Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 11d. 14:01

78-ąjį sezoną Nacionalinė filharmonija kviečia į pasimatymus su muzika

Lietuvos Nacionalinės Filharmonijos 78-ojo sezono pristatymas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Lietuvos Nacionalinės Filharmonijos 78-ojo sezono pristatymas

Rugsėjo 14 d. simfoninės muzikos koncertu Lietuvos nacionalinė filharmonija (LNF) pradeda 78-ąjį koncertų sezoną ir plačiai atveria duris klausytojų susitikimams su muzika. Žadami įvairūs pasimatymai – kažkam gal pirmi, akli, kažkam su gerai pažįstamu bičiuliu, herojumi, tokie, kurie ilgainiui virsta ilga ir gražia draugyste, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Suskubti į susitikimus su muzika Filharmonijoje verta, mat 2019-aisiais klausytojų pamėgta didžioji koncertų salė bus uždaryta rekonstrukcijai. Atliekant remontą koncertai kelsis į kitas erdves, žadama daugiau gastrolių. Pasak LNF generalinės direktorės Rūtos Prusevičienės, imtis pastato remonto planuota dar nuo 2014-ųjų, tam ketinama skirti apie 2,9 mln. eurų Europos Sąjungos ir valstybės lėšų.

„Pagrindiniai darbai vyks 2019-aisiais, nuo sausio iki spalio. Bus modernizuojama vėdinimo sistema, žiūrovų kėdės, apšvietimo sistemos, atliekami kiti kosmetiniai patvarkymai. Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (LNSO) repetuos Mažojoje salėje, o koncertuos įvairiose kitose erdvėse. Po vieną LNSO koncertą per mėnesį viliamės surengti „Compensa“ koncertų salėje, kamerinio orkestro ir soliniai koncertai planuojami Valdovų rūmuose. Dėl remonto Filharmonijos kolektyvai 2019-aisiais žada dažniau vykti į gastroles. Susitikimų salėje stygių iš dalies kompensuos jau visu pajėgumu veikianti filharmonijos skaitmeninė koncertų salė – čia galima klausytis vertingiausių koncertų įrašų, jie pasiekiami puslapyje nationalphilharmonic.tv“ – sako R. Prusevičienė.

Iki 2019-ųjų LNF koncertinė veikla pulsuos įprastu ritmu. 78-ojo koncertų sezono pirmąjį pusmetį, nuo rugsėjo iki gruodžio, vien Vilniuje ketinama surengti per 50 koncertų. Intensyvų susitikimų su muzika sezoną jau šį penktadienį (rugsėjo 14 d.) pradės simfoninės muzikos vakaras, kuriame su maestro Modesto Pitrėno vadovaujamu LNSO grieš svečias iš Italijos – violončelininkas Giovanni Sollima. Koncerte skambės ir G. Sollimos kūryba – violončelininkas pagrieš savo paties Koncertą violončelei ir orkestrui „Liaudies pasakos“. O griežiant jo kompoziciją dviem violončelėms, prie italų atlikėjo prisidės lietuvių violončelininkas Glebas Pyšniakas. Sezono pradžios koncerte skambės ir jautri lietuvių kompozitorės Kristinos Vasiliauskaitės simfoninė partitūra „Simfonetė“. Tai bus subtili įžanga į 78-ąjį koncertų sezoną, šį pusmetį pratęsiant maestro Modesto Pitrėno sumanymą 2018-ųjų simfoninės muzikos koncertais savaip įprasminti Valstybės atkūrimo 100-mečio minėjimą. „Kiekvienoje LNSO programoje yra vienokia ar kitokia su šio valstybei svarbaus įvykio minėjimu mus siejanti gija“, – sako M. Pitrėnas.

Lietuvai švenčiant valstybės atkūrimo 100-metį, ypač suaktyvėjo kūrybiniai mainai. Lietuva pasauliui rodo geriausius savo muzikos meno pavyzdžius, o mūsų šalį aplanko žymiausi atlikėjai ir kolektyvai iš užsienio. Antai rugsėjį turą po Baltijos šalių sostines Vilnių, Rygą ir Taliną surengs itin aukštai vertinamas Berlyno „Konzerthaus“ orkestras, jo koncertas Filharmonijoje įvyks rugsėjo 26-ąją. Šį pusmetį Filharmonijoje sulauksime nemažai užsienio žvaigždžių: italų kamerinės muzikos ansamblio „I Solisti di Pavia“ ir violončelininko Enrico Dindo, Larso Ulriko Mortenseno diriguojamo Danijos baroko orkestro „Concerto Copenhagen“ ir smuikininko Fredriko Fromo, dirigentų Zhang Guoyongo, Keri-Lynn Wilson, Nicholo Miltono, Philippo Chizhevskio, Ville Matvejeffo, Constantino Orbeliano, dainininkų Meashos Brueggergosman (sopranas), Margaritos Levčuk (sopranas), Sergejaus Jēgerio (kontratenoras), pianistės Kristinos Miller, vargonininkių Ivetos Apkalnos ir Kattos (Katerina Chrobokova), kt. VšĮ „Vilniaus festivaliai“ kvietimu pirmą kartą Lietuvoje koncertuos garsioji Niujorko mušamųjų grupė „Mantra Percussion“. Savo scenoje turėtume sulaukti ir mūsų šalį svetur garsinančių pianistų Mūzos Rubackytės, Luko Geniušo, Guodos Gedvilaitės, Goldos Vainberg-Tatz, dainininko Edgaro Montvido, dirigentų Mirgos Gražinytės-Tylos, Giedrės Šlekytės, Martyno Stakionio bei kitų muzikų. Prie LNSO pulto šį sezoną išvysime ir Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovą Gintarą Rinkevičių, o jo diriguojamame koncerte solo gros latvių smuiko žvaigždė Vineta Sareika.

Valstybės atkūrimo 100-mečiui gražiausių lietuvių kompozitorių dainų, poetų eilių ir lietuvių gyvenimo istorijų programą atliks maestro Petro Bingelio vadovaujamas Kauno valstybinis choras ir aktorius Dainius Svobonas. Koncertais Filharmonijoje bus paminėta ir daugiau įvairių sukakčių bei jubiliejų. Rugsėjo 29 d. kūrybinės veiklos 50-metį minės Čiurlionio kvartetas – koncerte „Romantiški kvintetai“ kvarteto senbuvis violončelininkas Saulius Lipčius savo pultą užleis į Lietuvą iš Austrijos grįžusiam talentingam jaunam atlikėjui Glebui Pyšniakui, su kvartetu muzikuos ansamblio kolega ir bendramintis pianistas Petras Geniušas. Spalio 21 d. į kūrybinės veiklos 50-mečio proga rengiamą intriguojančią popietę Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje pakvies dainininkė Giedrė Kaukaitė. Lapkričio 17 d. Filharmonijon buvusius ir esamus nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos moksleivius suburs veiklos 70-metį šiemet švenčiantis šios mokyklos choras.

Svarbiais susitikimų su muzika akcentais taps naujų kūrinių premjeros. Ypač minėtinos lietuvių kompozitorių premjeros – Loretos Narvilaitės festivaliui „Gaida“ rašomas kūrinys (spalio 27 d. LNSO koncerte), Donato Zakaro „Čiurkšlio iššūkis“ fleitai, altui ir klavesinui bei Mykolo Natalevičiaus „Dominus regit me“ sopranui, fleitai, altui ir klavesinui (spalio 28 d. ansamblio „Vilniaus arsenalas“ ir solistės Dovilės Kazonaitės koncerte), Vytauto Germanavičiaus naujas kamerinis opusas (spalio 30 d. vargonininkės Jūratės Landsbergytės, fleitininko Johanneso Hustedto ir violončelininkės Ramutės Kalnėnaitės koncerte), Rūtos Vitkauskaitės festivaliui „Gaida“ rašomas kūrinys (lapkričio 10 d. LNSO koncerte). Savita premjera taps lapkričio 24 d. Lietuvos kamerinio orkestro (LKO, meno vadovas Sergejus Krylovas), smuikininko Romano Mintso, dainininkės Yanos Ivanilovos ir dirigento Philippo Chizhevskio rengiamas koncertas „Leonidas Desiatnikovas ir Franzas Schubertas“ – jo programa reprezentuos neseniai LKO išleistą L. Desiatnikovo kūrinių CD.

Iki 2019-ųjų LNF koncertus rengs pačioje Filharmonijoje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Šv. Jonų bažnyčioje ir Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre. Keli koncertai pratęs tradicinį ciklą „Muzika Trakų pilyje“. Patrauklios muzikos programos skambės įvairiuose Lietuvos miestuose, ir toliau bus stiprinama edukacija, pristatomos pažintinės muzikos programos iš ciklų „Muzikos enciklopedija gyvai“, „Planeta orkestras“, „Koncertai visai šeimai“.

Pasak Filharmonijos generalinio direktoriaus pavaduotojos Ievos Tamutytės, edukacija yra viena prioritetinių Filharmonijos veiklos sričių. „Edukacinės programos padeda pasimatymams su muzika suburti vis daugiau jaunų, entuziastingų žmonių – tiek klausytojų, tiek muzikos atlikėjų ir kūrėjų. LNF repertuare randasi daugiau rytinių edukacinių renginių, artimai pažinčiai su muzika suburiančių tikslines moksleivių grupes. Pusmečio koncertuose pasirodys nemažai talentingo jaunimo, kaip antai Saro žemės jaunimo simfoninis orkestras ir obojininkas Pijus Paškevičius, jaunųjų konkursų laureatai Thomas Kelly (fortepijonas), Milda Daunoraitė (fortepijonas), Uliana Zhivitckaia (fleita), Songha Choi (smuikas), programos „Žvėrių karnavalas“ solistai Simonas Miknius ir Simonas Poška (fortepijonas), Rugilė Juknevičiūtė (violončelė), Rapolas Bartulis (klarnetas), Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos choras ir simfoninis orkestras, choras „Šv. Pranciškaus paukšteliai“, berniukų ir jaunuolių choras „Ąžuoliukas“, Sankt Peterburgo menų licėjaus mušamųjų instrumentų ansamblis ir kiti. Visada džiugina ir visu ryškumu sužibusių muzikos žvaigždžių debiutai Filharmonijos scenoje, pavyzdžiui, talentingojo ir temperamentingojo akordeonininko Martyno Levickio pasirodymas, publikos jis vėl labai laukiamas ir šį rudenį Filharmonijoje koncertuos su LNSO“, – sako I. Tamutytė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Skandalas dėl J.Khashoggi nužudymo drąsina kritikus: kodėl JAV parduoda tiek daug ginklų Saudo Arabijai?

Sportas

Danas Rapšys iškovojo auksą ir į šipulius sudaužė Lietuvos rekordą

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios grupės narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

Pasaulis kišenėje

Paryžius savaitgaliui: kur drąsios žiurkės ir kur neverkia vaikai

Sportas

Dvejopos nuotaikos Katalonijoje: „Barcelona“ laimėjo, bet traumą patyrė L.Messi

Gyvenimas

Jos mus saugo. Oro iššūkis pareigūnėms: „Aro“ surengtas aukščio baimės testas

Aktualu

M.Gessen: „V.Putinas rusams žada rojų, bet dėl Rusijos branduolinės doktrinos meluoja“

Gyvenimas

Švedijos ligoninėje dirbantis Mykolas: baletas gelbėdavo, kai sukrisdavo du koliokviumai per dieną

Vardai

Vilniuje naują albumą pristatę broliukai latviai „Brainstorm“: „Čia visada jaučiamės laukiami“

Vardai

Kristupas Krivickas su žmona Jurgita laukiasi penkto vaiko

Gyvenimas

Vestuvinių suknelių kolekcijų pristatyme – žinomi modeliai ir kito sezono tendencijos

Verslas

Vilniaus valdžia ketina rekonstruoti sporto aikštyną Pilaitėje

Gazas

BMW pajuto grėsmę: „Tesla Model 3“ bavarus stumia iš rinkos

Verslas

„Bloomberg“ būstinė – Jungtinės Karalystės Metų namas

Vardai

Pirmąkart su krikštasūniu Kipru duetu uždainavusi Simona Nainė: „Jaučiu dvigubą atsakomybę“

Vardai

Vilniuje startavo paroda „Išteku.lt“: vestuvių tendencijomis domėjosi ir garsūs svečiai

Aktualu

Lenkijos lietuviams ir po referendumo dėl dvigubos pilietybės nebus lengva tapti Lietuvos piliečiais

24sek

Prancūzijoje – „sausos“ Ado Juškevičiaus rungtynės ir pralaimėjimas

Laisvalaikis

Kas turi pasirūpinti ant elektros tinklų susuktais gandralizdžiais?

24sek

Pavojaus signalas: Domantas Sabonis dėl traumos gali praleisti rungtynes

Naujienos

Aktualu

Skandalas dėl J.Khashoggi nužudymo drąsina kritikus: kodėl JAV parduoda tiek daug ginklų Saudo Arabijai?

Sportas

Danas Rapšys iškovojo auksą ir į šipulius sudaužė Lietuvos rekordą

Gazas

F-1 etapo JAV kvalifikacijoje triumfavo Lewisas Hamiltonas

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios grupės narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

Pasaulis kišenėje

Paryžius savaitgaliui: kur drąsios žiurkės ir kur neverkia vaikai

Sportas

Dvejopos nuotaikos Katalonijoje: „Barcelona“ laimėjo, bet traumą patyrė L.Messi

Gyvenimas

Jos mus saugo. Oro iššūkis pareigūnėms: „Aro“ surengtas aukščio baimės testas

Aktualu

M.Gessen: „V.Putinas rusams žada rojų, bet dėl Rusijos branduolinės doktrinos meluoja“

Gyvenimas

Švedijos ligoninėje dirbantis Mykolas: baletas gelbėdavo, kai sukrisdavo du koliokviumai per dieną

Vardai

Vilniuje naują albumą pristatę broliukai latviai „Brainstorm“: „Čia visada jaučiamės laukiami“

Vardai

Kristupas Krivickas su žmona Jurgita laukiasi penkto vaiko

Gyvenimas

Vestuvinių suknelių kolekcijų pristatyme – žinomi modeliai ir kito sezono tendencijos

Verslas

Vilniaus valdžia ketina rekonstruoti sporto aikštyną Pilaitėje

Gazas

BMW pajuto grėsmę: „Tesla Model 3“ bavarus stumia iš rinkos

Verslas

„Bloomberg“ būstinė – Jungtinės Karalystės Metų namas

24sek

Prancūzijoje – „sausos“ Ado Juškevičiaus rungtynės ir pralaimėjimas

Laisvalaikis

Kas turi pasirūpinti ant elektros tinklų susuktais gandralizdžiais?

24sek

Pavojaus signalas: Domantas Sabonis dėl traumos gali praleisti rungtynes

Gazas

Kaip išlaikyti gerą sveikatą ir neprarasti laiko spūstyse? Pašnekovai dalinasi patirtimi

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kas ten – pakeliui į dangų? Maisto bazaras VNO

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018