Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaune pradedami eksponuoti tragiško likimo kunigo Ričardo Mikutavičiaus kolekcijos paveikslai

Kun. R.Mikutavičiaus kolekcijos paveikslas: Jano Rutgers'o van Niwaelo „Tobijas išgydo tėvo akis“
M.K.Čiurlionio dailės muziejaus nuotr. / Kun. R.Mikutavičiaus kolekcijos paveikslas: Jano Rutgers'o van Niwaelo „Tobijas išgydo tėvo akis“
Šaltinis: 15min
0
A A

Nacionalinio M.K. Čiurlionio dailės muziejaus M.Žilinsko dailės galerijoje (Nepriklausomybės a. 12, Kaune) sekmadienį pradedama eksponuoti tragiško likimo kunigo, teologijos mokslų daktaro, poeto ir kolekcininko Ričardo Mikutavičiaus paroda „Amžinybės pažadas: paveikslai iš kun. Ričardo Mikutavičiaus (1935–1998) kolekcijos“.

Ekspozicija skirta 80-osioms R.Mikutavičiaus gimimo metinėms paminėti. Joje pristatomi surasti paveikslai iš pagrobtos ir jam gyvybę kainavusios įspūdingos kolekcijos.

Kaip pasakojo parodos kuratorė Irmantė Šarakauskienė, žmonių mylėto kunigo kolekcija yra viena garsiausių Lietuvoje sovietmečiu surinktų privačių kolekcijų. Joje – įvairūs Europos dailės kūriniai. 

Meno kūrinius mėgęs ir jų vertę suvokęs R.Mikutavičius savo kolekcijos nelaikė po devyniais užraktais – paveikslai 1979 metais buvo eksponuoti Valstybiniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje, o 1988-aisiais – Kultūros fonde Vilniuje.

„Pats kunigas yra pasakojęs, kad jo kolekcionavimo kelias prasidėjo nuo filatelistikos. Vėliau jis susižavėjo kitų asmenų kolekcijomis, matytomis Leningrade (dabartinis Sankt Peterburgas) ir Maskvoje. Jų paskatintas R.Mikutavičius pradėjo domėtis Vakarų Europos daile ir ją kolekcionuoti“, – pasakojo parodos organizatorė.

1996 metais išleistas kunigo kolekcijos katalogas liudija, kad ją sudarė per 50 paveikslų, 15 skulptūrų ir kelios dešimtys taikomosios dailės dirbinių, sukurtų XVI–XX a. įvairiose Europos šalyse. Katalogo įvade R.Mikutavičius apie kolekcionavimą parašė, kaip dabar atrodo, pranašiškus žodžius:

LNK nuotr./Kunigas Ričardas Mikutavičius
LNK nuotr./Kunigas Ričardas Mikutavičius

„Šventam atradimui, į kurį įklimpau siela ir kūnu, kuriame tvyrojau tarsi atsimainydamas ar pagautas, atidaviau viską ir todėl esu be galo laimingas. <...> Kažkokia būties kertele juntu, kad šis testamentas – tai dar gyvo posūkis į Anapilį, neatšylančių vartelių pravėrimas, atsistojimas šalia savęs paties kitaip, iš anapus. Tai jau išėjimo pradžia iš nedosnaus idėjos draugų pasaulio“.

Po poros metų Lietuvą apskriejo kraupi žinia – kunigas dingo, o iš buto buvo pagrobta vertinga jo sukaupta kolekcija. 1998 metų birželio 30 dieną radus R.Mikutavičiaus kūną, paaiškėjo tai, kas buvo įtarinėjama: kolekcininkas buvo žiauriai nužudytas.

M.K.Čiurlionio dailės muziejaus nuotr./Kun. R.Mikutavičiaus kolekcijos paveikslas: Domenico Morelli „Madona su kūdikiu ir knyga“
Domenico Morelli „Madona su kūdikiu ir knyga“.

Vasario 22 d. – gegužės 3 d. M.Žilinsko dailės galerijoje veiksiančioje parodoje lankytojai galės apžiūrėti vėliau atrastus garsiosios kolekcijos paveikslus.

Greta jų eksponuojami tušti rėmai primins, kad dalis vertingų kūrinių, kuriuos sukaupė tragiško likimo kolekcininkas R.Mikutavičius, dar nesurasti.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą