Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vytauto Kubiliaus premija paskirta literatūrologui Virginijui Gasiliūnui

Virginijus Gasiliūnas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Virginijus Gasiliūnas
Šaltinis: 15min
0
A A

Šiemet, kaip ir pernai, minint literatūros kritiko ir mokslininko Vytauto Kubiliaus gimtadienį (1926 m. lapkričio 23 d.) bus įteikiama jo vardo premija. Antruoju jos laureatu išrinktas literatūrologas Virginijus Gasiliūnas už literatūros istorijos ir kasdienio jos gyvenimo kritinę refleksiją asmeniniame tinklaraštyje http://virginijusg.blogspot.com

Vertinimo komisija pabrėžia, kad premijos skyrimas tinklaraštininkui primena asmeninio įsipareigojimo ir tylaus nuolatinio darbo reikšmę kultūrai, nes tinklaraštis rašomas laisvalaikiu ir iš vidinio poreikio (pastarasis bruožas buvo būdingas Vytautui Kubiliui), o ne pagal užimamas pareigas ar vykdant finansuojamą projektą. Sykiu tai liudija, kaip naujosios technologijos pagreitina galimybę savo atradimais dalytis su visais norinčiais žinoti.

Vertinimo komisijos pirmininko, poeto Aido Marčėno teigimu, „net slaptai balsavusius komisijos narius šiek tiek nustebino galutinis komisijos sprendimas: nugalėtojas – V. Gasiliūno internetinis tinklaraštis. Kuris visoks, bet visų pirma – nepriklausomas ir įdomus. Kurį, pasirodo, daugelis skaito. Net interneto kaip velnio vengiantis aš. Regis, tokios tendencijos: ir rimtos premijos kraustosi anapusybėn, oi, atsiprašau – virtualybėn.“

Vertinimo komisijos narė, literatūros kritikė dr. Donata Mitaitė išskyrė, kad V. Gasiliūno tinklaraštis rašomas, jaučiant kritinės refleksijos būtinybę, jame reaguojama į literatūros ir spaudos aktualijas, dalijamasi literatūros istorijos atradimais, teksto įrašai papildomi nuotraukomis ir garso įrašais.

Vytauto Kubiliaus premiją 2012 m. įsteigė Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas. Ji teikiama, minint mokslininko gimtadienį už 2 pastarųjų metų darbus iš XX–XXI a. literatūros. Premija siekiama išryškinti literatūros kritikų ir mokslininkų darbo prasmę – būti tarpininkais tarp rašytojų ir skaitytojų, formuluoti literatūros kriterijus, skleisti šiuolaikinę literatūrą. Premiją skiria komisija, sudaryta iš vienuolikos literatūros kritikų ir mokslininkų iš Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, Lietuvos rašytojų sąjungos, aukštųjų mokyklų lituanistinių katedrų.

Literatūrologas, habilituotas daktaras Vytautas Kubilius, baigęs 1952 m. Vilniaus universitetą, 1955–2001 m. dirbo Lietuvių literatūros ir tautosakos (iki 1990 m. – Lietuvių kalbos ir literatūros) institute, atkūrus Vytauto Didžiojo universitetą, buvo jo profesorius. Sovietmečiu Vytautas Kubilius neoficialiai laikytas principingiausiu literatūros vertintoju, savo straipsniais bei knygomis teigęs literatūros ir meno, kaip svarbiausio tautos gyvastingumo įrodymo, svarbą. Nepriklausomybės pradžioje Vytautas Kubilius aktyviai įsijungė į visuomeninį gyvenimą, buvo Piliečių chartijos pirmininkas.

Vytauto Kubiliaus premija antrajam jos laureatui Virginijui Gasiliūnui bus įteikta 2013 m. lapkričio 22 d. 12 val. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute (Antakalnio 6, Vilnius).

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau