomas istorijos populiarintojas D.Snowas knygoje pateikia 366 istorinius įvykius, nutikusius kurią nors vieną iš 366-ių dienų (taip, ir vasario 29 d.) metuose.

Asmeninio archyvo nuotr./Danas Snowas
Asmeninio archyvo nuotr./Danas Snowas

Visa knyga sudaryta iš trumpų, į puslapį telpančių istorinių etiudų, o tai, manau, yra vienas didžiausių knygos privalumų. Glaustai, tačiau patraukliai papasakoti nutikimai primena trumpas noveles, o pateikiamos įvairiausios pikantiškos detalės ne tik pagyvina pasakojimą, bet ir paskatina pasidomėti aprašomu istoriniu įvykiu plačiau. Tai gali tapti tikru išsigelbėjimu tokiems kaip aš – norintiems, tačiau nežinantiems nuo ko pradėti gilintis į istoriją. Tokiu formatu pateikti istoriniai pasakojimai – patrauklus būdas praplėsti akiratį, sužinoti apie įvykius, vertus ne vienos ilgos ir intriguojančios diskusijos.

Akį traukianti ši istorinių akimirkų rinktinė dar ir tuo, kad niekada nežinai, kas laukia sekančiame puslapyje: perskaičius apie Salemo raganų teismą, jau kitame puslapyje gali atsidurti Cezario Romoje, o Meksikos kolonizavimą galbūt seks pasakojimas apie idėją, slypinčią už Kellogg‘s firmos dribsnių. Knygoje „Ši diena istorijoje“ aprašomi per 3000 metų nutikę įvairiausi pasaulio įvykiai, kurie gali tapti puikiu atspirties tašku siekiant sukurti autentišką santykį su istorija. Toli gražu ne visi pasakojimai šioje D.Snowas knygoje gerai pažįstami, ne visi jie patenka ir į pasaulį sudrebinusių įvykių kategoriją. Tačiau toks įvairaus kalibro įvykių parinkimas leidžia pažvelgti į istoriją iš daugybės skirtingų perspektyvų, įvertinti tai, kad tiek garsių asmenybių dideli žygiai, tiek paprastam smuklininkui nutikę kuriozai suka istorijos ratą.

Kad ir kaip būtų, skaitant D.Snowas knygą sunku nepastebėti, jog autorius kilęs iš Didžiosios Britanijos: itin daug aprašomų įvykių susiję su šia šalimi ir jos valdytojais. Nors autoriaus kilmę dažnai pasufleruoja temų pasirinkimas, situaciją gelbėja pačios Anglijos istorija. Britų kolonializmas, politinė bei ekonominė galia skirtingais istorijos laikotarpiais susiejo šį kraštą su kone visais pasaulio kontinentais, tad ir knygoje „Ši diena istorijoje“ britų ir įvairiausių pasaulio kraštų istorijos susipina į tikrą istorijos mozaiką.

Dar knygos prologe D.Snowas pabrėžia, kad šiuo savotišku istorinių įvykių katalogu jis siekia tirti istorinę praeitį ir pateikti šiek tiek daugiau konteksto šiandienai, kadangi kiekviena knygoje aprašyta diena vis dar daro įtaką ne tik mūsų dabarčiai, bet ir ateičiai. Nors visi pasakojimai kūrinyje itin trumpi, pateikti glaustai ir koncentruotai, jie nestokoja intrigos ir gali lengvai bei greitai sudominti. O dažnai sudominti taip, kad imi ir atsidaręs Google perskaitai dar ne vieną ir ne du puslapius pasirinkta tema. Dėl šios priežasties, manau, kad knyga „Ši diena istorijoje“ derėtų mėgautis kaip prabangiais saldainiais – viena istorija per dieną. Ši knyga gali tapti puikiu atspirties tašku tiems, kurie nori prisijaukinti istoriją, tačiau nežino nuo ko pradėti. Taip pat tiems, kurie norėtų sužinoti daugiau apie pikantiškus gerai žinomų istorinių įvykių užkulisius ar, galbūt, trokšta sužibėti protų mūšio žaidimuose.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

02:58
18:16
00:38

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas