Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 13d. 16:19

Klasikinės muzikos kūriniai suskambo lietuvių liaudies instrumentais

Jungtinis LMTA liaudies instrumentų orkestras ir valstybinio ansamblio Lietuva orkestras
Valstybinio ansamblio „Lietuva“ nuotr. / Jungtinis LMTA liaudies instrumentų orkestras ir valstybinio ansamblio Lietuva orkestras

Manantys, kad tautiniais instrumentais gali skambėti tik lietuvių liaudies muzika, vakar įsitikino, kad klydo. Valstybinio ansamblio „Lietuva“ orkestras kartu su LMTA liaudies instrumentų katedros orkestru įrodė, kad kanklės, birbynės ir lumzdeliai gali naujomis spalvomis atgaivinti klasikinės muzikos kūrinius.

Iš kanklių sklindančios arfai skirtos natos, obojaus svajingus garsus skleidžiančios birbynės, fleita pavirtę lietuviški lumzdeliai – šiomis muzikos spalvomis nušvito pilna svečių salė sostinėje. Klausytojai liko maloniai nustebę: pasirodo, tautiniais instrumentais galima puikiai atlikti klasikinę muziką ir ji nuskambėjo taip, tarsi būtų artimesnė atliekamų kūrinių laikmečiui, kada jie buvo sukurti.

Pranešime rašoma, kad valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ orkestras koncerto „Kartų simfonija“ svečiams padovanojo unikaliai skambančius J.S.Bacho, W.A.Mozarto ir B.Britteno kūrinius. Pasak orkestrui vadovaujančio dirigento dr. Egidijaus Kavecko, koncerto repertuare žinomiausių klasikos muzikos kūrėjų kūriniai atsirado natūraliai. Vis dėlto teko pagalvoti, ar tautinių instrumentų garsų užteks atskleisti žinomiausių kompozitorių užmačioms ir ar pavyks kūrinius aranžuoti lietuvių liaudies instrumentams.

„Lietuviškuose instrumentuose neturime tiek spalvų, kiek jų gali išgauti simfoninis orkestras. Nepaisant to, turime savo unikalų skambesį ir tai koncertu „Kartų simfonija“ įrodėme“, – akcentavo E.Kaveckas. „Dažniausiai su orkestru atliekame liaudies muziką, todėl klasikos kūrinių paruošimas ir patiems atlikėjams turėjo būti įdomi patirtis. Nors muzikantai yra pažįstami su visų laikotarpių muzika, šį kartą turėjome pabandyti atskleisti Baroką ir Klasicizmą. Tai nėra kasdienė patirtis mums, tačiau nuolat bandome plaukti į platesnius muzikos vandenis“, – po koncerto kalbėjo dirigentas.

Ansamblio „Lietuva“ orkestro koncerte Rotušėje susirinko ir daug užsienio svečių, ambasadorių, diplomatinių atstovybių darbuotojų, kurie su lietuviškais muzikos instrumentų garsais galėjo susipažinti naujai.

Koncertą išklausęs Japonijos ambasadorius Lietuvoje Shiro Yamasaki teigė, kad klasikinės muzikos garsais prabilę lietuvių tautiniai instrumentai jį nustebino.

„Beje lietuviškos kanklės man priminė japonišką tautinį instrumentą – koto, – kalbėjo ambasadorius. – Koncertas buvo puikus. Bachas ir Mozartas skambėjo kitaip nei esame įpratę, o muzika skambėjo labai gražiai“. Paklaustas, ar unikaliais lietuviškais instrumentais atliekama klasikinė muzika sudomintų klausytojus Japonijoje, S.Yamasaki svarstė, kad savo klausytoją koncertas tikrai rastų.

Koncertas „Kartų simfonija“ gilų įspūdį paliko ir Danijos ambasadoriui Lietuvoje Dan E.Frederiksen. „Tai buvo labai maloni staigmena man, nes supratau, kad lietuvių tautiniai instrumentai puikiai tinka atlikti klasikinę muziką. Jais galima išgauti trapų garsą, kuris reikalingas koncerto metu atliktiems kūriniams“, – savo pastebėjimais po koncerto dalijosi ambasadorius.

Valstybinio ansamblio „Lietuva“ nuotr./Danijos ambasadorius Dan E.Frederiksen
Valstybinio ansamblio „Lietuva“ nuotr./Danijos ambasadorius Dan E.Frederiksen

Danijos ambasados atstovas teigė, kad lietuvių liaudies instrumentų atliekamos muzikos jam jau teko girdėti anksčiau, tačiau jais atlikta klasikinė muzika suteikė naują skambesį.

Klasikų kūrinius tautinių instrumentų orkestrui aranžavo Rūta Raginyte. Pirmoje koncerto dalyje skambėjo Baroko vėliavnešio J.S.Bacho Koncertas Nr. 3, D – dur, BWV 1054, skirtas klavesinui solo ir styginių orkestrui. Klavesino partiją atliko vienas profesionaliausių Lietuvos klavesinininkų dr. Balys Vaitkus, o styginių partiją, pritaikytą liaudies instrumentų orkestrui – ansamblio „Lietuva“ orkestras. Pirmoji koncerto dalis užbaigta Klasicizmo epochos garsiausio kompozitoriaus W. A. Mozarto motetas „Exultate jubiliate“, atliekamas soprano Dovilės Kazonaitės.

Antroje koncerto dalyje vėl skambėjo W.A.Mozarto kūryba. Koncerto fleitai ir orkestrui D–dur, KV 314 atlikimą lydėjo fleitos partiją atlikusi lumzdelininkė Rūta Raginytė. O renginį vainikavo XX. a. kūrėjo B.Britteno „Paprastoji simfonija“. Ją atliko jungtinis valstybinio ansamblio ir LMTA liaudies instrumentų katedros orkestras, kuriam vadovauja doc.dr. Aistė Bružaitė ir doc. Egidijus Ališauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas