TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Atidaroma paroda „Lentvario parko slėpiniai“

G.Trimako darbas
Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos nuotr. / G.Trimako darbas.
Šaltinis: 15min
0
A A

Trečiadienį, gegužės 11 d., 15 val. Vilniuje esančioje Lietuvos medicinos bibliotekoje (Kaštonų g. 7) vyks parodos „Lentvario parko slėpiniai“ atidarymas.

Ši paroda tai šeštojo, tradicinio plenero „Atraskime nežinomus Lietuvos turtus – tris nuostabius Edouardo Francois’o Andre parkus prie Vilniaus“ retrospektyvinė darbų paroda. Plenerus nuo 2005 metų, kūrybiškai bendradarbiaudami organizuoja Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija ir E. F.Andre klubas Lietuvoje. Plenerų organizatorių tikslas – puoselėti žymaus prancūzų botaniko, kraštovaizdžio architekto E.F.Andre (1840 – 1911 m.) kūrybinį palikimą Lietuvoje. Pačioje XIX a. pabaigoje E.F.Andre su sūnumi Rene (1867 – 1942 m.) lankėsi Lietuvoje ir  suprojektavo garsiai didikų Tiškevičių giminei priklaususiose Palangos, Lentvario, Trakų Vokės bei Užutrakio dvarų sodybose nuostabaus grožio parkus.

2010 m. pleneras vyko Lentvario dvaro sodybos parke, kuris XIX–XX amžių sandūroje priklausė grafo Vladislovo Tiškevičiaus šeimai. Grafai Tiškevičiai valdė Lentvario dvarą iki 1939 metų. Grafas Vladislovas 1891 – 1895 metais perstatė senus dvaro rūmus pagal belgų architekto de Vego projektą, mišraus tipo parką 1898 – 1899 m. suprojektavo ir įveisė E.F.Andre.

Parkai vertingi ne tik tuo, kas juose yra, bet ir tuo, kas juose buvo. Parkuose net oras yra ne tik fizinis, o ir dvasinis, tai istorijos oras...Lentvario parkas specialistų laikomas vienu iš brandžiausių E.F.Andre kūriniu.  Lentvaryje jis sukūrė „kalnų vaizdų parką“ – parką su uolų masyvais, kalnų tilteliais, uolėtomis ar akmenuotomis upelių ir tvenkinių pakrantėmis, vingiuotais takais su daugybe akmeninių laiptelių. Parkas puikiai įsilieja į aplinkinį kraštovaizdį, nuostabiai harmoningai pereina į Didžiulio ežero slėnį su begale atsiveriančių horizontų, su paslaptingu, stačiašlaičiu Saidės upeliu, tolyn besidriekiančiomis pievomis ir pelkėmis.

Plenero tema „Lentvario parko slėpiniai“ jautriai atskleista menininkų darbuose, juk neatsitiktinai akademikas D.Lichačiovas (1906 – 1999 m.) pasakė: „... Parkai vertingi ne tik tuo, kas juose yra, bet ir tuo, kas juose buvo. Parkuose net oras yra ne tik fizinis, o ir dvasinis, tai istorijos oras...“. Menininkų sukurtas parko pasaulis paženklintas jų matymu, įžvalgomis ir vaizduote, yra tarsi kito pasaulio įvaizdis, įsismelkiantis savo formomis į  kasdienę mūsų esatį.

„... Gamta, gamta, gamta visko išmokys – kaip gėlės pumpuras išsiskleidęs pavirsta nuostabiu ornamentu...“– rašė tapytojas ir poetas Stanislaw’as Wyspianskis (1869 – 1907 m.). Tyrinėdami gamtos spalvas bei formas Lentvaryje, dailininkai jautriai pasakoja apie juos supančią aplinką: ežerų bei tvenkinių vandenyse panardintą parką, takų nėrinius, uolas, grotas bei kaskadas. Darbai – jų arsenalas platus: nuo aliejinės tapybos iki akvarelės, pastelės ir piešinių – atspindi kūrėjų  mintis bei nuotaikas. Fotografijos įasmenina dabartį ir nukelia  mus į praeitį.

Parodoje eksponuojami darbai suteikia galimybę maloniam žiūrovui prisiliesti prie gamtos grožio ir Lentvario kultūrinių slėpinių. Paroda veiks iki gegužės 31 d.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Paroda parkas

Dakaras 2018