Dabar populiaru
Publikuota: 2016 sausio 19d. 10:47

„Auksiniai renginiai“ pristato: vaiskaus džiazo vakaras su Vilija Matačiūnaite

Vilija  Matačiūnaitė
FotoAlibi nuotr. / Vilija Matačiūnaitė

Sausio 22-ąją Vilniaus Rotušėje skambės išskirtinis projektas „Vilija in Jazz“, prisodrintas vaiskaus džiazo garsų, kokybiškos muzikos ir tikro profesionalumo scenoje (renginio organizatorius „Auksiniai Renginiai“). Vakaro pažiba – atlikėja Vilija Matačiūnaitė naujame džiazo amplua.

Atlikėja nesutinka, jog džiaze groja tik merginos, todėl jėgas vienija su scenos virtuozais Andrej Polevikov (fortepijonas) ir Valerijumi Ramoška (trimitas/flugelhornas).

Kaip praneša organizatoriai, muzikantai atliks žinomiausius, klasika tapusius džiazo standartus. Atlikėjai pažada, jog gyvastį kurs ne tik vidine energija, bet ir fantazijų kupina improvizacija. Koncerte skambės legenda tapęs „I’ve got the word on a string“, vieno ryškiausių džiazo kompozitorių Charles Mingus kūrybos perliukas „Goobye pork pie hat“ bei Bobby Timmons subrandintas kūrinys „Moanin“.

Klausytojus taip pat palies liūdnas ir nesuvaidintų jausmų kupinas kūrinys „Strange fruit“ bei vieno geriausių saksofonistų Ch.Parkerio kūrinys, tapęs iššūkiu net patyrusiems džiazo atlikėjams – „Billie's bounce“. Į svajas nukels nuotaikingas svingas „Cheeh to cheek“ ir visiems puikiai žinomi „Dream a little dream of me“ bei lietuviško džiazo žvaigždė „Vėjas man pasakė“. Klausytojas išgirs ir atgaivos sielai suteikiančių baladžių, ir tradicinio svingo motyvų.

Kodėl džiazas? Vilija dalijasi mintimis, jog studijų metais džiazo gyvenime būta pakankamai daug. Nors studijų programa vadinosi populiarioji muzika, dažniausiai tekdavo dainuoti džiazo standartus, gilintis į džiazo harmoniją. Studijų laikais mergina susipažino su vienu žymiausių Lietuvos džiazmenų Andrej Polevikov. Pažintis buvo labai natūrali. Jis – džiazo istorijos dėstytojas. Vilija – jo studentė.

Atlikėja dalijasi prisiminimais, jog ne kartą atėjusi į Giedrės Kilčiauskienės ir Andrejaus koncertus galvodavo: „Kaip ir aš norėčiau taip dainuoti“. Merginos svajonė buvo su Andrejumi kada nors pagroti, tačiau po studijų, džiazo prisiragavus iki soties, viskas kiek nurimo, o atlikėja kartas nuo karto apsilankydavo jam sessions‘uose. Ryšys su romantišku bei energingu džiazu silpnėjo.

Galbūt viskas šia linkme būtų tekėję ir toliau, jei ne svajonės, kurios išsipildo tada, kai mažiausiai to tikiesi. Vilijos kelyje pasitaikė proga dalyvauti vienoje laidoje, kurioje reikėjo gyvo atlikimo. Prisiminusi seną norą scenoje pasirodyti su virtuozu, mergina pagalbos paprašė savo dėstytojo. Atlikti mažytę džiazo improvizaciją muzikantams nepakako ir greitai radosi brandesnių projektų idėjų. Vilija pripažįsta, jog iš pradžių rimtai dvejojo sutikti ar ne dainuoti vien džiazą.

Mergina rado ne vieną priežastį, kodėl negali dainuoti koncerte, kuriame skambės tik džiazas, bet galiausiai noras save išbandyti bei Andrejaus palaikymas nugalėjo. Taip gimė naujas ir nepaprastai „skanus“ projektas „Vilija in Jazz“. Atlikėja neslepia susižavėjimo, jog galės koncertuoti su tokiais profesionalais kaip A. Polevikov ir V. Ramoška. Ne mažiau dainininkei smalsu, kaip šį naują produktą priims publika.

Jei kas iš nuotraukų neatpažįsta, kad tai „tie nerealūs vyrai scenoje“, ar spėjo pamiršti, kas žiba Lietuvos džiazo padangėje, primename, kad Valerijus Ramoška – vienas veikliausių džiazo muzikantų, dalyvaujantis daugumoje tiek Lietuvos, tiek ir tarptautinių džiazo projektų bei festivalių. Lietuvoje džiazo trimitininkus galima būtų suskaičiuoti ant rankų pirštų ir Valerijus priskirtinas šių retų muzikantų gretoms. Atlikėjas bendradarbiavo su žymiais užsienio muzikantais: J. Lawson, A. Vapirov, J. Whigham, J. Morrison, J. DeFrancesco ir kitais. Valerijus Ramoška nuolatos kviečiamas dalyvauti Lietuvos džiazo žvaigždžių L. Šinkarenko, L. Mockūno, V. Labučio, P. Vyšniausko, D. Pulausko ir kitų rengiamuose projektuose. Kartu su jais koncertavo Lietuvos bei užsienio džiazo festivaliuose, tokiuose kaip „Jazz Baltica“ (Salzau, Vokietija), „Jazz in Marciac“ (Prancūzija), „Beijing, Shanghai and Changchun International Jazz Festival“ (Kinija), „JazzYatra“ (Indija), „Kalisz” (Lenkija), „Oslo Jazz“ (Norvegija), „Sibiu Jazz“ (Rumunija), SKIF-5 (Sankt Peterburgas, Rusija) ir kituose.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./„Vario kirtis“ su Vilija Matačiūnaite
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./„Vario kirtis“ su Vilija Matačiūnaite

Paskutinysis šio džiazo trio elementas ne mažiau įdomus. Didelę scenos patirtį turintis džiazo pianistas Andrej Polevikov kuria originalias kompozicijas bei aranžuotes, groja įvairių stilių muziką – nuo tradicinio džiazo iki šiuolaikinės akademinės muzikos. Atlikėjas yra įvairių konkursų bei festivalių dalyvis, dažnai koncertuoja su įvairiais Lietuvos bei užsienio muzikantais. 2007 ir 2009 metais vykusiame tarptautiniame pianistų konkurse „Jazz improvizacija“ (Vilnius, Lietuva), tapo konkurso laureatu, laimėjo antrąją ir pirmąją vietas. Taip pat dalyvavo Kauno, Birštono, Vilniaus, Šiaulių, Daugpilio, Miunsterio, Liuksemburgo džiazo festivaliuose. Koncertavo Vokietijoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Turkijoje, Švedijoje, Baltarusijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Liuksemburge.

Pianisto scenos partneriai – garsūs bei talentingi Lietuvos bei užsienio atlikėjai: Neda Malūnavičiūtė, Blues Makers, Darius Rudis, Giedrė Kilčiauskienė, Daiva Stašinskaitė, Vytis Nivinskas, Vytautė Pupšytė, Andrius Kairys, Alexander Raichenok, Eduardas Armonas, Ramunas Difartas, James Lawson, King Lion, gospel choras “Sounds in G”, bei kiti. 2008 metais Andrej Polevikov kartu su Lietuvos Valstybiniu Simfoniniu Orkestru koncertavo su garsiuoju operos solistu Andrea Bocelli Vilniuje.

Vaiskus džiazas geram penktadienio vakarui pasiekiamas ranka!

Daugiau informacijos – čia. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos