Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 6d. 22:08

„Grammy“ ir Pulitzerio premijos laureatas D.Langas: „Mes garbiname muziką iš praeities“

Davidas Langas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Davidas Langas

27-asis tarptautinis aktualiosios muzikos festivalis „Gaida“ šiemet ypatingą dėmesį skiria kompozitoriui Davidui Langui – „Grammy“ ir Pulitzerio premijos laureatui, švenčiančiam 60 metų jubiliejų.

Ketvirtadienį spaudos konferencijoje dalyvavęs kompozitorius į susitikimą su žiniasklaida atvyko tiesiai iš oro uosto – iš Lietuvos kilęs D.Langas teigė besidžiaugiantis galėdamas atvykti į Vilnių ir tapti su tokia meile ir atida organizuojamo festivalio dalimi.

„Jei pažvelgtume į JAV žydų šeimas, pamatytume, kad kiekviena jų veikiausiai turi ryšį su Lietuva. Prieš šimtą metų Vilnius buvo labiausiai žydiškas miestas. Mano seneliai taip pat buvo iš Lietuvos“, – sakė D.Langas, atkreipęs dėmesį, jog nors neturi kūrinių, dedikuotų konkretiems asmenims, jo muzikos kūrybiniu pagrindu neretai tampa jo paties šaknys.

Kai buvome jauni, su Michaelu Gordonu ir Julia Wolfe darydavome tai, ką daro visi jauni kompozitoriai visame pasaulyje: skųsdavomės, koks neteisingas yra gyvenimas ir kaip sunku jame gyventi su muzika, kurią mes kuriame, – pasakojo D.Langas.

Kalbėdamas apie „Bang on a Can“, D.Langas prisiminė šios kultiniu reiškiniu muzikos pasaulyje tapusios organizacijos pradžią: „Kai buvome jauni, su Michaelu Gordonu ir Julia Wolfe darydavome tai, ką daro visi jauni kompozitoriai visame pasaulyje: skųsdavomės, koks neteisingas yra gyvenimas ir kaip sunku jame gyventi su muzika, kurią mes kuriame. <...> Po kurio laiko supranti, kad niekas nepakeis to, kas tau nepatinka, todėl turi tai daryti pats. Mes susitikdavome ir rengdavome sąrašus dalykų, kuriuos norėjome pakeisti: norėjome sukurti kitokią šiuolaikinės muzikos aplinką, kurti plačiai auditorijai ir t.t.“

Taip prieš tris dešimtmečius prasidėjo festivalis, kurį jo organizatoriai manė rengsiantys tik kartą: „Surengėme 12 val. trukmės keistos muzikos festivalį. Buvo atlikti kelių žinomų autorių kūriniai, bet didžiąją dalį sudarė lig tol negirdėtų kompozitorių kūryba. <...> Buvo taip smagu, kad nusprendėme, jog turime tai pakartoti“, – apie „Bang on a Can“ festivalį pasakojo D.Langas. Šiandien organizacijos veikla išsiplėtė, o „Bang on a Can“ yra laikoma viena svarbiausių šiuolaikinės muzikos vėliavnešių.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Davidas Langas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Davidas Langas

Pats D.Langas teigė mylintis klasikinę muziką, net esantis klasikinės muzikos moksliukas, tačiau jaučiantis, jog mūsų santykis su klasikine muzika yra ydingas: „Esu klasikinės muzikos doktorantas, koledžo profesorius. Ir tuo pat metu jaučiu, kad kažkas su klasikine muzika yra negerai – mes garbiname muziką iš praeities.“

„Šiandien kompozitorių darbas yra sukurti kažką tikro, kažką, kas vyksta dabar ir pasakoja ne apie tariamą mitą. Mes turime nuostabius muzikantus – muzikantai Lietuvoje ar Niujorke yra pasiekę tokią techninę meistrystę, kokia nebuvo pasiekta niekada anksčiau. Bet mes jų prašome groti taip, kaip muzika buvo atliekama prieš 200 metų Vienoje. Vienas mano, kaip kompozitoriaus, tikslų yra tai kvestionuoti“, – sakė D.Langas.

Muzikantai Lietuvoje ar Niujorke yra pasiekę tokią techninę meistrystę, kokia nebuvo pasiekta niekada anksčiau. Bet mes jų prašome groti taip, kaip muzika buvo atliekama prieš 200 metų Vienoje, – sakė kompozitorius.

Kalbėdamas apie šiandien, rodos, privalomas savojo stiliaus paieškas, kompozitorius teigia kvestionuojantis JAV kultūroje suvešėjusius principus: „JAV viskas labai komerciška. Svarbiausia – ar gali tai, ką darai, paversti verslu. Mes turime verslo fetišą, todėl ir išsirinkome verslininką savo prezidentu. Bet aš nenoriu turėti savo stiliaus, to kažko, kas neštų pelną, ką būtų lengviau parduoti“, – teigė kompozitorius, pridurdamas, jog jo kūriniai yra ganėtinai skirtingi, nes kiekvienas jų sprendžia skirtingas problemas.

Spaudos konferencijoje buvo prisimintas ir D.Lango darbas su režisieriumi Paolo Sorrentino – už filmui „Jaunystė“ sukurtą kūrinį D.Langas buvo nominuotas „Oskarui“.

„Aš nesu kino kompozitorius. Yra žmonių, kurie tame specializuojasi, ir aš juos labai gerbiu, nes tam reikia didelio talento. Su Sorrentino dirbti buvo puiku, nes jam reikėjo muzikos, kuri būtų artimesnė klasikinei“, – pasakojo D.Langas.

Tiesa, pats kompozitorius nežinojo, jog jo muzika bus naudojama kitam P.Sorrentino filmui „Didis grožis“: „Man paskambino draugas ir pasakė, kad šiuo metu Romoje prie fontano įrašinėja mano kūrinį filmui. <...> Vėliau paaiškėjo, kad tai buvo būtent tas fontanas, prie kurio aš susipažinau su savo žmona.“

„Gaidoje“ vyksiančioje D.Lango kūrybinio portreto programoje skambės 17 kompozitoriaus kūrinių. Festivalis vyks spalio 21 – lapkričio 7 d.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės