Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Projektui „Paprasti žodžiai“ poetai kūrė eiles Salomėjos Nėries žodžiais

Žemėlapio fragmentas iš Arno Anskaičio projekto „Paprasti žodžiai“, 2012.
Projekto "Ornamentas" nuotr. / Žemėlapio fragmentas iš Arno Anskaičio projekto „Paprasti žodžiai“, 2012.
Šaltinis: 15min
0
A A

Nacionalinės dailės galerijos centriniame vestibiulyje spalio 20 d., šeštadienį, 16 val. vyks trečiasis projekto „Ornamentas“, pasakojimo apie meno istoriją ir menininkus, renginys. Šįkart kviečiame į jauno menininko Arno Anskaičio projekto „Paprasti žodžiai“, skirto įsiklausyti ir įsižiūrėti į poetės Salomėjos Nėries kūrybinį žodyną, pristatymą.

Atsakydama į sau užduotą klausimą „Kaip aš kuriu eilėraščius?“, ji rašo: „Kuo mažiau žodžių. Juo paprastesni žodžiai, juo vertingesnis poezijos kūrinys.“

„Paprasti žodžiai“ – tai visų kada nors poetės kūryboje pavartotų žodžių žemėlapis. Ši projekto dalis įgyvendinta, naudojantis literatūrologo Viktoro Aleknos 1980 m. sudarytu „Salomėjos Nėries poezijos dažnumų žodynu“. „Paprastais žodžiais“ menininkas kviečia įsižiūrėti ir įsiklausyti į Salomėjos Nėries žodyną, kaip autorinį žodžių rinkinį, archyvą, duomenų bazę ar muziejų. Ten galima rasti įsivaizduojamą balsą, kuris, tardamas žodžius, įspaudžia subjektyvumą.

Septyniems šiandienos poetams Arnas Anskaitis pasiūlė sukurti savus tekstus, išsiverčiant tik su žemėlapyje esančiais žodžiais. Savo kūrinius jie skaitys projekto atidarymo metu. Tačiau kiekvienas, norintis išmėginti Salomėjos Nėries žodyną, galės tai padaryti visą savaitę, kol žemėlapis bus eksponuojamas.

Žodynas išbandomas kartu su Dainiumi Gintalu, Vaiva Grainyte, Ieva Gudmonaite, Benediktu Januševičiumi, Aušra Kaziliūnaite, Mindaugu Nastaravičiumi ir garso poezijos projektu „nunu“ (Gabriele Labanauskaite, Žygimantu Kudirka, Dariumi Jurevičiumi)

Arnas Anskaitis (g.1988) šiuo metu studijuoja Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno magistrantūroje. Savo kūryboje jis jau kurį laiką domisi žodžio, jo vaizdo, skambesio ir reikšmės ryšiu.

„Ornamentas“ – tai pasakojimas apie meno istoriją ir menininkus joje. Penki jaunosios kartos lietuvių menininkai – Julijonas Urbonas, Gintaras Didžiapetris, Arnas Anskaitis, Marija Olšauskaitė ir Mikas Žukauskas – pristato įvairaus formato meno projektus, susijusius su jų kūrybai ar mąstymui svarbiais menininkais, rašytojais, teoretikais, meno kūriniais ar pačiu kūrybiniu procesu. Meno pasaulis tampa jaunųjų menininkų apmąstomu objektu, sykiu jie dalyvauja kito – dabartinio meno istorijos etapo, jos galimo centro bei pakraščių kūrimo procese: jį pratęsia ir kuria galimybes naujiems naratyvams didžiojo pasakojimo skliaustuose.

Žiūrovai „Ornamento“ kviečiami pokalbiui apie bendrai kuriamą istoriją, naujus jos segmentų derinius ir interpretacijas.

Kuratorės: Dovilė Tumpytė ir Gerda Paliušytė
Rėmėjas: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Daugiau apie projektą „Ornamentas“ žr. www.ndg.lt

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą