Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2018 12 14

Elektroninių sutartinių renginyje menininkai „verps“ Lietuvos istoriją

Belaukiant gražiausių metuose švenčių, trys menininkai – muzikantas, grupės „Skamp“ narys Viktoras Diawara, skulptorius Mindaugas Tendziagolskis ir audiovizualinio meno kūrėjas Vaclovas Nevčesauskas sostinės gyventojams pristatys unikalų muzikinio ritmo performansą – „Elektroninės sutartinės“.
„Elektroninės sutartinės“
„Elektroninės sutartinės“ / Projekto partnerių nuotr.
Temos: 1 Muzika

Suvieniję bendras jėgas, menininkai įgyvendino Lietuvos Šimtmečiui skirtą projektą, kurį pristatys jau šį sekmadienį Valstybės pažinimo centre.

„Elektroninės sutartinės“ – muzikinio ritmo performansas, kurio metu gerai atpažįstami senoviniai lietuvių liaudies instrumentai ir naujos technologijos nustebina netikėta tarpusavio sinteze.

VIDEO: ELEKTRONINĖS SUTARTINĖS / repeticija

Dar gruodžio pradžioje, Klaipėdos pilies muziejuje kūrėjai į unikalų pasirodymą kvietė smalsius klaipėdiečius, kuriuos nukėlė į kelionę laiku po Lietuvą. Ten vyrai „verpė“ čiurlenantį lietų, tekančią saulę, medžių lapų ošimą. Į gamtos garsus įpynė ir Lituanicos skrydį per Atlantą, krepšinio kamuolio atsimušimą į grindis ir kitus Lietuvos istorijai svarbius įvykius.

Dar prieš aštuonerius metus pristatę analogų pasaulyje neturinčiam pasirodymui „Skamba skamba kankliai'2010“„Verpimo ratelių sutartinę“, unikaliam projektui susibūrę atlikėjai atrado originalias verpimo ratelių panaudojimo galimybes šiuolaikinei muzikai kurti. Senoviniams verpimo rateliams pritaikytos jutiklinės technologijos rato sukimo judesį, greitį bei kryptį leido susieti su skirtingais, kompiuterio pagalba generuojamais muzikos garsais.

„Kadangi minime Lietuvos Šimtmetį, šiemet nutarėme sukurti programą, kuri būtų tinkama muzikaliai papasakoti mūsų šalies istoriją. Bus naudojama ne tik muzika, bet ir įvairios garsų iškarpos iš Lietuvai svarbių įvykių“, – pasakojo muzikantas V.Diawara.

Atlikėjas teigė, kad su kolektyvu stengėsi šiuolaikiškai pažvelgti į archajišką verpimo ratelį. „Sugalvoti galima daug ką, tai gali būti ir „didžėjaus“ diskas, o pasirodymo metu bus prijungti ir vaizdo projektoriai, kurie sukurs vaizdo pasakojimą. Mes bandėme padaryti neįmanomą – sukurti ratą iš naujo“, – juokėsi jis.

Sudėtingą muzikavimo formulę perprasti sunku net pamačius, bet rezultatas stulbinantis – trys vyrai archajiškaisiais verpimo rateliais uoliai „verpia“ modernią sutartinę ritmingų vizualinių projekcijų fone. Apie projektą patys atlikėjai kalba kaip apie muzikinio ritmo performansą, kai gerai atpažįstami liaudies instrumentai, paveiki muzika ir pažangios technologijos nustebina netikėta tarpusavio sinteze kuriant visiškai naują meno rūšį.

Šiam projektui jėgas suvienija puikūs kūrėjai ir atlikėjai. Be idėjinių vedlių V.Diawaros, M.Tendziagolskio ir V.Nevčesausko, muzikinius indėlius pridės ir multiinstrumentalistas Saulius Petreikis bei muzikantas G.Mačiulskis.

Pasibaigus pasirodymui, verpimo ratelius Vilniečiai išbandyti galės gruodžio 17–24 dienomis, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius