Dabar populiaru
Publikuota: 2009 spalio 30d. 12:45

„Melancholijos archipelagai“ – išskirtinė filosofo Arvydo Šliogerio knyga

Arvydo Šliogerio rankose – jo knyga „Melancholijos archipelagai“
Organizatorių nuotr. / Arvydo Šliogerio rankose – jo knyga „Melancholijos archipelagai“

Originaliausias lietuvių filosofas Arvydas Šliogeris, tesėdamas rugsėjį per savo neeilinį gimtadienį skaitytojams duotą pažadą, pristatė knygą-albumą „Melancholijos archipelagai. Žodžiai ir vaizdai“. Knygoje – per pusšimtis kruopščiai atrinktų 20062008 metais filosofo darytų fotografijų, greta kurių – filosofinės esė. Pamatyti ir užfiksuoti vaizdai papildo parašytus tekstus, bet jokiu būdu nėra vien jų iliustracijos.

„Ši knyga – kelio iš Dangaus į Žemę dokumentas. Įkyrėjęs Dangus privertė mane atsisukti į Žemę ir jos grožį. Bet šiam posūkiui man prireikė fotoaparato – bekalbių daiktų draugo ir jų grožio liudytojo“,  pasakoja filosofas A.Šliogeris.

2005-aisiais metais, ruošiant spaudai dvitomį „Niekis ir Esmas“, filosofą užvaldė nauja aistra – fotografija, kuri natūraliai skatino pereiti nuo bedaikčio žodžio prie bekalbio daikto. Fotovaizdai, atrodė, organiškai įsiterpia į filosofo rašomus tekstus, ypač eseistinius, kurie sudaryti tarsi iš fragmentų. „Taip kilo šios žodžių ir vaizdų knygos-albumo „Melancholijos archipelagai“ idėja. Per tą laiką Arvydas Šliogeris pamatė ir užfiksavo gausybę įstabių vaizdų“,  pasakoja knygos redaktorė, leidyklos „Apostrofa“ direktorė bei idėjos sumanytoja Giedrė Kadžiulytė.

Iš gausybės filosofo sukauptų fotografijų buvo atrinkta kiek daugiau nei šimtas, iš kurių vėliau dailininkė Sigutė Chlebinskaitė su fotografu Gintautu Trimaku paliko maždaug pusę. „Perskaitęs „Melancholijos archipelagus“ ieškojau sprendimo, kaip albume sudėlioti nuotraukas, kad skaitytojai pastebėtų tikrąjį jų santykį su tekstu – šie du elementai egzistuoja savarankiškai, tačiau ne prieštarauja, o antrina vienas kitam. Nuotraukose jaučiama ramybė ir susikaupimas puikiai papildo gilias A. Šliogerio mintis“,  dalinasi įspūdžiais G. Trimakas.

Paryčiais, gėrintis prabundančia gamta bei gaudant upėtakius, fotoaparatas, pasak A.Šliogerio, toji ironiška mašina, jam leisdavo įgyvendinti primapradę filosofo pastangą – pamatyti patį daiktą, nuo kurio yra nuvilkti kalbos drabužiai, žmogiškąja akimi pažvelgti į absoliutaus nežmogiškumo daiktiškuosius telkinius.

„A. Šliogeris dažniausiai fotografuoja prieš saulei patekant, kai visi žmonės dar miega. Pavarčius jo nuotraukas galima pastebėti, kaip puikiai autorius jaučia rytines gamtos nuotaikas. Būtent dėl šios gamtojautos A. Šliogerio peizažai yra unikalūs ir artimi jo mąslioms mintims“,  pažymi fotografas bei senas A. Šliogerio bičiulis Algimantas Kunčius.

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Vilniaus Universiteto profesorius, keliolikos filosofinių ir eseistinių knygų autorius parengė neįprasto filosofui formato bei žanro leidinį. Knygoje netikėtu rakursu pateikiami Lietuvos gamtos vaizdai, filosofo akimis pažvelgta į lietuvišką peizažą.

„Melancholijos archipelagus“ nuo spalio 29 d. galima įsigyti visuose „Pegaso“ ir „Baltų lankų“ knygynuose. Kartu su pasirodysiančia knyga bus aktyvuotas specialiai šiai knygai sukurtas internetinis puslapis www.melancholijosarchipelagai.lt.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės