Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 6d. 19:07

Mozarto ciklas Klaipėdos koncertų salėje – pakeliui į finalą

Tarptautinių konkursų laureatas 56 metų pianistas Aleksandras Paley, garsėjantis fenomenalia atmintimi, daug koncertuoja visoje Europoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Penktadienį jis gros drauge su Klaipėdos kameriniu orkestru.
Koncertų salės nuotr. / Tarptautinių konkursų laureatas 56 metų pianistas Aleksandras Paley, garsėjantis fenomenalia atmintimi, daug koncertuoja visoje Europoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Penktadienį jis gros drauge su Klaipėdos kameriniu orkestru.

Klaipėdos kamerinis orkestras ir pianistas Alexander Paley vasario 10 dieną, penktadienį, 18 valandą pristatys 6-ąją, priešpaskutinę, programą iš ciklo „Mozartas: visi koncertai fortepijonui ir orkestrui“.

Klaipėdos koncertų salėje jau trečius metus vykstančio koncertų ciklo renginiai miesto melomanams tampa tikrais muzikiniais atradimais. Jie leidžia gėrėtis charizmatiškojo solisto muzikavimu, stebėtis nuolat  augančia jo ir orkestro partneryste bei kaskart vis giliau prasiskverbti į neįžvelgiamas kompozitoriaus kūrybos gelmes.

„Daug emocijų sukėlęs ciklas artėja į pabaigą“, – teigia orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus, kuriam kaskart tenka svarbi užduotis parengti orkestrą didelės ištvermės, meistriškumo ir kūrybingumo reikalaujantiems pasirodymams.

Šį kartą atlikėjai interpretuos Wolfgango Amadeus Mozarto XXII-ąjį, XXIII-ąjį ir XXIV-ąjį koncertus fortepijonui ir orkestrui. Klaipėdos kamerinis orkestras vėl bus papildytas pučiamaisiais bei mušamaisiais instrumentais ir artės mažos sudėties simfoninio orkestro link. Pasak A. Paley, „Mozarto vėlyvieji fortepijoniniai koncertai yra patys didžiausi apimtimi, sudėtingiausi techniniu požiūriu, o jų skambesys kartais priartėja prie L. van Beethoveno fortepijoninių koncertų skambesio“.

Solistas koncerte taip pat atliks ir dirigento vaidmenį, tą darydamas tiesiai nuo fortepijono, vadovaudamas orkestrui ne tik rankomis, bet ir akimis, galva, netgi visu kūnu. Kita vertus, tokių pasirodymų metu orkestrantams  tenka didelė atsakomybė, nes A. Paley negali jiems parodyti visų įstojimų, dinamikos niuansų ir pan., tad jie turi būti itin atidūs, girdėti tiek save, tiek skambančią visumą. Didelė scenoje esančių atlikėjų komanda privalo kartu mąstyti ir jausti kintančius muzikos niuansus. Žinoma, A. Paley visada lieka jų kapitonu ir vairininku, plaukiant per bekraštį Mozarto garsų okeaną. 

Fortepijono virtuozas prasitarė, kad  atliekant XXII ir XXIV- ąjį koncertus jis skambins savo kadencijas (ką ne kartą jis darė ankstesniuose ciklo koncertuose), o XXIII-ojo koncerto kadencija bus paties Mozarto.

Įdomu, jog pasirodymų žymiausiose salėse metu A. Paley groja ne tik savo sukurtas kadencijas, bet ir laisvas parafrazes kitų autorių kūrybos temomis. Štai, prieš porą metų Vilniuje, Kongresų rūmuose Maestro Gintaro Rinkevičiaus jubiliejui skirtame koncerte jis skambino savo Parafrazes Jacques Offenbacho operų „Orfėjus leidžiasi į rojų“ ir „Hofmano pasakos“ temomis. Paklaustas, kokiomis temomis jis dar kuria, solistas paminėjo André Grétry operą “Ričardas Liūtaširdis“.
Neseniai Niujorke pianistas įrašė Piotro Čaikovskio Didžiąją sonątą ir fortepijoninių pjesių ciklą „Metų laikai“, kurias išleis garsi įrašų kompanija „Harmonia Mundi“. Beje, A. Paley interpretuojamais P. Čaikovskio koncertais fortepijonui netrukus galės gėrėtis ir „Klaipėdos muzikos pavasario“ festivalio klausytojai.

O grįžus į Paryžių, „Schola Cantorum“ A. Paley laukė studentai, kurie, vaizdžiais Maestro žodžiais tariant, „gėrė jo kraują“, nes ruošėsi egzaminams. „Aš labai jaudinausi dėl jų“, – prisipažino neabejotiną talentą ir šiam darbui turintis pianistas, prieš metus vedęs meistriškumo klases ir Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje.

Tarptautinių konkursų laureatas 56 metų pianistas, garsėjantis fenomenalia atmintimi, daug koncertuoja visoje Europoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Pastaraisiais metais jo gastrolių maršrutai dažnai veda į Lietuvą ir Klaipėdą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės