Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 16d. 12:24

Tarptautinę vaikų knygos dieną šiais metais skambės Lietuvos vardas

Kęstutis Kasparavičius
Asmeninio archyvo nuotr. / Kęstutis Kasparavičius

Pavasarį gražių švenčių netrūksta, bet, ko gero, ne visi žino, kad kiekvieną balandžio 2 d. – tuomet, kai gimė garsusis pasakininkas Hansas Christianas Andersenas, – visame pasaulyje švenčiama tarptautinė vaikų knygos diena, suvienijanti visus pasaulio vaikų literatūros skaitytojus. Ši diena minima nuo 1967 m. ir kasmet kviečia švęsti skaitymo malonumą, kurį kiekvienas mūsų turi teisę patirti nuo pat ankstyvos vaikystės. Šįkart ji bus minima itin garsiai, kadangi metai ypatingi – Lietuva tapo 2019 metų Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėju.

Vaikų knygos dienos šventė turi savo gilias tradicijas – kasmet vis kitos IBBY (angl. International Board on Books for Young People, liet. Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija) organizacijai priklausančios šalies kūrėjai įgyja teisę sukurti plakatą ir parašyti kreipimąsi į visus pasaulio vaikus skaitytojus. Kreipimasis išverčiamas į daugybę kalbų ir yra išplatinamas po įvairias pasaulio vietas, plakatais pasipuošia bibliotekos, mokyklos, kitos kultūros įstaigos. Abu šie atributai tampa pagrindiniu Tarptautinės vaikų knygos dienos akcentu.

Iki šiol laiškus viso pasaulio vaikams yra parašę tokie garsūs vaikų literatūros autoriai kaip Astrida Lindgren, Katerina Paterson, plakatus nupiešę – Robertas Ingpenas, Mauricijus Sendakas ir kt. O nuo šiol šiame sąraše spindės ir Lietuvos kūrėjo – visame pasaulyje garsaus autoriaus ir iliustruotojo Kęstučio Kasparavičiaus – vardas. Jo kandidatūrą sukurti kreipimąsi ir plakatą teikė IBBY Lietuvos skyrius. Šie buvo pristatyti neseniai nuvilnijusioje Vilniaus knygų mugėje. Juos vienijanti idėja – „Knygos padeda neskubėti“. Akylesni skaitytojai turbūt atpažins, kad plakato piešinys labai panašus į vienos pirmųjų autoriaus istorijų „Trys knygos“ iliustraciją.

Tarptautinė vaikų knygos diena
Tarptautinė vaikų knygos diena

K.Kasparavičius – vienas žymiausių ir talentingiausių Lietuvos knygų vaikams autorių, Astridos Lindgren atminimo premijos, H.Ch.Anderseno medalio – reikšmingiausių apdovanojimų, teikiamų knygų vaikams kūrėjams, – nominantas, įvairių prestižinių konkursų laimėtojas. Lietuvoje jau yra pasirodę per 60 jo iliustruotų knygų, nemažai jų paties kūrėjo ir parašytos. Gimtinėje autorius yra gavęs visus galimus didžiausius apdovanojimus, skiriamus už vaikų literatūrą, yra vertinamas kritikų ir mylimas skaitytojų. K.Kasparavičius taip pat gerai žinomas ir užsienyje, jo knygos išverstos net į 27 pasaulio kalbas.

Vaikų knygos šventės dieną, kuri šiais metais Lietuvoje bus paminėta kovo 30 d., vienu svarbiausių akcentų, kaip ir kiekvienais metais, taip pat taps Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus teikiami apdovanojimai geriausių ir reikšmingiausių vaikų knygų kūrėjams. Knygos, nominuotos apdovanojimuose, kruopščiai atrenkamos kompetentingų šios srities specialistų. Tai – pagrindinis ir svarbiausias lietuvių vaikų literatūros autorių įvertinimas.

Knygos padeda neskubėti

„Skubu!.. Neturiu laiko!.. Sudie!..“ – tokių šūksnių turbūt kasdien išgirsi ne tik Lietuvoje, kuri yra pačiame Europos centre, bet ir daug kur kitur pasaulyje. Ne ką rečiau girdėti samprotaujant, kad gyvename informacijos gausos, skubos ir lėkimo amžiuje.

Bet štai paimi į rankas knygą ir pasijunti kažkaip kitaip. Knygos, matyt, turi nuostabią savybę – jos padeda neskubėti. Atsivertęs knygą ir pasinėręs į ramią jos gelmę, jau nebesibaimini, kad pašėlusiu greičiu viskas pralėks pro šalį taip nieko ir nepamačius. Imi tikėti, kad nebereikės it akis išdegus pulti prie abejotinos svarbos darbų. Knygoje viskas vyksta tyliai, tvarkingai ir iš eilės. Gal taip yra todėl, kad jos puslapiai sužymėti skaičiukais ir ramiai, švelniai migdomai šnara verčiami lapai? Knygoje praeities įvykiai ramiai susitinka su įvykiais, kurie dar tik nutiks.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kęstutis Kasparavičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kęstutis Kasparavičius

Knygos pasaulis labai atviras, tikrovė jame draugiškai pasitinka išmonę, fantaziją. Ir kartais nebesupranti, kur – knygoje ar gyvenime – pastebėjai, kaip gražiai nuo sniegino stogo kapsi tirpstantys lašai ir kaip žaviai apsamanojusi kaimyno tvora. Ar iš knygos, ar tikrovėje patyrei, kad šermukšnio uogos ne tik gražios, bet ir karčios? Ar knygos pasaulyje, ar iš tikrųjų gulėjai vasarą ant žolės, paskui sėdėjai ir sukryžiavęs kojas stebėjai danguje plaukiančius debesis?

Knygos padeda neskubėti, knygos moko pastebėti, knygos kviečia, netgi verčia pasėdėti. Juk dažniausiai jas skaitome sėdomis, pasidėję ant stalo arba ant kelių, tiesa?

O ar neišgyvenote dar vieno stebuklo – kad kai skaitote knygą, knyga skaito jus? Taip taip, ir knygos moka skaityti. Jos skaito jūsų kaktą, antakius, čia pakylančius, čia nusvyrančius lūpų kampučius, bet labiausiai, žinoma, akis. O per akis jos įžvelgia… Na, juk patys žinote ką!

Neabejoju, kad knygoms ant jūsų kelių be galo įdomu. Juk skaitantis žmogus – tiek vaikas, tiek suaugėlis – jau savaime kur kas įdomesnis už tą, kuris bodisi paimti į rankas knygą, kuris, amžinai skubėdamas, neturi kada prisėsti ir nespėja daug ko pastebėti.

Tarptautinę vaikų knygos dieną palinkėkime vieni kitiems įdomių knygų. Bet taip pat – kad ir patys būtume knygoms įdomūs!

Plakatą atsisiųsti galite čia.

Kreipimosi tekstą atsisiųsti galite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

00:52
08:29
03:24

Esports namai

Maistas