Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 birželio 13d. 10:45

Kaune – pašnekesys apie tarpukario  dailės istoriką ir kritiką M.Vorobjovą

Mikalojus Vorobjovas
Organizatorių nuotr. / Mikalojus Vorobjovas
Šią savaitę Kauno menininkų namuose (KMN) bus atsigręžta į Lietuvos tarpukario meno raidą ir vartomi pamiršti šios istorijos puslapiai, žvelgiant į vieną iškiliausių to laikmečio meno tyrėjų – Mikalojų Vorobjovą. 

Ketvirtadienį, birželio 14 d. 18 val. KMN svetainėje bus pristatomas dvitomis leidinys „Dailės istorikas ir kritikas Mikalojus Vorobjovas (1903–1954)“.

Pasak vieno iš knygos recenzentų Arūno Streikaus, ši knyga turėtų sudominti ne tik menotyrininkus, bet ir istorikus, tiriančius pirmosios Lietuvos Respublikos kultūrinio gyvenimo reiškinius.

"Ypač dėl to, kad čia itin plačiai pravertos durys į šešėliuose tebeglūdintį laikinosios sostinės nelietuviškos subkultūros pasaulį“, – sakė A.Streikus.

Kitas knygos recenzentas – Paulius Subačius teigia, jog tai vienas reikšmingiausių akademinės ir kultūrinės atminties, ką esame turėję, susigrąžinimų po Nepriklausomybės atkūrimo.

Leidinyje publikuojami Giedrės Jankevičiūtės, Audros Kairienės, Severijos L. Kubilius, Aistės Paliušytės bei Rasos Žukienės tekstai.

„Knygos naratyvas gerokai praplečia mūsų turimą tarpukario ir Antrojo pasaulinio karo metų Lietuvos gyvenimo vaizdą, suteikia naujų žinių apie mūsų išeiviją, skatina labiau pasidomėti tarpukario intelektualų tarptautiniais ryšiais ir kontaktais, jų vėlesnėmis pasekmėmis“, – teigė G.Jankevičiūtė.

Pristatymo metu bus aptariamas ir ypatingas M.Vorobjovo ryšys su Kaunu, mat dailės ir architektūros kritiko, M.K.Čiurlionio kūrybos tyrinėtojo karjerą jis pradėjo Kaune. Net žinomiausią savo veikalą – studiją „Vilniaus menas“ – parašė laikinojoje sostinėje.

Kaune jis lankė gimnaziją, čia gyveno jo tėvai. Kaunui skirta nemaža dalis M. Vorobjovo tėvų laiškuose sūnui užfiksuotų kasdienybės ir kultūros gyvenimo impresijų.

Neatsitiktinai pasirinkta ir leidinio pristatymo data. Kaip ir daugelio ryškių XX a. pirmosios pusės intelektualų M.Vorobjovo neaplenkė politinio tremtinio lemtis – tik jis atsidūrė ne Rytuose, bet Vakaruose – iš pradžių Austrijoje, vėliau JAV.

Dailės istoriko lemtis – tragiška. Sunkiai pritapęs JAV, M.Vorobjovas, sulaukęs 51 metų, nusižudė.

"Simboliška, kad jo sugrįžimas į Lietuvos kultūros gretas minimas Gedulo ir vilties dieną", – rašoma organizatorių pranešime spaudai.

Pristatyme dalyvaus knygos sudarytoja, dailės istorikė prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė ir tekstų autorė, menotyrininkė prof. dr. Rasa Žukienė. Pristatymą ir diskusiją moderuos prof. habil. dr. Egidijus Aleksandravičius.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

01:21:38
24:31
02:39

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali