Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 07 02, 17:52

Festivalis kviečia į vidurnakčio koncertus Nidoje

Pasiklausyti muzikos naktyje liepos 2-8 dienomis Nidoje kvies muzikos festivalis „N žemė“. Pasak festivalio organizatorių, tai nebus triukšmingi muzikiniai pasirodymai, atvirkščiai, muzikinė programa ir atlikėjai kurs intymią muzikinę atmosferą, leisiančią patirti naujus pojūčius.
Nida vidurnaktį
Nida vidurnaktį / Organizatorių nuotr.

Pasak festivalio vadovo Mindaugo Bačkaus, solo koncertai prasidės lygiai vidurnaktį, į Nidą nusileidus nakčiai, kuomet viskas tarsi prityla, mažos erdvės dar labiau susitraukia, o atlikėjo buvimas šalia atrodo ypač artimas. Neįprasti „Vidurnakčio solo“ koncertai pakvies muzikos klausytojus į Nidos švyturį, Nidos katalikų bažnyčią, o pirmajam koncertui pasimatymas skiriamas „Agilos“ statybvietėje, pratęsiant idėją drauge kurti kultūrą nuo pamatų.

„Dažnai galvodavau, kad jei programoje bus daug įspūdingų kolektyvų ar netikėtų programinių sprendimų, tai turėtų intriguoti ir daryti įspūdį publikai. Tačiau mano dideliam nustebimui klausytojai visiškai vienodai reaguoja ir į orkestrus, chorus ir pavienius atlikėjus. Taigi forma ne tiek svarbu, masiškumas taip pat. Todėl šiemet mano raktiniai žodžiai yra turinys ir artumas. Nekantrauju išbandyti skirtingas lokacijas bei ypatingą koncertų laiką – vidurnaktį,“ – sako muzikos festivalio „N žemė“ meno vadovas, violončelininkas Mindaugas Bačkus.

Organizatorių nuotr./Vidurnaktį Nidoje skambės muzika
Organizatorių nuotr./Vidurnaktį Nidoje skambės muzika

Festivalio koncertų laikas ir vieta sukuria ypatingą galimybę netrukdomai, tyloje mėgautis tuo, kas yra vadinama muzikos garsais. Pasak Mindaugo Bačkaus, tai vienas iš būdų sustabdyti šviesos greičiu skriejančias mintis, nenumaldomą poreikį pramogauti ir nuolatinę kovą su nuoboduliu.

“Pamaniau, jog klausyti koncertą vidurnaktį yra maloniau, intymiau, jautriau... Esi nurimęs, dėmesį mažiau blaško kurorto keliamas triukšmas, paplūdimio išvarginti kūnai jau nuėję miegoti, o saulei nusileidus tampa lengviau girdėti tylą ir joje skambančius subtilius muzikos garsus. Juolab, kad šių metų festivalio programoje kviesime atsigręžti į individą,” – pasakoja festivalio vadovas Mindaugas Bačkus.

Visa festivalio programa pavadinta „Vidurnakčio solo“, tačiau kiekvienas koncertas kurs individualią nakties muzikinę atmosferą. Festivalį pradės fortepijono virtuozas Petras Geniušas su rečitalio programa „Iš pasąmonės saugyklų“.

„Šiame koncerte apjungiu du muzikavimo būdus – užrašytos muzikos atlikimą ir improvizaciją. Pianisto atminties saugyklose yra begalybė muzikos: išmoktos mintinai, girdėtos, analizuotos. Improvizuodamas įžengiu į tą pusiau sąmoningą, pusiau lyg sapne besifermentuojančią muzikinę terpę ir leidžiuosi nešamas intuicijos, kartais pats nustebdamas, ką ten aptikau,“ – apie programą pasakoja P. Geniušas.

Petras Geniušas kiekvieną vasarą atvyksta koncertuoti į Kuršių neriją, tačiau šį kartą Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ statybvietė vyks vienintelis šios vasaros pianisto pasirodymas. Pasak P. Geniušo, vidurnaktis labai geras metas klausytis muzikos.

„Aš tokią valandą jaučiuosi tarsi namie. Aš apskritai einu miegoti apie antrą nakties, tai dvylikta valanda man yra normalus vakaras,“ – šypsosi fortepijono virtuozas P. Geniušas.

Atidarymo koncerte klausytojų laukia ir maloni staigmena. Festivalio rengėjai tęsia prieš dvejus metus gimusį muzikinį performansą, vykusį tuomet ant Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ pamatų. Šiemet festivalio organizatoriai kviečia prie beveik užbaigto kultūros pastato paklausyti „užaugusio“ M. Ravelio „Bolero“, kurį atliks netikėtas muzikų ansamblis pianistai Petras Geniušas ir Rokas Zubovas, bei Kęstučio Jakeliūno vadovaujamas vokalinis ansamblis „Acusto“ iš Kauno. Išgirsime labai originalią „Bolero“ versiją fortepijonui keturiomis rankomis ir chorui. Organizatoriai prasitarė, kad „Bolero“ atlikimas simboliškai auga neatsitiktinai, užbaigtame kultūros centre Agila planuojama atlikti originalią šio kūrinio versiją.

Organizatorių nuotr./Mindaugas Bačkus
Organizatorių nuotr./Mindaugas Bačkus

Visą savaitę vidurnaktį į Nidos švyturį kvies išskirtiniai koncertai, muzikiniai solo vakarai su violončelininku Justu Kulikausku, multi instrumentalistu Sauliumi Petreikiu, muzikinių meditacijų meistru Vytautu Sriubikiu, arfininke Gabriele Ašmontaite-Bačkuviene ir dainininke Rasa Serra, kuri paskutinį festivalio vakarą, liepos 8 dieną, ant Urbo kalno atliks Klaipėdos krašto dainas.

Mindaugo karūnavimo dieną, liepos 6 – ąją, kaip ir kasmet muzikos festivalis „N žemė“ kvies klausytojus į Nidos katalikų bažnyčią, kur Roko ir Sonatos Zubovų fortepijoninis duetas atliks netikėtą, du epochinius dvidešimtojo amžiaus pradžios simfoninius kūrinius jungiančią muzikinę programą. „Skambanti spalvų „Jūra“. Čiurlionis ir Debussy“ adaptuota vienam fortepijonui keturioms rankoms.

Pasak pianisto R. Zubovo, 2022 metais du monumentalūs dvidešimtojo amžiaus pradžios kūriniai pirmą kartą gyvai skambės vienoje programoje, taip atskleidžiant dviejų dvidešimtojo amžiau pradžios genijų kūrybinių siekių ir idėjų giminingumą, bei pabrėžiant pasaulinį kultūros kontekstą, kuriame kūrė Čiurlionis.

“Šia programa pirmą kartą klausytojams bus pristatyta Čiurlionio simfoninės poemos „Jūra“ versija vienam fortepijonui keturioms rankoms,“ – pabrėžia Rokas Zubovas, M. K. Čiurlionio provaikaitis.

Čiurlionis ir Debussy pradėjo kurti savo didžiuosius jūrai skirtus opusus tais pačiais, 1903, metais. Debussy „Tris eskizus simfoniniam orkestrui „Jūra“ („La mer“) pabaigė 1905 metais. Tais pačiais metais kūrinys buvo atliktas Paryžiuje. Siekdamas, kad su kūriniu galėtų susipažinti kuo platesnis muzikos mylėtojų ratas, kompozitorius taip pat 1905 metais parengė ir publikavo kūrinio transkripciją vienam fortepijonui keturioms rankoms.

Čiurlionis savo monumentaliąją simfoninę poemą „Jūra“ užbaigė 1907 metais, tačiau kūrinys buvo atliktas tik 1936 metais. Čiurlionio „Jūros” pritaikymą fortepijonui keturioms rankoms jau po autoriaus mirties, apie 1925 metus, parengė jauniausioji kompozitoriaus sesuo Jadvyga Čiurlionytė. Transkripcija, iki šiol egzistuojanti tik rankraščio formoje, šiai programai yra šifruojama, redaguojama ir rengiama pirmajam koncertiniam atlikimui.

Festivalį „N žemė“ iš dalies finansuoja Neringos savivaldybė. Partneriai: Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“, Neringos muziejai, Neringos meno mokykla, tarptautinis vertėjų ir rašytojų centras, Šeiko šokio teatras.

Muzikos festivalio „N žemė“ programa

Vidurnakčio solo“

Liepos 2 d.

Petro Geniušo improvizacijos, festivalio atidarymo koncertas

Renginio vieta: Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ statybvietė.

Pasirodymo laikas: 24 val.

Petras Geniušas, fortepijonas.

Agilos statybų aikštelėje prieš dvejus metus violončelių kvarteto atlikto M. Ravelio „Bolero“ refleksija.

Choras „Acusto“, vadovas Kęstutis Jakeliūnas.

Rokas Zubovas, fortepijonas.

Koncertas Nemokamas.

Liepos 3 d.

Violončelės solo

Renginio vieta:Urbo kalnas, Nidos švyturys

Pasirodymo laikas: 24.00 val.

Justas Kulikauskas, violončelė ir elektronika.

Liepos 4 d.

Solo misterija pagal Saulių Petreikį

Renginio vieta: Urbo kalnas, Nidos švyturys.

Pasirodymo laikas: 24.00 val.

Saulius Petreikis, multi instrumentai.

Liepos 5 d.

Vytauto Sriubikio meditacija

Renginio vieta: Urbo kalnas, Nidos švyturys

Pasirodymo laikas: 24 val.

Vytautas Sriubikis, Himalajų dubenėliai.

Liepos 6 d.

,,Tautinė giesmė aplink pasaulį: solidarūs-mes stiprūs!“

Švenčiame Karaliaus Mindaugo karūnavimą -

Tautiška giesmė ir grupės “Baltasis Kiras” dainos.

Renginio vieta: Neringos savivaldybės aikštė.

Renginio laikas: 21 val.

Krištolinių Frenelio lęšių šviesa – Nidos švyturio įžiebimas.

Renginio vieta: Urbo kalnas, Nidos švyturys

Renginio laikas: 23.00 val.

Skambanti spalvų „Jūra“. Čiurlionis ir Debussy“

Renginio vieta: Nidos Švč. Mergelės Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčia.

Renginio laikas: 24.00 val.

Rokas ir Sonata Zubovai, fortepijoninis duetas.

Koncertas nemokamas.

Liepos 7 d.

Prarasta tikrovė

Renginio vieta: Urbo kalnas, Nidos švyturys

Pasirodymo laikas: 24 val.

Gabrielė Ašmontaitė -Bačkuvienė, koncertinė arfa ir elektronika.

Liepos 8 d.

Festivalio uždarymas su Klaipėdos krašto dainomis

Renginio vieta: Urbo kalnas, Nidos švyturys

Pasirodymo laikas: 24 val.

Rasa Serra, vokalas.

Tadas Dešukas, smuikas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą