Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugsėjo 14d. 09:10

Saksofonininkas Liudas Mockūnas ir japonų Cage'u vadinamas pianistas Ryoji Hojito pristato koncertinį turą per Lietuvą

Liudas Mockūnas ir Ryoji Hojito
Asmeninio archyvo nuotr. / Liudas Mockūnas ir Ryoji Hojito

Džiazo atlikėjas Liudas Mockūnas ir Lietuvą pamėgęs japonų pianistas Ryoji Hojito kitą savaitę keturiais koncertais „Atostogų muzika“ pamalonins Lietuvos džiazo gerbėjus. Dviejų skirtingų kultūrų dialogas Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Kėdainiuose suskambės veržlia improvizacijos kalba, kurios dinaminėje linijoje – naujos emocinės ir muzikinės atodangos.

Žymus šalies džiazo muzikas L.Mockūnas nuolatos stebina savo kūrybiniais ieškojimais ir atradimais, muzikiniais projektais tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Šis lietuvio ir japono duetas – vienas iš tokių atradimų.

Pianistas R.Hojito Lietuvoje vieši nebe pirmą kartą. Šių dviejų muzikantų bendradarbiavimas užsimezgė 2004 m. bendrame kompozitoriaus Lino Rimšos projekte. Jau netrukus atsirado duetas, peraugęs į nuolatinį kūrybinį bendradarbiavimą. R.Hojito Lietuvą reguliariai aplanko jau ne vienerius metus. Čia jis jaučiasi laukiamas klausytojų, leidžia atostogas su šeima.

Būtent atostogų metu užgimęs bendradarbiavimas užfiksuotas kompaktinėje plokštelėje „Vacation Music“, kurią išleido lietuviška įrašų kompanija „NoBusiness Records“. Plokštelė puikiai įvertinta Europoje, Japonijoje ir JAV tokių džiazo muzikos leidinių kaip „All About Jazz“, „All About Jazz Italy“, „Jazz Tokyo“, „Free Jazz-Steff“ ir „Music and More“. 2010 metais koncertinio turo metu per Japonijos miestus duetas pristatė savo plokštelę tekančios saulės šalies publikai, o dabar galimybę susipažinti su dueto atliekama muzika turės ir Lietuvos muzikos mylėtojai.

R.Hojito sukūrė savitą fortepijoninį stilių, kurio laisvą formą šalia tradicinių skambinimo būdų papildo „mažieji instrumentai“.

Nuo 1986 m. R.Hojito pradėjo solinę karjerą, ėmė vadovauti grupėms, grodamas unikalią, klasifikacijoms nepaklūstančią muziką. 1990 m. vykęs koncertas su Otomo Yoshihide tapo svarbiu kūrybiniu impulsu, jo raiškos būdą japonas pamėgino pritaikyti savo instrumentui. Nuo to laiko R.Hojito grojo su žymiausiais Japonijos atlikėjais: saksofonininkais Kazutoki Umezu, Junji Hirose, vokalistu Koichi Maikigami ir garsiais pasaulio avangardistais: Johnu Zornu, Tomu Cora, Johnu Rose'u, Davidu Mossu, Nedu Rothenbergu, Joelle Leandre, Nicolu Collinsu ir kt.

R.Hojito sukūrė savitą fortepijoninį stilių, kurio laisvą formą šalia tradicinių skambinimo būdų papildo „mažieji instrumentai“: varpeliai, barškučiai, įvairūs žaisliukai ir net buities rakandai, kuriuos japonų pianistas naudoja kaip savarankišką garso šaltinį, arba preparuoja jais instrumentą, taip išgaudamas netikėtus sonoristinius efektus. Neatsitiktinai muzikantas gimtinėje vadinamas japonų Cage'u.

Saksofonininkas L.Mockūnas, kryptingai dirbantis ir be atvangos grojantis įvairiuose projektuose, palaipsniui pelnė rimto ir į kompromisus nesileidžiančio muzikanto reputaciją. Baigęs mokslus Lietuvos Teatro ir Muzikos Akademijoje ir Danijos Ritmo muzikos konservatorijoje, su muzikiniais projektais apkeliavęs  ne vieną pasaulio šalį, L.Mockūnas grojo beveik visoje Europoje, JAV, Izraelyje, Turkijoje, Japonijoje bei Kinijoje.

Muzikantas nuolat bendradarbiauja su Marcu Ducretu, Barry Guy, Vladimiru Tarasovu, Stefanu Pasborgu, Matsu Gustafssonu, Jacobu Anderskovu, Mikko Innanenu, „Copenhagen Art Ensemble“, yra grojęs su Andrew Hillu, Scotu Colley, Nasheetu Waitsu ir kt. Saksofonininkas ne kartą apdovanotas įvairiais prizais, tarp jų „Vilniaus Jazz“, „Birštono Jazz“, „Mūzų Malūno“ ir „Lietuvos Muzikų Sąjungos“ prizais už nuopelnus Lietuvos džiazo kultūrai.

2004 m. su savo grupe „Toxikum“ pelnė prestižiškiausią muzikos apdovanojimą Danijoje „Danish Music Award“, o 2011 m. Lietuvoje už muziką spektakliui „Prakeiktieji“ (rež. A.Areima, OKT teatras) Kompozitoriaus nominacijoje jam įteiktas Auksinis scenos kryžius.

Šių dviejų talentingų Lietuvos ir Japonijos improvizatorių duetą rugsėjo 20 d. bus galima išgirsti Kėdainių kultūros centre, rugsėjo 21-ąją – Kauno menininkų namuose, rugsėjo 22-ąją – Šiaulių muzikos centre „Saulė“ ir rugsėjo 23-iąją – Vilniuje, koncertų salėje „Piano.lt“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos