TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Margaspalviai drugeliai primins nekaltas holokausto aukas

Mokinių kurti drugeliai
Organizatorių nuotr. / Mokinių kurti drugeliai
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienos išvakarėse Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko tarnybos patalpose (Gedimino pr. 11, antro aukšto fojė) rugsėjo 21 d. (penktadienį) 12 val. atidaroma Lietuvos moksleivių sukurta paroda „Drugeliai“. Meniškai pagaminti ir į vientisą kompoziciją apjungti visos Lietuvos moksleivių rankomis sukurti drugeliai simbolizuoja per holokaustą žuvusius žydų vaikus, su jų neišsipildžiusiomis svajonėmis ir troškimais...

Parodą atidarys LR ministras pirmininkas Andrius Kubilius, dalyvaus Vyriausybės nariai, Izraelio žemės ūkio ministrė Orit Noked, užsienio šalių diplomatai, Lietuvos žydų bendruomenės atstovai, parodą rengę mokytojai ir mokiniai. Maloniai kviečiame atvykti.

Paroda „Drugeliai“ yra nacionalinio projekto, kuris buvo įgyvendintas Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklose 2011–2012 metais, baigiamasis akcentas. Projektas buvo skirtas paminėti Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną – sausio 27-ąją – ir pagerbti nekaltai holokausto metu nužudytų vaikų atminimą. Projekto idėja gimė iš eilėraščio „Drugelis“, 1942 m. Terezino koncentracijos stovykloje parašyto žydų berniuko Pavel‘o Friedman‘o, nužudyto Aušvice 1944 m. rugsėjo 29 d. Kiekvienas moksleivių rankomis pagamintas drugelis turėjo simbolizuoti žuvusį žydų vaiką, su jo neišsipildžiusiomis svajonėmis ir  troškimais. (Holokausto laikotarpiu buvo nužudyta apie 1,5 mln. žydų vaikų Europoje). Antrojo pasaulinio karo metu, per egzekucijas, vykusias Lietuvos teritorijoje 1941-ųjų vasarą ir rudenį, kartu su tėvais buvo nužudyti tūkstančiai žydų vaikų. Likę gyvi, kartu su suaugusiais, buvo įkalinti Vilniaus, Kauno, Šiaulių getuose. Tačiau daugelis vėliau buvo sunaikinti per getuose vykusias „akcijas“ ir getų likvidavimo metu.

Atsiliepdamos į Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kvietimą prisiminti ir pagerbti nekaltas genocido aukas, virš 70 Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų įsitraukė į projektinę veiklą. Mokiniai iš įvairių medžiagų pagamino virš 6000 drugelių ir juos eksponavo savo mokyklose sausio 27-osios minėjimų metu. Vėliau vasario 10 d. visi drugeliai buvo eksponuoti nacionalinėje parodoje Radviliškio Vaižganto progimnazijoje, kur taip pat vyko jau tradicine tapusi nacionalinė moksleivių konferencija, skirta paminėti Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną.

Po visų renginių dalis margaspalvių drugelių, kaip draugystės ir palaikymo ženklas, iškeliavo į Izraelyje įsikūrusį Schneiderio vaikų medicinos centrą, kuriame  gydomi sunkiomis ligomis sergantys Izraelio vaikai. Kita dalis drugelių įsiliejo į tarptautinį projektą, įgyvendinamą Hjustono (JAV) Holokausto muziejaus.  (2014 metais šiame muziejuje planuojama surengti pasaulinę projekto „Drugeliai“ parodą, kurioje bus eksponuojama 1,5 milijono viso pasaulio vaikų pagamintų drugelių). Iš likusių drugelių mokiniai su mokytojais pagamino šią meninę ekspoziciją, kuri simboliškai pristatoma rugsėjo 23-osios – Lietuvos žydų genocido aukų pagerbimo dienos – išvakarėse. 

Projektą „Drugeliai“ Lietuvoje inicijavo ir koordinavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su Radviliškio Vaižganto progimnazijos Tolerancijos ugdymo centru. Projektas buvo įgyvendinamas vykdant plačią Švietimo apie totalitarinių režimų nusikaltimus, nusikaltimų žmogiškumui prevencijos ir tolerancijos ugdymo programą, kurią Tarptautinė komisija vykdo nuo 2003 metų. Jos rėmuose visoje Lietuvoje yra įkurti 89 Tolerancijos ugdymo centrai.

Programos iniciatyvas – svarbių istorinių datų minėjimus (Laisvės gynėjų dieną – sausio 13-ąją, Tarptautinę holokausto aukų paminėjimo dieną – sausio 27-ąją, Gedulo ir vilties dieną – birželio 14-ąją, Lietuvos žydų genocido aukų atminties dieną – rugsėjo 23-ąją, Tarptautinę Tolerancijos dieną – lapkričio 16-ąją) palaiko ir juose dalyvauja iki 1000 Lietuvos mokyklų ir kitų institucijų. Beveik per 10 programos įgyvendinimo metų tarptautiniuose seminaruose ir konferencijose, organizuojamose Tarptautinės komisijos,  dalyvavo virš 250 mokytojų (daugiausiai seminaruose Izraelyje, Yad Vashem studijų apie holokaustą mokykloje), o analogiškuose renginiuose Lietuvoje dalyvavo virš 3000 mokytojų ir švietimo sistemos darbuotojų. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018