Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 22d. 13:52

Skaitomiausių Lietuvos rašytojų TOP10

Knygynas
15min nuotr. / Knygynas

Praėjusiais metais tarp Lietuvos grožinės literatūros autorių bibliotekose populiariausia buvo Irena Buivydaitė-Kupčinskienė, o vaikų ir jaunimo literatūros kategorijoje – Vytautas Račickas, kurį pelnytai galima vadinti populiariausiu rašytoju bibliotekose. Apie tai trečiadienį pranešė asociacija LATGA, Kultūros ministerijai pateikusi kompensacinio atlyginimo paskirstymo už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose ataskaitą.

Nuo meilės romanų iki istorijos

„Penkioliktus metus iš eilės paskirstėme autoriams kompensacinį atlyginimą už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose pagal sutartį su Kultūros ministerija už praėjusius metus. Šiemet ši suma siekė beveik 240 tūkst. eurų. Jau tapo gražia tradicija skirstant atlyginimą sykiu parengti populiariausiųjų autorių ir jų kūrinių bibliotekose sąrašus, remiantis 65 bibliotekų, kuriose įdiegta Lietuvos integrali bibliotekų informacinė sistema (LIBIS), pateiktais duomenimis.

Beje, siekdami paskatinti autorius aktyviau kurti ir registruoti kūrinius pas mus, įdiegėme naujovę – lietuvių autorių grožinę literatūrą suskirstėme į dvi dalis, kad būtų aiškiau, kokius autorius ir knygas bibliotekose renkasi suaugusieji, o kokias – vaikai ir paaugliai.

Šie dešimtukai iki galo neatspindi skaitymo tendencijų, nes nemaža visuomenės dalis knygas įsigyja knygynuose.

Dar norėtumėme pabrėžti, kad šie dešimtukai iki galo neatspindi skaitymo tendencijų, nes nemaža visuomenės dalis knygas įsigyja knygynuose“, – pranešime žiniasklaidai cituojama asociacijos LATGA Kūrinių panaudos ir reprografinio atgaminimo poskyrio vadovė Jurga Bražiūnienė.

„Alma littera“ nuotr./Irena Buivydaitė-Kupčinskienė
„Alma littera“ nuotr./Irena Buivydaitė-Kupčinskienė

2017 metais bibliotekose tarp grožinės literatūros autorių, rašančių suaugusiems, populiariausia buvo prozininkė ir vertėja I.Buivydaitė-Kupčinskienė, kurios knygos buvo paimtos per 16 tūkst. kartų.

Antrąją vietą pasidalijo šviesaus atminimo lietuviškos literatūros klasikas Romualdas Granauskas ir moterims skirtų romanų autorė Jolita Herlyn, gyvenanti ir kurianti Vokietijoje. Jų abiejų knygos buvo paimtos lygiai tiek pat kartų – po 11 182.

Trečiojoje vietoje – istorinių romanų autorė Gina Viliūnė, kurios knygos paimtos daugiau nei 10 tūkst. kartų.

Populiariausiųjų lietuvių grožinės literatūros knygų sąrašo viršuje – Jurgio Kunčino „Tūla“, G.Viliūnės „Imperatoriaus meilužė“, I.Buivydaitės-Kupčinskienės „Kitapus veidrodžio“. Visos šios knygos perskaitytos po daugiau nei 3 tūkst. kartų.

Leidyklos nuotr./Jurgis Kunčinas „Tūla“
Leidyklos nuotr./Jurgis Kunčinas „Tūla“

Kakės Makės“ fenomenas

Vaikų ir jaunimo literatūros skaitomiausių autorių dešimtuko viršūnėje – V.Račickas, kurio knygos pernai buvo paimtos 24 936 kartus, todėl jį galima vadinti apskritai populiariausiu autoriumi šalies bibliotekose.

Antrąją vietą užėmė „Kakės Makės“ istorijų autorė Lina Žutautė – jos knygos paimtos 16 924 kartus. Nuo jos nedaug atsiliko grafikas, iliustratorius ir rašytojas Kęstutis Kasparavičius, kurio knygos paimtos 16 586 kartus.

Vaikams ir jaunimui skirtų knygų dešimtuke lyderiauja L.Žutautės „Kakė Makė ir svajonių gimtadienis“, antroje vietoje – V.Žilinskaitės „Kelionė į Tandadriką“, trečioje – L.Žutautės „Kakė Makė ir pavogtas laikas“. Beje, į dešimtuką papuolė penkios L.Žutautės knygos apie Kakę Makę.

Labiausiai skaitoma knyga užsienio grožinės literatūros kategorijoje – Rūtos Šepetys „Druska jūrai“ (vertė Zita Marys, paimta 4195 kartus), antra pagal skaitomumą – Lucindos Riley „Septynios seserys“ (vertė Kristina Miliūnienė, paimta 3971 kartą).

Knygos viršelis/„Salt to the sea“ („Druska jūrai“)
Knygos viršelis/„Salt to the sea“ („Druska jūrai“)

Trečią vietą pasidalijo dvi po 3963 kartus paimtos knygos – Diane‘os Chamberlain „Tylioji sesuo“ (vertė Regina Šeškuvienė) ir Santos Montefiore „Bitininko duktė“ (vertė I.Buivydaitė-Kupčinskienė).

Populiariausia mokslinės/dalykinės literatūros rašytoja – lietuvių kalbos tyrinėtoja, Viktorija Daujotytė, antroje vietoje – šviesaus atminimo filosofas Leonidas Donskis, trečioje – istorikas Arvydas Anušauskas. Iš šios kategorijos knygų daugiausia kartų buvo paimta Lavijos Šurnaitės-Kairienės knyga „Maži įpročiai – dideli pokyčiai“.

Populiariausia bibliotekose 2017 m. tarp knygų dailininkų – Deimantė Rybakovienė, tarp knygų iliustratorių – Alfreda Steponavičienė, o tarp vertėjų – Danguolė Žalytė.

7,1 proc. didesnis atlyginimas

2018 metų birželį pasirašius sutartį su Kultūros ministerija, už knygų panaudą bibliotekose 2017 metais, autoriams paskirstyta 239 957 Eur, t. y. 19 043 Eur (arba 7,1 proc.) daugiau nei praėjusiais metais (2017 m. autoriams paskirstytas kompensacinis atlyginimas už 2016 m. sudarė 222 839 Eur Eur).

Iš jų Lietuvos autoriams paskirstyta 238 273 Eur (2017 m. – 220 397), užsienio autoriams – 1684 Eur (2017 m. – 2442 Eur).

Knygų tekstų autoriams – 84 400 Eur; vertėjams – 131 220 Eur, iliustruotojams ir knygų dailininkams – 24 176 Eur, meno albumų autoriams – 161 Eur.

Kompensacinio atlyginimo už knygų panaudą paskirstyme dalyvavo 1563 Lietuvos autoriai ir 389 užsienio autoriai.

Kompensacinio atlyginimo už knygų panaudą paskirstyme dalyvavo 1563 Lietuvos autoriai ir 389 užsienio autoriai.

Asociacijos LATGA duomenimis, kompensacinis atlyginimas buvo paskirstytas 1621 autoriui. 331 autoriaus knygos nebuvo paimtos skaityti nė vieno karto. Kompensacinio atlyginimo paskirstyme dalyvavo 1317 knygų tekstų autorių, 476 vertėjai, 113 iliustruotojų ir 46 knygos dailininkų. Per 2017 m. užregistruoti 94 nauji autoriai.

Kompensacinis atlyginimas paskirstytas už 20 270 kūrinių, praėjusiais metais užregistruotas 1281 naujas kūrinys. Bendras skaitymų skaičius – 4 108 564. Už vieną knygos išdavimą vaikų ir jaunimo autoriams teko po 0,16 Eur, grožinės literatūros autoriams – 0,14 Eur, mokslinės ir dalykinės literatūros autoriams – po 0,12 Eur, vertėjams – po 0,06 Eur, iliustruotojams ir dailininkams – po 0,04 Eur.

„Tam, kad gautų kompensacinį atlyginimą už savo kūrinių panaudą bibliotekose, knygų autoriams ir bendraautoriams LATGA nariais tapti nebūtina, pakanka užpildyti paraiškų formas svetainėje.

Be to, visi autoriai, gaunantys atlyginimą už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose, taip pat dalyvauja kompensacinio atlyginimo už kūrinių reprografinį atgaminimą paskirstyme. Šis atlyginimas taip pat jau pasiekė knygų autorių sąskaitas“, – rašoma asociacijos žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ Knygos
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ Knygos

Už 2017 metais asociacijai LATGA pranešimus apie parduotus reprografijos įrenginius pateikė 24 įmonės, deklaracijas apie reprografijos paslaugų teikimą užpildė 118 įmonių.

2017 metais asociacijos LATGA surinktas 22 016 Eur dydžio kompensacinis atlyginimas už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais reprografijos būdu paskirstytas 1825 autoriams, Lietuvos žurnalistų sąjungai, Lietuvos leidėjų asociacijai, Lietuvos mažų ir vidutinių leidėjų asociacijai ir nepriklausomam leidėjui „Aukso žuvys“.

2017 METŲ POPULIARIAUSIŲ AUTORIŲ IR KNYGŲ BIBLIOTEKOSE DEŠIMTUKAI

GROŽINĖS LITERATŪROS AUTORIAI

 1. Irena Buivydaitė-Kupčinskienė

 2. Romualdas Granauskas ir Jolita Herlyn

 3. Gina Viliūnė

 4. Elena De Strozzi

 5. Algimantas Čekuolis

 6. Rūta Vanagaitė

 7. Rokas Flick

 8. Vytautas Ažušilis

 9. Nijolė Narmontaitė

 10. Jurga Ivanauskaitė

GROŽINĖS LITERATŪROS KNYGOS

1.Jurgis Kunčinas „Tūla“

2.Gina Viliūnė „Imperatoriaus meilužė“

3.Irena Buivydaitė-Kupčinskienė „Kitapus veidrodžio“

4.Irena Buivydaitė-Kupčinskienė „Tikros ir netikros seserys“

5.Inga Liutkevičienė „15 metų su Galina Dauguvietyte“

6.Rūta Vanagaitė „Mūsiškiai“

7.Rūta Vanagaitė „Ne bobų vasara“

8.Rokas Flick „Pradingę klajojančiam smėlyje“

9.Gina Viliūnė „Magdalė, smuklės merga“

10.Jolita Herlyn „Atsargiai – moteris!“

VAIKŲ IR JAUNIMO LITERATŪROS AUTORIAI

 1. Vytautas Račickas

 2. Lina Žutautė

 3. Kęstutis Kasparavičius

 4. Vytautas V. Landsbergis

 5. Selemonas Paltanavičius

 6. Vytautė Žilinskaitė

 7. Gendrutis Morkūnas

 8. Gintarė Adomaitytė

 9. Rebeka Una

 10. Kristina Gudonytė

VAIKŲ IR JAUNIMO LITERATŪROS KNYGOS

 1. Lina Žutautė. „Kakė Makė ir svajonių gimtadienis“

 2. Vytautė Žilinskaitė. „Kelionė į Tandadriką“

 3. Lina Žutautė. „Kakė Makė ir pavogtas laikas“

 4. Vytautas Račickas. „Šlepetė“

 5. Lina Žutautė. „Kakė Makė ir netvarkos nykštukas“

 6. Lina Žutautė. „Kakė Makė ir pabėgusios ausys“

 7. Gendrutis Morkūnas. „Vasara su Katšuniu“

 8. Aidas Jurašius. „Akmenukų pasakos“

 9. Lina Žutautė. „Kakė Makė ir didelė tamsa“

 10. Gintarė Adomaitytė. „Vėjų miesto pasakos“

UŽSIENIO AUTORIŲ GROŽINĖS LITERATŪROS KNYGOS

 1. Rūta Šepetys. (Vertėja Z.Marys) „Druska jūrai“

 2. Lucinda Riley. (Vertėja K.Miliūnienė) „Septynios seserys“

 3. Diane Chamberlain. (Vertėja R.Šeškuvienė) „Tylioji sesuo“ ir Santa Montefiore. (Vertėja I.Buivydaitė-Kupčinskienė) „Bitininko duktė“

 4. Sandra Brown. (Vertėjas V.Petrukaitis) „Nepažįstamasis“

 5. Laurent Gounelle. (Vertėja L.Perkauskytė) „Dievas visada keliauja incognito“

 6. Lucinda Riley. (Vertėja A.Karsokienė) „Vidurnakčio rožė“

 7. Santa Montefiore. (Vertėja R.Valotkienė) „Kregždė ir kolibris“

 8. S.K. Tremayne. (Vertėja I.Albertavičienė) „Ledo dvynės“

 9. Charlotte Betts. (Vertėja D.Jansonaitė) „Prieskonių pirklio žmona“

 10. Diane Chamberlain. (Vertėja R.Šeškuvienė) „Nutraukta tyla“

MOKSLINĖS IR DALYKINĖS LITERATŪROS AUTORIAI

 1. Viktorija Daujotytė

 2. Leonidas Donskis

 3. Arvydas Anušauskas

 4. Lavija Šurnaitė-Kairienė

 5. Rosita Lekavičienė

 6. Dalia Antinienė

 7. Visvaldas Legkauskas

 8. Filomena Taunytė

 9. Raimundas Milašiūnas

 10. Junona Almonaitienė ir Rita Žukauskienė

MOKSLINĖS IR DALYKINĖS LITERATŪROS KNYGOS

 1. Lavija Šurnaitė-Kairienė. „Maži įpročiai – dideli pokyčiai“

 2. Rita Žukauskienė. „Raidos psichologija“

 3. Vytautas Pranulis, Arvydas Pajuodis, Sigitas Urbonavičius, Regina Virvilaitė. „Marketingas“

 4. Raimundas Milašiūnas. „Psichoterapija: kaip ir kodėl?“

 5. Alfonsas Laurinavičius, R.Jusienė. „Psichologija“

 6. Zita Vasiliauskaitė, Rosita Lekavičienė, Junona Almonaitienė, Dalia Antinienė. „Bendravimo psichologija šiuolaikiškai“

 7. Arvydas Anušauskas. „KGB. Visiškai slaptai“ ir Filomena Taunytė-Paškonienė. „9/10 laimės“

 8. Visvaldas Legkauskas. „Vaiko ir paauglio psichologija“

 9. Visvaldas Legkauskas. „Socialinė psichologija“

 10. Bronislovas Martinkus, Vytautas Jonas Žilinskas. „Ekonomikos pagrindai“

UŽSIENIO GROŽINĖS LITERATŪROS VERTĖJAI

 1. Danguolė Žalytė

 2. Viktorija Uzėlaitė-Kirilova

 3. Teodoras Četrauskas

 4. Zita Marys

 5. Regina Šeškuvienė

 6. Jonas Čeponis

 7. Vytautas Petrukaitis

 8. Simona Kaziukonytė

 9. Bronius Bružas

 10. Jurgis Gimberis

GROŽINĖS LITERATŪROS KNYGŲ DAILININKAI

 1. Deimantė Rybakovienė

 2. Asta Puikienė

 3. Agnius Tarabilda

 4. Zigmantas Butautis

 5. Gintaras Znamerovskis

 6. Asta Rastauskienė

 7. Judita Židžiūnienė

 8. Jokūbas Jacovskis

 9. Andrius Morkeliūnas

 10. Kotryna Šeibokaitė

GROŽINĖS LITERATŪROS KNYGŲ ILIUSTRATORIAI

 1. Alfreda Steponavičienė

 2. Lina Eitmantytė-Valužienė

 3. Sigutė Ach

 4. Romas Orantas

 5. Marius Zavadskis

 6. Stasys Eidrigevičius

 7. Irmina Dūdėnienė

 8. Albina Makūnaitė

 9. Rimvydas Kepežinskas

 10. Rūta Baltakienė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Audringa „Putino virėjo“ J.Prigožino jaunystė: vagystės, išgertuvės su paaugliais ir kalėjimas

Verslas

Buvęs Estijos premjeras Taavi Roivas: kai Lietuva mus aplenkia, priimame tai kaip iššūkį

Pasaulis kišenėje

Raudona plyta pamena Šiaurės Lietuvos miestelių klestėjimo laikus

Vardai

Prancūzijos ambasadoriaus atsisveikinimo vakare – svečių padėka už „protokolo laužymą“

24sek

Broliai Ballai sugrįžo į Lietuvą – iš autobuso tiesiai į greito maisto restoraną

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežiui Pranciškui ranką spaudęs vienuolis: „Iš arti matyti, kokią sunkią naštą jis neša“

Gazas

Koks likimas laukia „Fiat“, po Lietuvą vežiojusio popiežių Pranciškų?

Aktualu

V.Ušackas: pralošus pirminius partijos rinkimus vargu, ar galima laimėti nacionalinius

Aktualu

Popiežiaus vizitas Agluonoje yra ypatingesnis nei Rygos lankymas

Gyvenimas

Tai – labai garsi optinė iliuzija, bet ar žinote, kas ją sukūrė ir kuo ji sudomino psichologus?

Sportas

„The Best“: C.Ronaldo nukarūnuotas – geriausiu metų futbolininku tapo L.Modričius

Aktualu

I.Šimonytė: mano lyginimas su D.Grybauskaite – tobula klišė

Sportas

Klausimas apie valstybinę premiją sutrikdė čempioną: „Galiu už tai būti nulinčiuotas, bet ...“

Aktualu

Snaiperiai akies taiklumą lavino varžybose

Gyvenimas

„Christian Dior“ įspūdingu šou su baleto šokėjais pradėjo Paryžiaus mados savaitę

Vardai

Žuvusio modelio mamą įskaudino kalbos apie mįslingą vaizdo įrašą: „Tai juodina mano dukrą“

Vardai

Su vyro šmeižtu Mia nesitaikys: „Jis turi manęs miegančios nuogos nuotraukų, kuriomis grasina“

Gyvenimas

Revoliucija medicinoje? Paralyžiuotas žmogus su stuburo implantu žengė pirmuosius žingsnius

Verslas

Pajuodusi Klaipėda: produktą iš bulvių sukūrę olandai uždirbo iš pasklidusių dulkių

24sek

Uždominavo – Adas Juškevičius atvedė Nantero klubą į pirmą pergalę

Naujienos

Vardai

Donaldo Trumpo slaptas planas: jei Melania pareikalautų skyrybų, deportuotų ją iš JAV

Gyvenimas

Kosmetologė apie odos jaunystę be skalpelio: „Geriau rinktis mažiau priemonių, bet intensyvesnių“

Verslas

Katedros aikštėje – galimybė išvysti „Huawei“ technologijų magiją

24sek

Naujoje Lietuvos rinktinėje – nežinomieji dėl kelių svarbių žaidėjų

Legendinis Anglijos festivalis „Boomtown Fair“

Gyvenimas

Strijų gali atsirasti ir itin daug sportuojant: kaip jų išvengti?

Pasaulis kišenėje

Lietuviškų vietų JAV žemėlapis plečiasi dvigubai

Aktualu

Etatinio apmokėjimo privalumais netikintiems mokytojams – nauji ministrės pažadai

Sportas

„Sūduvos“ treneris apie mačą su „Celtic“ prieš 16 metų: „Nespėjom net priparkuoti autobuso“

Aktualu

Mindaugas Puidokas nebeslepia: naują tyrimą suks Rasos Juknevičienės brolio link, o jis ginsis teisme

Aktualu

Tono nekeičia: Kremlius atsisako svarstyti kompensacijų Baltijos šalims už okupaciją klausimą

Mokslas.IT

NASA įspėja: po Arkties ežerais tirpstantis amžinasis įšalas klimatui dar pavojingesnis, nei manyta

Aktualu

Etikos sargai: Saulius Skvernelis įstatymo nepažeidė, bet žmonos akcijas deklaruoti turėtų

Verslas

Vyriausybė nusprendė naikinti Turizmo departamentą

Vardai

Plaukus nusiskutę Stano ir Zvonkus pristato klipą „Plikiai“: nepažino nei žmonos, nei vaikai

Saujelė mokymo įstaigų gauna kone pusę kvalifikaciją keičiančių bedarbių, o šimtas kitų mokyklų tenkinasi likusia puse. Verslo atstovai piktinasi esama bedarbių perkvalifikavimo sistema – pinigai mokslams skiriami netikslingai, mat vėliau tenka žmones mokyti iš naujo. 
Verslas

Patyčios iš bedarbės biržoje: auksiniuose mokymuose pinigai leidžiami pro kaminą

Aktualu

V.Juščenka: pirkdami energiją iš Rusijos, finansuojame konfliktus Rytų Europoje

Aktualu

Neringoje vežant išvirto dvokiantis nuotekų dumblas: „Tokia smarvė, kad net vimdo“

Pasaulis kišenėje

Apsinuoginę turistai Romoje įsiutino italus: policija pradėjo paiešką

Gazas

„Megos“ valdytoja dėl kelio Vilnius–Klaipėda atkarpos Kaune kreipėsi į teismą

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų