Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 9d. 17:59

Autoriai apie Vilniaus knygų mugę: čia galima savo akimis įsitikinti lietuvių meile knygai

Knygų mugė
Knygų mugė

Belaukiant šešioliktosios Vilniaus knygų mugės, mintimis apie skaitytojų šventę, įsiminusias akimirkas bei detektyvinę literatūrą dalinasi laukiamiausių knygų autoriai.

Andrius Tapinas: Vilniaus knygų mugė man yra sielos atlaidai

Turbūt vienintelį kartą metuose vienoje vietoje pamatau tiek daug šviesių veidų ir suprantu, kad šioje šalyje nėra taip blogai

Dažniausiai sakau, kad Vilniaus knygų mugė man yra sielos atlaidai. Turbūt vienintelį kartą metuose vienoje vietoje pamatau tiek daug šviesių veidų ir suprantu, kad šioje šalyje nėra taip blogai, jei turime tokį unikalų renginį, kuris vis plečiasi ir kasmet įgija naujas formas.

Džiaugiuosi, jau kelintus metus iš eilės galėdamas praleisti mugėje visas dienas ir būti nedidele jos dalimi. 

Atmintyje iškyla kamščiai šeštadienio ryto prie „Litexpo“, eilės prie kasų, bet jokio pykčio, jokio nepasitenkinimo. Ore tvyro šventės nuotaika, žmonės išsiruošė į šventę. Vaikai, lakstantys po sales ir renkantys autografus ant bloknotų.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Andrius Tapinas
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Andrius Tapinas

Skaitytojai juokais besiskundžiantys, kad sudalyvavo keliuose neplanuotuose renginiuose, nes negalėjo ištrūkti iš juos nešančio srauto. Šiek sutrikę rašytojai, netikėtai atsidūrę dėmesio centre ir scenos viduryje. Visa tai žavinga. 

Mėgstu detektyvus ir jų skaitau daug. Man patinka skandinaviški - ypač Jo Nesbo. Kelis kartus skaičiau ir nesiliauju žavėtis Stiego Larssono “Milleniumo” trilogija. Su nostalgija vis atsiverčiu klasikinius detektyvus ir grįžtu į svečius pas Erkiulį Puaro, Šerloką Holmsą ar Filipą Marlou. 

Kristina Sabaliauskaitė: Čia galima savo akimis įsitikinti lietuvių meile knygai ir knygos gyvastimi

Labai mėgstu demokratišką, džiaugsmingą knygų mugės atmosferą, tai, kad žmonės į ją eina kaip į šventę, pabendrauti. Ar gi gali būti kas gražiau nei šventė, kurios centre - knyga, literatūra, kultūra?

Knygų mugė Vilniuje man asocijuojasi su nuo autografų rašymo skaudančia ranka! (Juokiasi). Bet tai geras, malonus skausmas ir puiki galimybė susitikti su skaitytojais, sulaukti jų klausimų. Labai mėgstu demokratišką, džiaugsmingą knygų mugės atmosferą, tai, kad žmonės į ją eina kaip į šventę, pabendrauti. Ar gi gali būti kas gražiau nei šventė, kurios centre - knyga, literatūra, kultūra?

Vilnaus skaitytojų šventė skiriasi nuo kitų Europos knygų mugių, kurios yra griežtai profesinės, verslo mugės: leidėjai ir agentai atvažiuoja, nusiperka, parduoda ką reikia ir išvažiuoja. Apsilankę Vilniuje jie paprastai lieka maloniai nustebinti, jog mūsiškė - ir šventė skaitytojams, kad ji tokia betarpiška, gyvybinga. Kai pasaulyje aptingusios masės vis dažniau renkasi menkavertę, mąstyti neskatinančią, bukinančią TV produkciją, o skaitytojų kiekis mažėja, čia galima savo akimis įsitikinti lietuvių meile knygai ir knygos gyvastimi. Paliko įspūdį vieno garsaus Vilniaus knygų mugėje besilankiusio britų autoriaus žodžiai: „šios minios jūsų knygų mugėje man grąžina tikėjimą žmonija“.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kristina Sabaliauskaitė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kristina Sabaliauskaitė

Turiu pripažinti, kad detektyvus skaitau labai retai. Žinoma, paauglystės sentimentus jaučiu neprilygstamai britų detektyvinei klasikai: Agatai Kristi ir serui Arturui Konanui Doiliui. Niekas iki šiol taip ir nesugalvojo geresnių detektyvinių personažų už Puaro, Mis Marpl ar Šerloką Holmsą. O šiaip detektyvinio žanro kūriniai man per seklūs, daugiau skirti laiko užmušimui, o jo šiuo metu stinga. „Kriminalkas“, kaip ir dera, galbūt pradėsiu skaityti senatvėje (juokiasi). Tad nesu didelė šiuo metu madingų skandinaviškųjų detektyvų gerbėja: jie gana panašūs. Skaitei vieną jų - skaitei visus. Vis apie depresyvų skandinaviško rojaus pamušalą, užgniaužtas emocijas ir bejėgiškumą, prasiveržiantį nusikaltimais, prieš silpnuosius, o sekliai dažniausiai patys būna psichologiškai traumuoti ar sergantys Aspergerio sindromu ir taip toliau, ir, blogiausia – be polėkio ir humoro jausmo. Todėl jei norisi įtraukiančios istorijos, mano temperamentui artimesni pietiečiai: Andrea Camilleri su jo siciliečiu inspektoriumi Montalbano ar Arturo Perez-Reverte ir jo interteksualieji, meno ir istorijos užuominų prifarširuoti trileriai.

Detektyvas yra įdomus žanras - kad jį gerai parašytum reikia ypatingai aštraus proto, bet, mano nuomone, labai retai rezultatas skaitytojui suteikia gilesnę intelektinę ar egzistenciškai suvirpinančią patirtį. Į galvą šauna vos kelios išimtys, kūriniai, kurie yra taip pat ir puiki, gili literatūra: Umberto Eco „Rožės vardas“ ir Gabrielio Garcia Marquezo „Paskelbtos mirties kronika“.

Audronė Urbonaitė: Tai – ne kvailiams skirta teritorija

Dar Vilniaus knygų mugė man svarbi tuo, jog ji nėra kvailiams skirta teritorija

Esu išsižiojusi autorė, nes informaciją apie dėmesio vertas knygas sužinau paskutinė. Todėl džiaugiuosi, kai galiu atvykti kaip dalyvė, kai nepristatoma jokia mano pačios knyga: tada maklinėju su programa rankose per visas sales ir labiausiai veržiuosi į akademinių ir analitinių knygų pristatymus. Labiausiai mane domina filosofija, lyčių lygiavertiškumo atmainos ir iškrypimai, psichologija, valstybės ateities prognozės. Kartais – draugų knygos.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Audronė Urbonaitė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Audronė Urbonaitė

Šiemet eisiu į Agnieszkos Juzefovič knygos „Tuštumos fenomenas“ bei Jūratės Baranovos  „Jurgos Ivanauskaitės fenomenas: tarp siurrealizmo ir egzistencializmo“ pristatymus (autorės dovanotą knygą jau perskaičiau, bet drožiu savanaudiškais sumetimais – esu ten ne sykį cituojama. Pokštas elementaris). Taip pat eisiu klausytis Dalios Staponkutės samprotavimų. Labai norėčiau būti kaip ji išbandžius natūralų kovą už būvį kitose platumose ir man apmaudu, jog to nepatyriau iš tikrųjų, nes du šimtai kursų ir projektų svečiose šalyse yra tik pasaulio pažinimo imitacija.

Dar Vilniaus knygų mugė man svarbi tuo, jog ji nėra kvailiams skirta teritorija. Man nepriimtini ekvilibristiniai triukai – pavyzdžiui, lakstymai su dujokaukėmis arba  šuolis iš parašiuto, nes jie negali pagerinti knygos turinio.

Šiaip detektyvų neskaitau, bet įdomus faktas, kad žmonės teigia, jog pernykštis romanas „Žydiškų daiktų kambarys“ yra širdį veriantis detektyvas. Manau, tikrasis detektyvas mano gyvenime prasidės, kai skaitytojai ir darbdaviai perskaitys šiųmetę publicistikos knygą „Mano Didžioji Nuodėmė, žurnalistika“.

Mindaugas Nastaravičius: Vilniaus knygų mugė suartina

S.Aginskaitės nuotr./Mindaugas Nastaravicius
S.Aginskaitės nuotr./Mindaugas Nastaravicius

Aš į Vilniaus knygų mugę keliauju daugybę metų. Mokyklos laikais prisipirkdavau nukainotų knygų, kurių neperskaitydavau. Pavyzdžiui, „Kelmės istorija“ arba „Rankdarbių menas“. Tad skaitytojų šventė mugė man ir asocijuojasi su knygomis, kurias nusipirkau, bet neperskaičiau. Ir kurių nepirkau, bet perskaičiau.

Labiausiai įsiminė, kaip turbūt 2012-aisiais, susitarę su bičiuliu poetu susitikti mugėje, vienas kito ieškojome apie valandą. Jis nerado pagrindinio įėjimo, aš – pagrindinio išėjimo. Blaškydamiesi po mugę, vienas kitam telefonu pasakėme daug dalykų. Vėliau teko taikytis (juokiasi). Tai reiškė, kad Viilniaus knygų mugė suartina.

Didžiausia ir svarbiausia knygų mugė Baltijos šalyse įvyks jau vasario 19–22 dienomis parodų ir kongresų centre „Litexpo“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Atostogos Peloponese – begėdiška puota pilvui ir akims

Verslas

Karščio banga į Palangą sutraukė minias poilsiautojų: šis savaitgalis – išskirtinis

Aktualu

Parlamentarai daugiausia lėšų leidžia automobiliams: išlaidų lyderis – P.Gražulis

Tiesiogiai Gazas

Prasidėjo „Aurum 1006 km lenktynės“: trasoje pirmi „kontaktai“ ir lūžę ratai, lenktynių nebetęs dar viena komanda

Aktualu

Lietuva siunčia pagalbą degančioms kaimynėms – gaisrus gesina Švedijoje ir Latvijoje

Gazas

Linksmoji „Aurum 1006 km lenktynių“ dalis: išrinkite gražiausius „pieno ūsus“

Vardai

Į Palangos lenktynes D.Matijošaitis atvyko su 2 mėn. sūnumi: „Tėvystė veža labiau nei automobiliai“

Verslas

Lietuvos ekonomika sovietinėse fotografijose: propaganda dangstė gėdą

24sek

M.Kalnietis su ASVEL sutarė dėl dviejų metų kontrakto

Vardai

Oskarą Koršunovą į Avinjono festivalį atlydėjo mylimoji Alexandra Kremer: „Jis – genijus“

Gyvenimas

Turkiją įsimylėjusi D.Dabulskytė į lėktuvą namo neįsėdo: kuo žavi ir kuo erzina turkų vyrai

Sportas

Dešimt brangiausių perėjimų šią vasarą futbolo pasaulyje

Vardai

Kultinio šou „Šok su manimi“ laimėtoja Justina Žemaitytė susilaukė dukters: vardą išrinko broliukas

Aktualu

Kaune šalia Žalgirio arenos ugniagesiai iš Nemuno traukia skenduolį

Vardai

Eglė Špokaitė traukiasi iš savo vardo baleto mokyklos: jos vadovė stebisi mestais kaltinimais

Verslas

Grynųjų pinigų atsisakiusio kavinių tinklo direktorius žengti atgal nežada

Gazas

„Aurum 1006 km lenktynės“: ką turi žinoti tikras automobilių sporto gerbėjas

24sek

Laukia įdomus vasaros tęsinys: geidžiamų žaidėjų ir trenerių dar pilna rinkoje

Sportas

Atsidėkojo: viešbučio darbuotojams C.Ronaldo paliko 20 tūkst. eurų arbatpinigių

Aktualu

Vilniuje grumtynėse su viešosios tvarkos pažeidėju sužalotas kriminalistas

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Atostogos Peloponese – begėdiška puota pilvui ir akims

Verslas

Karščio banga į Palangą sutraukė minias poilsiautojų: šis savaitgalis – išskirtinis

Aktualu

Parlamentarai daugiausia lėšų leidžia automobiliams: išlaidų lyderis – P.Gražulis

Tiesiogiai Gazas

Prasidėjo „Aurum 1006 km lenktynės“: trasoje pirmi „kontaktai“ ir lūžę ratai, lenktynių nebetęs dar viena komanda

Aktualu

Lietuva siunčia pagalbą degančioms kaimynėms – gaisrus gesina Švedijoje ir Latvijoje

Gazas

Linksmoji „Aurum 1006 km lenktynių“ dalis: išrinkite gražiausius „pieno ūsus“

Vardai

Į Palangos lenktynes D.Matijošaitis atvyko su 2 mėn. sūnumi: „Tėvystė veža labiau nei automobiliai“

Verslas

Lietuvos ekonomika sovietinėse fotografijose: propaganda dangstė gėdą

24sek

M.Kalnietis su ASVEL sutarė dėl dviejų metų kontrakto

Vardai

Oskarą Koršunovą į Avinjono festivalį atlydėjo mylimoji Alexandra Kremer: „Jis – genijus“

Gyvenimas

Turkiją įsimylėjusi D.Dabulskytė į lėktuvą namo neįsėdo: kuo žavi ir kuo erzina turkų vyrai

Sportas

Dešimt brangiausių perėjimų šią vasarą futbolo pasaulyje

Vardai

Kultinio šou „Šok su manimi“ laimėtoja Justina Žemaitytė susilaukė dukters: vardą išrinko broliukas

Aktualu

Kaune šalia Žalgirio arenos ugniagesiai iš Nemuno traukia skenduolį

Vardai

Eglė Špokaitė traukiasi iš savo vardo baleto mokyklos: jos vadovė stebisi mestais kaltinimais

Verslas

Grynųjų pinigų atsisakiusio kavinių tinklo direktorius žengti atgal nežada

Gazas

„Aurum 1006 km lenktynės“: ką turi žinoti tikras automobilių sporto gerbėjas

24sek

Laukia įdomus vasaros tęsinys: geidžiamų žaidėjų ir trenerių dar pilna rinkoje

Sportas

Atsidėkojo: viešbučio darbuotojams C.Ronaldo paliko 20 tūkst. eurų arbatpinigių

Aktualu

Vilniuje grumtynėse su viešosios tvarkos pažeidėju sužalotas kriminalistas

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”