TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Koncertas atskleis W.A.Mozarto ir tariamai jį nunuodijusio A.Salieri muzikos paslaptis

Donatas Katkus
Šv. Kristoforo orkestro nuotr. / Donatas Katkus
Šaltinis: 15min
0
A A

Penktadienį, kovo 23 dieną, į Šv.Kotrynos bažnyčią pasiklausyti Wolfgango Amadeus Mozarto ir ... Antonio Salieri muzikos kviečia solistas Rokas Valuntonis (fortepijonas) ir Šv.Kristoforo kamerinis orkestras. Savo išmone nuolat stebinantys muzikantai šį kartą klausytojus intriguoja koncerto tema, paliesdami jau du šimtmečius netylančias kalbas apie ankstyvos W.A.Mozarto (1756-1791) mirties paslaptį, siejamą su A.Salieri (1750-1825), kuris, manoma, iš pavydo nunuodijo jaunąjį genijų.

Ši legendomis apaugusi istorija įkvėpė Aleksandrą Puškiną sukurti mažąją tragediją „Mozart ir Salieri“ (1831), pagal kurią kompozitorius N. Rimskis-Korsakovas parašė operą (1898), o Peteris Shafferis sukūrė pjesę „Amadeus“ (1979), kurios Milos Forman ekranizavimas (1984) įvertintas 8 „Oskarais“. P.Shafferio pjesė Italijoje (A.Salieri tėvynėje) sukėlė pasipiktinimą, todėl Milano konservatorija inicijavo kompozitoriui procesą dėl W.A.Mozarto nužudymo.

1997 m. teismas, išklausęs kaltinančiuosius ir ginančiuosius (gydytojus, abiejų kompozitorių gyvenimo bei kūrybos tyrinėtojus), išteisino A.Salieri. Nepaisant to, tamsus šešėlis tebegaubia jo biografiją. Būtent todėl šio kompozitoriaus muzika ypač retai skamba koncertų salėse. „Tylėjimo sąmokslas“, kuriame dalyvauja ne pirma atlikėjų karta, išreiškia pagarbą W.A.Mozartui ir nebylią neapykantą jam pakenkusiam. Taigi, galime tik stebėtis bei dėkoti Šv.Kristoforo kameriniam orkestrui, vadovaujamam Donato Katkaus, kuris neišsigando klampios, nepatogios temos, nusprendęs supažindinti mus su A.Salieri muzika.

Įdomų abiejų kompozitorių kūrybos palyginimo testą atliko M.V.Simkinas (jis aprašomas straipsnyje „Mozart ir Salieri mokslinis palyginimas“): jo metu reikėjo identifikuoti 10 muzikinių temų (5 Mozarto ir 5 Salieri).  Vienuolikos tūkstančių respondentų vidutinis rezultatas buvo: 6 teisingi atsakymai iš 10 (apie 61 proc.). Testo dalyvius klaidino, bet kartu ir nustebino abiejų kompozitorių stilistikos panašumas ir, svarbiausia, sudomino, paskatino plačiau pasidomėti A.Salieri muzika, kurios anksčiau neteko pažinti.

Beje, koncerto metu viską į savo vietas bandys sustatyti pats prof. Donatas Katkus, komentuodamas programą, kūrinių parašymo aplinkybes ir kompozitorių biografinius faktus.

Negalima nepaminėti vakaro solisto Roko Valuntonio (gim. 1988 m.), šiuo metu studijuojančio Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (doc. A. Žvirblytės kl.). Šio talentingo jaunuolio meistriškas skambinimas įvertintas aukščiausiais apdovanojimais daugiau nei 20 tarptautinių pianistų konkursų. Vieni paskutiniųjų 2011 metų atlikėjo laurų – II vieta Tarptautiniame M. K. Čiurlionio pianistų konkurse. R.Valuntonis, puikiai susipažinęs su S.Rachmaninovo, F.Liszto kūrinių interpretacija, plečia savo amplua ir koncerte žada atskleisti W.A.Mozarto ir A.Salieri fortepijoninių koncertų subtiliausius niuansus.

Koncertas „Mozartas ir Salieri: tiesa ar mitas?“ vyks kovo 23 dieną 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje  (Vilniaus g. 30, Vilnius)

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą