Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Skandalingai atvira kubiečio rašytojo išpažintis – „Lotynų Amerikos kultūros dienų“ literatūros vakare

Reinaldas Arenas
Reinaldas Arenas
Šaltinis: 15min
0
A A

Ką reiškia nesitaikyti su komunistiniu režimu, būti menininku F.Castro valdomoje Kuboje, nepaklusti nurodymams, tvarkai ir dar drįsti gyventi atvirą gėjaus gyvenimą? Visa tai bus atskleista šį vakarą vyksiančiame Kubos rezistento Reinaldo Arenas autobiografinės knygos pristatyme. Visišku atvirumu pribloškiantis kūrinys buvo įtrauktas į „The New York Times“ metų geriausių knygų sąrašą.

Poetas, prozininkas, pjesių autorius Reinaldo Arenas vadino save Prarastosios Kubos kartos atstovu, kurio knygos buvo leidžiamos ir plito už salos ribų, o gimtinėje kūrėjas buvo kankinamas, persekiojamas, žeminamas ir nuolat kišamas į kalėjimą ar psichiatrinę ligoninę. Ne tik dėl nepklusnumo valdžiai ar rašymo apie tai, kas draudžiama, bet ir dėl atviro savo netradicinės seksualinės orientacijos deklaravimo. Pabėgęs į JAV, jis vis tiek nenustojo pasauliui skelbti apie tikrąją situaciją Kuboje ir kovoti už galimybę ten būti laisvu žmogumi.

Autobiografinėje knygoje „Kai ateis naktis“ R.Arenas atvirai pasakoja apie savo skurdžią vaikystę, savęs paieškas, sukrečiančias seksualines patirtis ir skaudžius valdžios bei jai paklūstančios visuomenės kirčius. Rašytojas patyrė, ką reiškia mylimųjų, draugų išdavystė, kai tie, kuriuos laikai bičiuliais, pasirodo, dirba saugumui, persekioja tave ir galų gale atiduoda negailestingai valdžiai, kuri verčia pasirašyti prisipažinimus, dirbti cukranendrių laukuose ar priimti tiek politinę, tiek seksualinę „reformą“. Po daugelio skausmingai pasibaigusių bandymų pabėgti į JAV, jam pagaliau pavyksta. Šios pastangos ir nesibaigianti kova už laisvę kartais net priverčia suabejoti, ar tai tikrai galėjo vieno žmogaus gyvenimas, o ne išmanaus rašytojo sugalvotas siužetas.

Spauskite čia, prisijunkite ir literatūros naujienas sekite socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje „15min knygų lentyna“.

Visa tai atskleidžia autobiografinė knyga „Kai ateis naktis“, kurią 1993 metais „The New York Times“ įtraukė į metų geriausių knygų sąrašą. Tuo pačiu pavadinimu 2000 metais pastatytas filmas, kurį sukūrė daugelio žiūrovų pamėgto filmo „Skafandras ir drugelis“ režisierius Julianas Schnabelis, o patį Reinaldą Arenas įkūnijo minėtame filme vaidinęs garsus ispanų aktorius Javieras Bardemas. Tačiau to pats Reinaldo Arenas jau nebematė. Kovodamas su AIDS ir jausdamas, kad ligai pralaimi, kubietis rašytojas pasirinko mirtį, prieš tai palikęs žinutę Kubos žmonėms ir pasauliui: „Dėl silpnos sveikatos būklės, kuri man kelia siaubingą depresiją, nebegaliu rašyti ir kovoti už Kubos laisvę, tad baigiu savo gyvenimą... Noriu padrąsinti Kubos žmones, gyvenančius šioje saloje ar už jos ribų, nenustoti kovojus už laisvę... Kuba bus laisva. Aš jau esu.“      

Trečiadienį 18 val. literatūros vakare „Žinios iš Kubos: pasipriešinimas“ „Lotynų Amerikos kultūros dienos“ kviečia susipažinti su šia skandalinga asmenybe bei išgirsti ištraukų iš Reinaldo Arenas išskirtinės kūrybos. Literatūros vakaras vyks Lietuvos rašytojų sąjungos būstinėje įsikūrusiame narių klube „Ex Libris“.

Po pažinties su Kubos rezistentu R.Arenas, „Lotynų Amerikos kultūros dienos“ kviečia į kino teatrą, kur šį vakarą bus rodomas filmas „7 dienos Havanoje“ – skirtingi kino elito atstovų žvilgsniai į kontrastų kupiną, kerinčią ir aistra alsuojančią Kubos sostinę.

Daugiau informacijos apie „Lotynų Amerikos kultūros dienų“ renginius ir kino seansus rasite apsilankę čia.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą