-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

J.Kazlausko parodoje – nuotraukos iš 1989 m. vykusių ekspedicijų į tremties vietas Sibire

Birželio 13 d. 17 val. LMA Vrublevskių bibliotekoje įvyks Juozo Kazlausko fotografijų parodos „Ilga kelionė namo“ pristatymas ir renginys, skirtas Gedulo ir vilties dienai paminėti. Vakare mintimis dalinsis Dalia Kazlauskienė, fotografo žmona, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, „Misija Sibiras“ dalyvis, Stanislovas Žvirgždas, fotografas, fotografijos istorijos tyrinėtojas.
Juozo Kazlausko fotografija
Juozo Kazlausko fotografija

Fotografo Juozo Kazlausko parodą „Ilga kelionė namo“ sudaro nuotraukos iš 1989 m. vykusių ekspedicijų į tremties vietas Sibire. Šių ekspedicijų tikslas buvo tremtyje mirusių artimųjų palaikų perkėlimas į tėviškę. Juozui Kazlauskui sovietmečiu nutylėtų ir todėl tarsi neegzistavusių dalykų fotografavimas nebuvo tik paprasta dokumentacija. Tai buvo atminties „iškasimo“ ar net sukūrimo veiksmas.

Nuotraukose užfiksuotos Tit Ari salos (Jakutija) kapinės – vienos didžiausių išlikusių tremtinių kapinių Arktyje. Jos yra ant Lenos kranto, apie 500 metrų nutolę nuo upės. Amžinas įšalas vis išmeta į žemės paviršių negiliai palaidotuosius. Trumpos vasaros metu stiprūs vėjai tarsi sniegą išpusto smėlį, atidengdami kapus. Nesuiręs per šalčius lavonas – geras grobis poliarinėms lapėms, jos dažnai apgraužia iškeltus į žemės paviršių palaikus. Šiurpus vaizdas – didžiuliame lauke išbarstyti vaikų karsteliai, kai nebėra jokios žymės, kas čia palaidotas. Kapines veikia ne tik įšalas ir vėjai, bet ir globalus atšilimas. Ko gero, Lenos žiotyse esančios salos aptirps ir bus išplautos į Arktį.

Parodą „Ilga kelionė namo“ sudaro 34 fotografijos iš lietuvių tremties vietų. Paroda 2008 m. eksponuota Berlyne, Štazi (Stasi) muziejuje, 2009 m. – Latvijos fotografijos muziejuje Rygoje, 2010 m. – Kauno fotografijos galerijoje, 2011 m. – Seimo galerijoje.

Juozo Kazlausko kūrybinis palikimas yra gausus, jo darbai dažniausiai eksponuojami, pažymint Lietuvos istorijai svarbias datas: Vasario 16-ąją, Kovo 11-ąją, Birželio 14-ąją, Sausio 13-ąją. Dalis fotografo archyvinės medžiagos saugoma LMA Vrublevskių bibliotekos fonduose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius