15min be reklamos
2022 11 08, 16:09

„Duettissimo“ kūrybos dešimtmetį mini koncertais ir dviguba vinilo plokštele

Įkvėpę kompozitorių Vytautą Barkauską koncertui įžymiojoje Vienos „Musikverein“ salėje parašyti kūrinį „Duettissimo“, smuikininkė Dalia Dėdinskaitė ir violončelininkas Glebas Pyšniakas geresnio pavadinimo savo duetui nebeieškojo, rašoma pranešime spaudai.
„Duetissimo“
„Duetissimo“
Temos: 1 Muzika

Studijos Vienoje, gausybė koncertų užsienyje muzikantus subrandino retai atliekamoms, įdomioms programoms Lietuvoje. Vieną tokių, dueto dešimtmečio proga, lapkričio 13-ąją jie atliks Filharmonijoje Vilniuje, o 16-ąją – Klaipėdos koncertų salėje. Tai bus ir dvigubos vinilo plokštelės „Duettissimo“ pristatymas.

Dalia Dėdinskaitė – viena ryškiausių savo kartos lietuvių smuikininkių, tarptautinių konkursų laureatė ir pripažintas violončelės virtuozas, legendinės Natalijos Gutman mokinys Glebas Pyšniakas sako, jog grojant dviese vyksta bene atviriausias ir intymiausias muzikinis pokalbis. Kiekvienas „Duettissimo“ koncertas gyvenimo ir scenos porai – šventė, įvykis, reikalaujantis daug energijos, emocijų iškrovos. „Dažnai klausytojai pastebi, kad skambame kaip styginių kvartetas ar net orkestras – tai yra didelis komplimentas, nes iš tikrųjų labai dažnai norime skambėti lyg keturi, o kartais melodijos linija lieka itin plona ir trapi, tarsi dviejų žmonių sakralinis pokalbis“, – pasakoja smuikininkė.

Šiems koncertams duetas pasirinko Loretos Narvilaitės kūrinį „Artimos tolumos“, parašytą Thomo Manno festivalio Nidoje užsakymu. „Tai visai naujas opusas, kuris, mūsų manymu, nusipelno būti smuiko ir violončelės dueto repertuare“, – sako Glebas, pridurdamas, kad klausytojus ši muzika turėtų maloniai nustebinti. Kitas „Duettissimo“ gerbėjams negirdėtas kūrinys – čeko Bohuslavo Martinů „Duo Nr. 1“. Pirmoje jo dalyje justi impresionizmo dvasia, dviejų instrumentų sąskambių grožis, o antrojoje, anot atlikėjų, „pasirodo pamišusios atskirų instrumentų solo kadencijos, beprotiškas virtuoziškumas ir Martinů būdinga nestandartinė muzikinė kalba. Tai – išprotėjęs dviejų dalių kūrinys“.

Koncertuose skambėsianti latvio Pēterio Vasko kompozicija „Castillo Interior“ ir vienas garsiausių pasaulinių smuiko ir violončelės repertuaro pavyzdžių, vengro Zoltáno Kodály Duo, op. 7 – įrašyti ir vinilo plokštelėje. Joje be duetui dedikuoto Vytauto Barkausko „Duettissimo“ skamba ir litvakų kompozitoriaus Anatolijaus Šenderovo „Dialogai“. Šio kūrinio smuikui ir violončelei premjera įvyko Nyderlanduose prieš dešimtmetį, tai buvo vieni pirmųjų D. Dėdinskaitės ir G. Pyšniako, kaip dueto, koncertų. Muzikantai sulaukė puikių atsiliepimų, o vienas didžiausių šalies laikraščių tąsyk juos pavadino „Dream Duo“ – „Svajonių duetu“.

Dvigubą vinilo plokštelę „Duettissimo“ įrašė su garso režisieriumi Arūnu Zujumi studijoje „MAMAstudios“, ją gamino latvių kompanija „Semikols Record Pressing“, viršelio dizainą kūrė Dovydas Čiuplys, panaudodamas elementus iš kauniečio dailininko Mindaugo Juodžio paveikslų. Šio menininko darbu ciklas „Duettissimo“ bus eksponuojamas koncertų metu. Paveikslams menininką įkvėpė pažintis su Dalia ir Glebas bei jų muzika.

„Tai – meilės apoteozė, džiaugsmas, kad gali mylėti ir turi ką mylėti – tai DUETTISSIMO!“ – yra sakęs V. Barkauskas. Tam pritaria ir patys muzikantai. „Kai studijavome Vienoje, kartais net skirtinguose kambariuose grodavome kūrinį duetu. Mes praktiškai vienodai kvėpuojame“, – sako Dalia.

Muzikos sostine vadinama Viena, kurioje abu studijavo ir gyveno dešimt metų, porai tapo lemtingu miestu; neseniai joje jiedu su austrų videomenininku nufilmavo vaizdo klipą Georgo Friedricho Händelio ir Johano Halvorseno kūriniui Pasakalija g-moll. Į Austrijos sostinę D. Dėdinskaitė vis grįžta dėl akademinių reikalų. Ji – žymaus austrų profesoriaus Christiano Altenburgerio klasės asistentė.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Iliuzionistas Rokas Bernatonis priima iššūkį: degalų taupymo magija