Dabar populiaru
Publikuota: 2013 vasario 12d. 10:30

Kavos kultūros dienos virsta į festivalį

Paveikslas iš kavos pupelių
„Kavos kultūros dienų“ organizatorių nuotr. / Paveikslas iš kavos pupelių

Šį savaitgalį, vasario 15 –17 dienomis, prekybos ir pramogų centre „Ozas“ jau penktą kartą vyks Kavos kultūros dienos. Žmonių susidomėjimas kavos kultūra, jos vartojimu pastaruoju smarkiai išaugo, tad organizatoriai, pasiraitoję rankoves, ruošiasi naujiems iššūkiams. Kalbiname ilgametę šventės organizatorę, Violetą Masteikienę, kavos pasaulyje dažnai pavadinamą Barista Mama ir Barista Papa –Ypatingos Kavos Asociacijos koordinatorių Lietuvoje, Darių Vėželį.

Panašu, kad Kavos kultūros dienos virsta į festivalį, – šypsosi organizatorė Violeta Masteikienė. – Žmonių susidomėjimui augant, keičiasi ir renginio mastelis. Šiemet šventė vyks tris dienas: pilna apkrova suksimės jau nuo pat penktadienio ryto. Vietoj tradicinių dviejų čempionatų – Kavos ruošimo ir Piešimo pieno puta, vyks net keturi skirtingi čempionatai ir vieno turėsime parodomąją programą. Didelio profesionalų susidomėjimo sulaukė degustavimo gebėjimų reikalaujantis Kavos ragavimo čempionatas. Savo jėgas kviesime išbandyti ne tik baristas, bet ir kitų sričių specialistus. Nekantraudami laukiame Kavos kokteilių su alkoholiu čempionato (originalus šmaikštus jo pavadinimas – Coffee in Good Spirit)  ir susipažinsime su mums jau primiršta, o kažkada buvusia labai populiaria, Rytietiška kava.

Norinčių dalyvauti čempionatuose profesionalių baristų skaičius išaugo visu trečdaliu, beje, nemažai jų atvyksta iš užsienio. Tai vis dar bus Lietuvos geriausių kavos ruošėjų čempionatai, tačiau nemažai lietuvių dirba užsienyje ir grįžta į gimtinę išbandyti jėgų, pasidalinti, ko išmoko svetur. Manau, pasitikrinti įdomu ir vieniems, ir kitiems. 

Toliau vystysime ankstesniais metais didžiulio populiarumo sulaukusius projektus – kavos ritualų klubą „Kavariumą“ ir seminarų bei paskaitų ciklus. Tiek profesionalams, tiek kavos mėgėjams tikrai išskirtiniai lektoriai, garsios kavos pasaulio asmenybės skirs daug savo dėmesio. Kviestiniai svečiai mokys skonių pažinimo paslapčių, vyks seminarai kaip vystyti ir plėtoti kavos verslą, visi norintys galės susipažinti su kavos versle ir kultūroje vyraujančiomis naujovėmis. Lietuva nėra joks užkampis – visas naujausias tendencijas sužinosite atvykę į praktinius seminarus, tad labai kviečiu registruotis kuo anksčiau.

Lietuvoje situacija keičiasi, antrina Darius Vėželis. – Lietuviai geria daugiau kavos ir atranda kavą lyg iš naujo. Ir tai nėra tik populiarioji kava, kurios reklama nuolat sukasi TV ekranuose. Vartotojai atranda daug kavos rūšių, domisi, daugiau perka ir atsirenka aukštos kokybės kavos pupeles, įsigyja ir kavos įrangą namams, kuri taip pat nuolat tobulėja. Džiugina atsirandantys vis nauji veikėjai kavos rinkoje – lietuviai vis drąsiau imasi skrudinimo verslo, beveik trečdaliu išaugo kavos aparatų namams pardavimai. Visai tai įpareigoja mus pasirūpinti, kad ir šventė, ir mugė būtų įdomi ir turininga.

Jau kelerius metus iš eilės renginys vyksta mūsų nuolatinio partnerio ir rėmėjo – prekybos ir pramogų centro „Ozas“ patalpose. Šis centras labai dėkingas dėl savo išplanavimo: jame darniai įsikuria įvairiausio pobūdžio erdvės. Norintys mugės šurmulio – gali stačiai nerti į jį. Mėgstantiems intymesnius, jaukesnius kampelius – bus ir tokių. Šiemet pirmame aukšte, netoli centrinio įėjimo bus lounge stiliaus erdvė, kurioje gros gyva muzika ir bus vaišinama išskirtine kava; antrame aukšte ant minkštasuolių įsikurs ritualų teritorija – „Kavariumas“;  rasite ir Valentino lovą, į kurią bus atnešta kavos su gardėsiais; trečiame aukšte  galėsite minkštai įsitaisyti ir žiūrėti kavos filmus.

Su čempionu: iš pirmų lūpų

2012 metų Kavos ruošimo čempionas Mindaugas Ryškus savo asmenybe atspindi pavardę. Nors Pasaulio čempionate laurų skinti nepavyko (Mindaugas buvo 36 iš daugiau nei 50 dalyvių), tačiau ryškų jo pasirodymą  Londone  publika įsidėmėjo. Šiemet 24-erių  metų barista pakviestas užimti garbingą Lietuvos komisijos nario vietą. Nugalėtojų turnyrinė patirtis rodo, kad į sėkmę einama palengva, nuosekliai dirbant. Tačiau pats charizmatiškasis čempionas šypsosi, prisiminęs savo varžybų patirtį, ir tvirtina, kad talentas – ne mažiau svarbus. 

Prieš penkerius metus buvau studentas, ieškantis papildomo darbo, – pasakoja Mindaugas. – Baristos darbas man pasirodė idealiai tinkantis: daug besikeičiančių žmonių, maloni atmosfera. Jau pirmąją savaitę pradėjau domėtis  ką galimą būtų pakeisti, kaip padaryti geriau, nei mane mokė kolegos. Vakaro draugu tapo visagalis internetas ir nuolatinė užklausa „How to“. Po kelių savaičių pagaminau kapučino gėrimą kavinės vadovui ir jis nustebęs pasiūlė man pereiti nuo automato iki rankinio kavos aparato, o po poros mėnesių ir galimybę dalyvauti čempionate.

Pirmas kartas dabar kelia juoką – krūva techninių klaidų. Atrodė, kas čia sudėtingo – kapučino juk padaryti moku, espresso padaryti moku. Su savo kūrybos gėrimu visai kuriozas buvo – paskutinę naktį supratau, kad jis net negeriamas yra ir galutinai sustygavau tik likus pusvalandžiui iki čempionato pradžios. Tačiau visų ir savo paties nuostabai iš dvidešimt kelių tapau šeštas –  finalo laureatas. Ši sėkmė turbūt ir buvo tas spyris domėtis dar labiau. Ir viskas – tapau priklausomas nuo čempionatų. 

Po sėkmingų pasirodymų juose sulaukiau įdomių darbo pasiūlymų ir tai, galima sakyti, apibrėžė mano gyvenimo kelią, kuriuo šiandien esu labai patenkintas. 

Dažniausiai čempionatuose dalyvauja žingeidūs baristos, kurie nori tobulėti, dalinasi su teisėjais informacija. Džiugu pastebėti, kad čempionatų lygis kyla, atsiranda naujų elementų, pvz.,  labai įdomūs seminarai ir paskaitos. Šiemet aš ir pats  kviečiu visus norinčius sudalyvauti mano vedamam workshope, kurio tema:  „Sena-nauja mada! Filtrinė kava“. 

Visame pasaulyje kyla tiek maisto, tiek alkoholio vartojimo kultūra, – kava neatsilieka. Daug prisideda žmonės, dirbantys šioje srity, visų pirma keldami savo kvalifikaciją, veždami kokybišką produktą. O ir patys vartotojai ieško kokybiško produkto, nebijo sumokėti daugiau už kokybę. Džiaugiuos, kad čempionatai yra atviri, žmonės gali domėtis, o nauji rinkos žaidėjai stengiasi būti išskirtiniai. Ir vis dažniau renkasi vienintelį teisingą kelią – išsiskirti kokybe.

Temos: 1 Kava

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas