Dabar populiaru
Publikuota: 2011 spalio 14d. 13:29

Klaipėdos universitete – „Gyvasis vyšnių sodas“

Klaipėdiečiai kviečiami pasižiūrėti „Gyvasis vyšnių sodo“, sukurto iš spektaklio repeticijų..
D.Matvejevo nuotr. / Klaipėdiečiai kviečiami pasižiūrėti „Gyvojo vyšnių sodų“, sukurto iš spektaklio repeticijų.

Spalio 18-osios, antradienio vakarą Klaipėdos universiteto Mokomajame teatre „Audronio Liugos produkcija“ kartu su „Smeds Ensemble“ (Suomija) pristatys filmą-instaliaciją „Gyvasis vyšnių sodas“, kuriame dalyvauja Juozas Budraitis, Virginija Kelmelytė, Jonas Vaitkus, Vytautas Anužis, Gytis Padegimas ir kiti žinomi teatro menininkai.

2009–2010 m. Vilniuje buvo įgyvendintas unikalus projektas „Vyšnių sodas“ pagal Antono Čechovo pjesę. Idėjos autorius ir režisierius – Kristianas Smedsas, vienas iškiliausių šiandieninių suomių teatro menininkų. „Vyšnių sodą“ kūrė visas būrys Lietuvos teatro asmenybių: Juozas Budraitis, Virginija Kelmelytė, Jonas Vaitkus, Vytautas Anužis, Gytis Padegimas, Aldona Bendoriūtė, Dainius Gavenonis, Rasa Samuolytė, Paulius Budraitis, Irina Lavrinovič, Benas Šarka, Jūratė Paulėkaitė.

„Vyšnių sodas“ nėra įprastas scenos meno kūrinys. Tai – tęstinis kūrybinis procesas, kuriame, pasitelkus įvairių meno formų – teatro, kino, muzikos ir performanso – sintezę ieškoma atsakymų į klausimus apie kūrybos prasmę, atminties vertę ir vertybių kaitą. Viena garsiausių XX amžiaus pjesių pasitelkiama kaip metafora, padedanti apmąstyti kultūros vietą laiko tėkmėje ir prisiminti jau anapilin išėjusius mūsų kultūros „vyšnių sodo“ kūrėjus.  

„Šiandien mes vėl susiduriame su klausimu – kur gali gimti meninė tiesa? Tokia tiesa, kuria galėtume pasidalint su kitais“, – teigė K.Smedsas ir, subūręs skirtingų teatro menininkų bendruomenę, ieškojo šios tiesos toli nuo teatrinio gyvenimo šurmulio.

Iš pradžių buvo tik apleistas sodas Vilniaus priemiestyje su senais vaismedžiais ir nedideliu vasarnamiu – nykstančio Vilniaus peizažo dalis. Ją sparčiai keičia naujas urbanistinis miesto veidas, kurio pėdsakai pastebimi ir priemiesčiuose. Tokių erdvių šiandien yra daugelyje Europos miestų. Tai – atminties erdvės, tampančios „vyšnių sodo“ priešistore. „Vyšnių sodo“ kūrybinę grupę sudaro labai įvairūs lietuvių teatrinės kultūros atstovai. Skirtingos kartos ir meniniai interesai – kaip ant delno. Kai kuriuos buvusius bendražygius likimas išblaškė po pasaulį. O visus sujungė „Vyšnių sodo“ idėja. Iš tikrųjų jie ir yra tikrasis „vyšnių sodas“, kūrybinės bendruomenės utopija šiandieniniame pasaulyje.

Filmas-instaliacija „Gyvasis vyšnių sodas“, sukurtas iš „Vyšnių sodo“ repeticijų, interviu su dalyviais ir viso kūrybinio proceso dokumentacijos, yra projekto dalis ir kartu jo tąsa, siekiant apmąstyti giluminius šiuolaikinio teatro pokyčius. Instaliacijos autoriai – Ville Hyvönenas (Suomija) ir Lennartas Laberenzas (Vokietija). Nuo 2010 metų jis buvo pristatyta Helsinkyje, Maskvoje, Miunchene, Vienoje, Taline. 

Spektaklio pradžia - antradienį, 18 val.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos