Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugpjūčio 28d. 12:25

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“: mokslo elito desantas Lietuvos miestuose

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“
Festivalio plakatas / Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“

Rugsėjo 11 dieną šalyje prasidės devintasis mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“, kuriame – daugiau kaip 150 nemokamų renginių visiems norintiems, o ypač jaunimui. Šių metų festivalio renginiai vėl planuojami penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.

Atidarymo metu Vilniuje – jau tradicija tampantis kino seansas ir diskusija su mokslininkais. Šįkart – apie tai, kas yra gyvybė ir kaip ji galėjo atsirasti Žemėje, kalbėsime su fiziku prof. Sauliumi Juršėnu ir geologu prof. Gediminu Motuza. Ar gali būti, kad gyvybę mūsų planetoje pasėjo ateiviai kaip filme „Prometėjas“, kuris bus parodytas po diskusijos?

Ar gali būti, kad gyvybę mūsų planetoje pasėjo ateiviai kaip filme „Prometėjas“, kuris bus parodytas po diskusijos?

Leonardo da Vinčio 560-ųjų gimimo metinių proga – speciali programa apie šio pirmojo mokslininko inovacijas medicinoje, mene, karyboje ir kitur. Vilniaus Žirmūnų gimnazijoje – paskaitos apie anatominius da Vinčio tyrinėjimus, apie muziką kuriančius automatus, šarados ir literatūros konkursas, remiantis jo parašyta pasaka „Gulbė“. Ten pat trumpai ir vaizdingai apie mokslą pasakos Britų tarybos projekto „Šlovės laboratorija“ laureatai.

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos atrankos centre ne tik susipažinsite su Leonardo da Vinčio – karo inžinieriaus – idėjomis, bet ir išbandysite šiuolaikinius ginklus.

Vilniuje intriguojančią programą parengė VU Gamtos fakulteto mokslininkai. Joje išgirsite apie orų ypatybes miestuose, elektroninius bei sąmonės žemėlapius; sužinosite, kaip naudojami genetiniai žymenys, identifikuojant augalų bei gyvūnų rūšis ir kodėl kartais reikia bijoti aliuminio.

Šių metų programą praturtins Lietuvos mokslo premijos laureatai: LMA didžiojoje salėje prof. Osvaldas Rukšėnas papasakos apie savo darbus, siekiant geriau suprasti smegenų veiklą, o prof. Ričardas Makuška – apie biolubrikantus, sukelsiančius revoliuciją transplantologijoje.

Ten pat išgirsite „Microsoft Lietuva“ specialisto Tautvydo Dagio pranešimą apie naujausius IT taikymus medicinoje, dr. Irmanto Norkaus – apie teisinės sistemos evoliuciją ir prof. Rimanto Jankausko paskaitą apie mumijų tyrimus pasaulyje bei Lietuvoje. UAB „Visagino atominė elektrinė“ direktorius dr. Rimantas Vaitkus nušvies atominės energetikos ateitį mūsų šalyje, o dr. Saulius Serva – genomikos mokslo perspektyvas. Ypatinga naujiena – naujausia informacija apie Lietuvoje kuriamus nanopalydovus ir apie robotus kosmose.

Ypatinga naujiena – naujausia informacija apie Lietuvoje kuriamus nanopalydovus ir apie robotus kosmose.

Jūsų laukia daug praktinės veiklos: fizikos eksperimentai VU Fizikos fakultete ir genetinių ligų diagnostikos galimybės VU Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedroje; unikalus kristalų puslaidininkiams auginimo įrenginys, pernai pradėjęs veikti VU Taikomųjų mokslų institute; žvilgsnis į „Thermo Fisher Scientific“ laboratorijas, kur mokslininkai tobulina gamtos sukurtus baltymus ir sintetina molekulinius instrumentus šiuolaikiniam mokslui; ekskursijos biofarmacijos įmonės „TEVA/Sicor Biotech“ laboratorijose, kuriose konstruojami baltymai chimeros – naujos kartos vaistai nuo vėžio ir kur po kelerių metų galbūt teks darbuotis šiuo metu baigiantiems mokyklą moksleiviams arba studentams.

Beje, festivalio metu kelias Lietuvos mokyklas aplankys „Mobilioji bioklasė“. Tai bendras kompanijos „Thermo Fisher Scientific“ ir Vilniaus universiteto projektas – pirmoji šalyje mobili laboratorija, supažindinanti moksleivius su naujausiais biomokslų laimėjimais.

Kaune – puiki proga aplankyti muziejus ir modernius mokslo centrus. Karo paveldo centre – šaunamųjų ginklų istorija; Lietuvos zoologijos sode – roplių priežiūros paslaptys, o VII forte – Kauno miesto istorijos puslapiai. Lietuvos Sveikatos mokslų universitete išmoksite profesionaliai plauti rankas. Pamatysite, kaip atrodo serganti žmogaus ląstelė ir kaip naikinamos vėžinės ląstelės. Kauno technikos kolegijoje bus galima išgirsti apie šiaudinius bei ateities namus, protingus automobilius ir apie tai, kaip galima matyti kiaurai sieną.

Viena diena, rugsėjo keturioliktoji, bus skirta KTU. Šio universiteto mokslininkai parengė jums net kelias dešimtis įdomių demonstracijų ir eksperimentų iš chemijos, statybos ir architektūros, inžinerijos ir fizikos, elektronikos ir dizaino sričių. Visi norintys tą dieną nuo 10 val. ryto laukiami KTU studentų miestelyje. Kviečiame atvykti šeimomis, kadangi ir suaugę, ir vaikai ras, ką veikti. Galėsite pabūti tyrėjais mokomosiose bei mokslinėse laboratorijose, išgirsite apie naujas meno technologijas ir pasigėrėsite šviečiančia tekstile, susikursite transformuojamus drabužius, pasigaminsite muilo, įvairiausių judančių, grojančių ir šviečiančių žaislų, sužinosite, ar kenkia mūsų sveikatai mobilieji telefonai.

 Galėsite pabūti tyrėjais mokomosiose bei mokslinėse laboratorijose, pasigėrėsite šviečiančia tekstile, susikursite transformuojamus drabužius, pasigaminsite įvairiausių judančių, grojančių ir šviečiančių žaislų, sužinosite, ar kenkia mūsų sveikatai mobilieji telefonai.

Klaipėdoje šiemet – taip pat turininga bei interaktyvi programa: puiki proga išbandyti savo sugebėjimus prie laivo šturvalo Lietuvos Aukštosios jūreivystės mokyklos treniruoklyje ir užkopti į mokomojo burlaivio „Brabander“ denį; apsilankyti virtualioje jūrų tyrimų laboratorijoje, sužinoti, kaip materialūs archeologiniai radiniai virsta tekstinėmis istorijomis apie praeities gyvenimą; susipažinti su vandens bestuburiais gyvūnais ir patyrinėti planktoninių organizmų įvairovę. Planuojama ekskursija į Kuršių Nerijos nacionalinį parką.

Šiauliuose duris smalsuoliams svetingai atveria universitetas. Užsukite ir pamatykite, kaip atrodo augalas be grimo, kaip robotams kuriama rega, išmokite naudotis žiedadulkių dienoraščiu. Tapkite paslaptinguoju archyvų tyrėju – skaitytoju 007, sukurkite muziką kompiuterine natų rašymo programa, per kelias minutes apeikite visą pasaulį Šiaulių universiteto botanikos sode, suvykite virveles iš dirvožemio. Taip pat išgirsite apie dirbtinio intelekto metodų naudojimą buityje ir pramonėje, kompiuteriniuose žaidimuose bei Holivudo filmuose. Turizmo mėgėjai susipažins su paprastomis praktinėmis priemonėmis, kurios padeda išlikti gamtoje ekstremaliomis sąlygomis.

Jūsų dar laukia ekskursija Šiaulių Radijo ir televizijos muziejuje, kur galėsite išbandyti telegrafo aparatą ir Morzės abėcėle pasiųsti SOS ar meilės signalą, pagaminti elektros srovės minant dviračio pedalus bei specialiu prietaisu pasimatuoti, kokį energijos potencialą sukuria Jūsų kūnas.

Galbūt norite sužinoti, kas yra klimato migrantai, kaip projektuojami pastatai, pramoniniai robotai ir kodėl mokslininkai kuria artimas kosmosui sąlygas žemėje? O gal jums smalsu įsijausti į teisėjo vaidmenį? Visa tai jūs rasite KTU Panevėžio instituto laboratorijose.

Nacionaliniame Mokslo festivalyje „Erdvėlaivis Žemė“ šiemet dar įvairesnė programa, kadangi mokslo populiarintojų gretas papildo vis daugiau Lietuvos mokslininkų ir mokslo institucijų, įskaitant Lietuvos mokslų akademiją. Tad jūsų dėmesiui – svarbiausios pasaulio technologijų bei mokslo tendencijos, naujausi Lietuvos mokslininkų darbai bei inovacijos, pritaikomos medicinoje, žemės ūkyje, karyboje, teisėkūroje, pramogų pasaulyje, pramonėje, architektūroje ir kitur.

Išsamią programą rasite festivalio svetainėje www.mokslofestivalis.eu

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

„Danske Bank“ atsisako ir vietos verslo klientų: aptarnaus tik tarptautines įmones

24sek

15min studijoje – didžiulį sporto projektą pristatantis Mindaugas Kuzminskas

Verslas

Ne visi prekybos tinklai apsisprendė, ar pardavinėti alkoholį rugsėjo 3 dieną

Aktualu

Kaune prie Kleboniškio tilto pasipylė avarijos: rekomenduojama apvažiuoti šią vietą

Aktualu

Londone prie parlamento automobilis rėžėsi į pėsčiuosius, yra sužeistų

Vardai

lneta Stasiulytė filme „Tarp mūsų, mergaičių“ išsireikalavo honoraro dar negimusiam aktoriui

Aktualu

I.Krastevas: Vidurio Europos pamokos liberalams – nebūkite antinacionalistai

Verslas

„Kupishuz“ kryžiaus keliai bandant atsidaryti sąskaitą Lietuvoje: bankai raukėsi prieš rusišką kapitalą

Aktualu

R.Karbauskis kategoriškas: „valstiečiai“ Ž.Pinskuvienės savivaldos rinkimuose nerems

Aktualu

Goda Juocevičiūtė: Šuo ir kariamas įpranta

Pasaulis grožisi rugpjūčio Perseidų meteorų lietumi

Verslas

„G-Spot“ aidai: „Uber“ vairuotojas naktį Radzevičių dukrą mokė dorovės ir išlaipino iš automobilio

24sek

Vėl su krepšininko apranga: Šarūnas Jasikevičius išbėgs į aikštę

Verslas

Smenga ir bitkoinas: nekainuoja nė 6 tūkst. dolerių

Gyvenimas

Kuo skiriasi užrašai „Geriausias iki...“ ir „Tinka vartoti iki...“?

Vardai

Į Vilnių atvykstantis „Žiedų valdovo“ aktorius: „Lietuviai, jūs esate nuostabūs žmonės“

Vardai

Natalija Martinavičienė prabilo apie patirtą vyro smurtą: „Kentėjau visos santuokos metu“

Gazas

„Autoplius.lt Fast Lap“ lenktynėse „Nissan Leaf“ tapo meno kūriniu

Aktualu

Dėl pasitraukusio vieno Registrų centro vadovų R.Ramanausko – kreipimasis į VTEK

Interviu Kultūra

Juozas Erlickas: „Jei kas laukia, kad aš pasibaigčiau greičiau, tai to dar nesulauks“

Naujienos

Verslas

„Danske Bank“ atsisako ir vietos verslo klientų: aptarnaus tik tarptautines įmones

24sek

15min studijoje – didžiulį sporto projektą pristatantis Mindaugas Kuzminskas

Aktualu

Kaune prie Kleboniškio tilto pasipylė avarijos: rekomenduojama apvažiuoti šią vietą

Pasaulis kišenėje

Rokiškio Puntukas, Laumių pirtis ir Velnio „duknos“ – kokiomis legendomis masina akmenys

Vardai

Cindy Crawford pardavė vilą Malibu už 45 mln. dolerius: pažiūrėkite, už ką tokie pinigai

Aktualu

Londone prie parlamento automobilis rėžėsi į pėsčiuosius, yra sužeistų

Verslas

Ne visi prekybos tinklai apsisprendė, ar pardavinėti alkoholį rugsėjo 3 dieną

Aktualu

I.Krastevas: Vidurio Europos pamokos liberalams – nebūkite antinacionalistai

Vardai

lneta Stasiulytė filme „Tarp mūsų, mergaičių“ išsireikalavo honoraro dar negimusiam aktoriui

Verslas

„Kupishuz“ kryžiaus keliai bandant atsidaryti sąskaitą Lietuvoje: bankai raukėsi prieš rusišką kapitalą

Pasaulis grožisi rugpjūčio Perseidų meteorų lietumi

Aktualu

R.Karbauskis kategoriškas: „valstiečiai“ Ž.Pinskuvienės savivaldos rinkimuose nerems

Verslas

„G-Spot“ aidai: „Uber“ vairuotojas naktį Radzevičių dukrą mokė dorovės ir išlaipino iš automobilio

24sek

Vėl su krepšininko apranga: Šarūnas Jasikevičius išbėgs į aikštę

Verslas

Smenga ir bitkoinas: nekainuoja nė 6 tūkst. dolerių

Gyvenimas

Kuo skiriasi užrašai „Geriausias iki...“ ir „Tinka vartoti iki...“?

Vardai

Natalija Martinavičienė prabilo apie patirtą vyro smurtą: „Kentėjau visos santuokos metu“

Aktualu

Goda Juocevičiūtė: Šuo ir kariamas įpranta

Vardai

Į Vilnių atvykstantis „Žiedų valdovo“ aktorius: „Lietuviai, jūs esate nuostabūs žmonės“

Gazas

„Autoplius.lt Fast Lap“ lenktynėse „Nissan Leaf“ tapo meno kūriniu

Vardai