Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 08 11, 13:23

Karaimų muzikos lobynas ir vintažiniai rytietiški ritmai – jau kitą savaitę

Visą vasarą vykstantis pasaulio muzikos festivalis „Pasaulis skamba“ rugpjūčio 15-18 d. kviečia aplėkti skersai ir išilgai pasaulio bei susipažinti su karaimų muzika nuo Vilniaus iki Krymo ir Vidurio Rytų ritmais nuo Jordanijos iki Maroko, rašoma pranešime spaudai.
„Pasaulis skamba“
„Pasaulis skamba“ / Organizatorių nuotr.

Vilniuje ir Kaune, vieną dieną po kitos koncertuos „Karolina Cicha ir Co.“ iš Lenkijos, pristatanti projektą „Karaimų muzikos žemėlapis“ ir „Al-Qasar“, kurios narių ir muzikos geografija driekiasi nuo Jordanijos iki Maroko. Organizatorius „Gera muzika gyvai“ kviečia aplankyti abu koncertus su vienu bilietu ir patirti pasaulio muzikos įvairovę gyvai.

Karolina Cicha & Kompanija – karaimų muzikos žemėlapis

Karaimai dažnai yra pristatomi kaip mažiausia etninė bendrija - jų bendruomenė Europoje daugiausia turi apie 1600 narių. Galime teigti, kad apie juos šį bei tą žinome, tačiau apie karaimų muzikinį gyvenimą, tradicijas, jų ištakas, nors ir gyvename šimtmečius kartu, tačiau informacijos, išteklių turime, randame mažokai. O ir Lietuvos karaimų pasaulietinė muzikinė tradicija, kaip ir Lietuvos totorių – nors galvotume priešingai, bet didžiąja dalimi yra net ne vietinė, o susieta su Kryme gyvenančiomis šių tautų bendruomenėmis. Vaizdo įrašas:

VIDEO: Karolina Cicha i Kayah - Płacz nad młodością, co odchodzi (Lyric Video)

Karolinos Cichos ir Co. inicijuotas projektas ,,Karaimų muzikos žemėlapis“ kartu su CD albumu yra be galo svarbus leidinys, nes yra pirmasis pasaulyje išleistas albumas, dedikuotas šitaip per įvairias centrinės bei rytų Europos žemes persipynusiai, išsibarsčiusiai, būtent karaimų tradicinei muzikai. ,,Karaimų Muzikos Žemėlapis‘‘ seka bendruomenės kelionių pėdsakais po tokias vietas kaip Varšuva, Luckas, Trakai, Halyčas, Vilnius, Kijivas bei Krymo miestai.

Cichos albumai, tokie kaip ,,9 Languages“, ,,Jiddyshland“, ,,Tatar album“, ,,One – many“ ,,Tany“ ar paskutinis ,,Karaimų Muzikos Žemėlapis“, kyla iš tradicinės muzikos dermių. Kaip bebūtų, jie nėra archyvinės medžiagos rinkiniai, o neatskiriamai nuo modernios muzikinės kalbos esantys albumai. Albumas ,,Tany“ buvo nominuotas Fryderyk Prize – didžiausiam Lenkijos Pasaulio Muzikos kategorijos fonografiniam prizui. Atlikdama savo muziką, ji aplankė daugybę festivalių tiek Europoje, tiek Azijoje ir Amerikoje.

Al-Qasar – Vidurio Rytų muzika su vintažiniu prieskoniu

Kolektyvas, kurio šerdį sudaro psichodelinio roko atstovas Thomas Attar Bekllier bei Jaoud El Garouge, propaguojantis jam prigimtinę Gnawa muzikos tradiciją iš Maroko, prikelia į naują gyvenimą senąjį psichodelinį roką, kartu integruojant tradicinius Arabų muzikos instrumentus, dermes ir ritmus, ir taip atiduodant duoklę kolektyvą įkvėpusiam 7-ąjam 8-ąjam dešimtmečiams. Patys savo stilių įvardina kaip ,,arabian fuzz‘‘ – skambesys, apjungiantis Turkų sazo, fuzz gitarų, Arabų ūdo, darbukos, vintažinių stiprintuvų, ir klasikinių būgnų garsus. Vaizdo įrašas:

VIDEO: Al-Qasar - Selma (سلمى) Official Music Video

Kolektyvas ne tik įgyvendina retrospektyvią viziją, tačiau tuo pačiu turtinta šį regioninį žanrą savo nauja energija, naujomis įžvalgomis, kartu pademonstruojant ir arabiškojo tradicinės muzikos pasaulio paveldo palikimą ir muzikinius instrumentus.

Įvairios koncertinės patirtys ne tik Europoje (Trans Musicales (Prancūzija), FMM Sines (Portugal), bet ir Šiaurės Afrikoje (Fête de la Musique (Egiptas), davė galimybę bendradarbiauti ir su arabiškos kultūros, ,,zar“ muzikinės tradicijos atlikėjais, perteikusiais senovinio gydymo ritualą per hipnotizuojančius mušamuosius, nuvedančius į transą. Taipogi, minėta koncertinė patirtis suteikė neįkainojamą progą įrašyti nykstančius arabų ir beduinų tradicinius instrumentus, tokius kaip ,,kawala“ bei ,,arghul“.

Klausytojų 2022-aisiais laukia grupės planuojamas išleisti naujas albumas ,,Who Are We?“ – neatsiliekantis nuo grupės idėjinio stiliaus skambesio, su arabiškų vestuvių, virstančių psichodeliniu vakarėliu šokių aikštelėje, nuotaika, taip būdinga jų gyviems koncertams.

Koncertai:

Karolina Cicha: rugpjūčio 15 d. 19 val. „O kodėl ne“, Kaunas

Al-Qasar: rugpjūčio 16 d. 19 val. „O kodėl ne“, Kaunas

Al-Qasar: rugpjūčio 17 d. 19 val. VU botanikos sodo Vingio skyrius, Vilnius

Karolina Cicha: rugpjūčio 18 d. 19 val. VU botanikos sodo Vingio skyrius, Vilnius

Bilietai: Bilietai.lt

„Karolina Cicha ir Co.“ ir „Al-Qasar“ koncertai Kaune yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

Koncertą Vilniuje iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą