TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Festivalyje „Gaida“ Latviją sužavėjusį Justės Janulytės kūrinį „Debesų stebėjimas“ atliks „Sinfonietta Riga“ orkestras

Kompozitorė Justė Janulytė
Festivalio "Gaida" nuotr. / Kompozitorė Justė Janulytė
Šaltinis: 15min
0
A A

Penktadienį, spalio 26 d., sostinės publika kviečiama į ypatingą koncertą – festivalyje „Gaida“ pasirodys geriausiu Baltijos kraštų kameriniu orkestru laikoma „Sinfonietta Rīga“.

Ypatinga garso kokybe pasižymintis kolektyvas atveža į Vilnių naują ryškios lietuvių muzikos žvaigždės – Europos muzikos festivalius pakerėjusių „Smėlio laikrodžių“ autorės Justės Janulytės – stambios apimties kūrinį. Taip pat orkestras pagros ir festivalio kviestinio kompozitoriaus Georgo Friedricho Haaso intriguojančius ir tarptautinį pripažinimą pelniusius opusus.

Latvių užsakyto Justės Janulytės kūrinio „Debesų stebėjimas“ premjera, įvykusi rugpjūčio mėnesį Latvijoje, sulaukė ypač entuziastingos muzikos kritikų reakcijos ir paties aukščiausio įvertinimo didžiausiuose Latvijos dienraščiuose. J. Janulytės kūrinio atlikime su „Sinfonietta Riga“ dalyvaus ir vienas geriausių bei didžiausių Latvijos chorų „Kamer...“ – taigi, scenoje bus beveik 80 žmonių.

Koncertą diriguos „Sinfonietta Rīga“ meno vadovas Normundas Šnē. Valstybinis kamerinis orkestras „Sinfonietta Rīga“ yra vienintelis tokio tipo kolektyvas ne tik Latvijoje, bet ir Baltijos šalyse. 2006 m. įkurta simfonietė yra tarsi katilas, kuriame produktyviai maišosi Vakarų ir Rytų Europos muzikinės tradicijos. Latvijoje ir gretimose šalyse išsilavinimą įgiję muzikantai groja kartu su Vakarų Europoje studijavusiais kolegomis. Taip formuojasi unikalus, sąmoningai puoselėjamas atlikimo stilius, pasižymintis nepriekaištinga skambesio kokybe. „Sinfonietta Rīga“ koncertuoja ne tik Latvijoje, bet ir svetur, ir pamažu tampa viso Baltijos šalių regiono kolektyvu. Jis jau dukart pelnė Didįjį Latvijos muzikos prizą, orkestro įrašų yra išleidusios žinomos kompanijos „Ondine“ ir „Wergo“.

Orkestro „Sinfonietta Rīga“ koncertas, kuriame nuskambėjo Milane gyvenančios lietuvių kompozitorės Justės Janulytės naujojo opuso „Debesų stebėjimas“ premjera (rugpjūčio 3 d.), didžiausio Latvijos dienraščio „Diena“ įvertintas penkiomis žvaigždutėmis. Kritikai ypač išskyrė lietuvių kompozitorės kūrinį: „Normundo Šnē ir jo bendraminčių koncerto ypatingas akcentas – lietuvės Justės Janulytės sukrečiantis „Debesų stebėjimas“. Užsimerkite, įsivaizduokite esantys labai aukštai – pro jus kaip virpančių garsų kamuoliai plaukia įvairiausių atspalvių ir faktūrų debesys.“ (Ieva Rozentalė)

„Meditatyvus kūrinys, jo faktūra – erdvinė substancija, kurios neskubrios transformacijos leidžia patirti begalinį skrydį ir akimirkos amžinybę.“ (Inesė Lūsinia)

„Justės Janulytės naujasis darbas kerėjo lėtu ir statišku muzikos plūsmu, į kurį organiškai susilydė orkestro instrumentai ir choras. (...) Muzika kaip gražus sapnas, į kurį reikėtų nugrimzti ir užsimiršti.“ (Rolandas Kruonlakas)

Koncerto programoje – ir du skirtingi žymaus austrų kompozitoriaus Georgo Friedricho Haaso kūriniai. Festivalis plačiau pristato šį kūrėją, laikomą vienu įdomiausių ir labiausiai pripažintų šiandienos Europos kompozitorių – Haaso kūriniai skamba daugelyje prestižinių muzikos scenų, tarp kurių – vienas garsiausių pasaulyje Zalcburgo festivalis ir garsusis Bregenco operos festivalis.

Jo muziką atlieka dauguma žymiausių Europos atlikėjų, orkestrų ir ansamblių: Leipcigo „Gewandhauso“ orkestras, „Klangforum Wien“, Bavarijos radijo simfoninis orkestras, Vienos, Klivlendo, Miuncheno filharmonijos orkestrai ir kt. Jo opera „Melancholija“ sėkmingai debiutavusi Paryžiaus nacionalinėje operoje (2008), vėliau buvo statoma kituose operos teatruose. Nuo 2011 m. Georgas Friedrichas Haasas yra Austrijos menų senato narys.

„Sinfonietta Rīga“ atliks Georgo Friedricho Haaso kūrinius „Unheimat“ (premjera įvyko 2009 m. grojant Miuncheno kameriniam orkestrui) ir „Remix“. Pastarąjį opusą pirmą kartą 2007 m. Vienos Mozarto salėje atliko „Klangforum Wien“ (dir. Enno Poppe), „Remix“ yra grojęs ir Čikagos simfoninis orkestras.

Koncerto pradžia 19 val. Prieš koncertą 17.30 val. Šiuolaikinio meno centre rengiamas pašnekesys su Georgu Friedrichu Haasu, kuris atvyksta į festivalį. Simboliška, kad Lietuvos publikos pažintis su šiuo kūrėju vyks Austrijos valstybės dieną – spalio 26-ąją.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Justė Janulytė

Dakaras 2018