Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 14d. 10:38

Archeologai papasakos apie Gedimino kalno paslaptis ir šimtmečio atradimą

Archeologiniai tyrimai Gedimino pilies kalno aikštelėje
Kęstučio Stoškaus, Lietuvos nacionalinis muziejaus nuotr. / Archeologiniai tyrimai Gedimino pilies kalno aikštelėje

Pernai Gedimino kalno aikštelėje vykdant kalno tvarkybos darbus Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) archeologų grupė atliko archeologinius tyrimus, kurių metu buvo aptikti 17-os asmenų palaikai. Kaip paaiškėjo, čia buvo palaidoti 1863 metų sukilimo vadai ir dalyviai.

Šis atradimas vadinamas vienu svarbiausių šimtmečio atradimu. Todėl, kaip praneša LNM, nenuostabu, kad šis atradimas sustiprino poreikį supažindinti visuomenę su 1863–1864 metų sukilimu ir jo dalyviais bei nulėmė Lietuvos nacionalinio muziejaus tradiciškai rengiamų ketvirtadienio kultūros istorijos vakarų ciklo temą.

„Būtina pabrėžti, kad iki šio atradimo, istorikų vertinamo kaip šimtmečio atradimas, tikslių dokumentinių žinių apie palaidojimus Gedimino kalne nebuvo. Vakarų ciklas pasibaigs rastų palaikų antropologinių tyrimų pristatymu. Tačiau prieš tai dar kartą prisiminsime šio atradimo istoriją ir tyrimų eigą“, – sakė vakarų organizatorė dr. Birutė Rūta Vitkauskienė.

Apie didelio visuomenės susidomėjimo sulaukusius ir beveik metus trukusius archeologinius tyrimus papasakos Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologai, tyrimų vadovai Gytis Grižas ir Valdas Steponaitis.

„Remiantis istoriniais ir archeologiniais duomenimis nustatyta, kad tai 1863–1864 metų sukilimo dalyvių, nubaustų mirties bausme Vilniuje, Lukiškių aikštėje, palaikai. Keliuose kapuose buvo aptikta kulkų ar jų fragmentų. Prie mirusiųjų palaikų buvo rasta medaliukų, kryželių, aprangos detalių“, – pasakoja archeologai.

Vakaro dalyviai turės galimybę išvysti surastus asmeninius sukilėlių daiktus, kuriais remiantis bandoma identifikuoti sukilėlių tapatybes, ir išgirs apie sudėtingus kapų tyrimus.

Kaip 15min jau ne kartą rašė, archeologai atrado 17-os sukilėlių palaikus, manoma, kad iš viso ant Gedimino kalno palaidotas 21 sukilėlis. Ppernai vasarą paskelbta apie atrastus sukilimo vadų Zigmanto Sierakausko ir greičiausiai Konstantino Kalinausko palaikus.

Archeologų Gyčio Grižo ir Valdo Steponaičio paskaita „Archeologiniai tyrimai Gedimino kalne: sukilėlių kapai ir radiniai“ Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje (Arsenalo g. 3) vyks kovo 15 d., 17.30 val.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

00:34
00:16
00:05

Esports namai

URBAN˙/