TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Parodoje „World Press Photo’11“ – nuoga realybė ir nesuvaidintos emocijos

Parodos atidarymo akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Parodos atidarymo akimirka
Šaltinis: 15min
0
A A

Pirmadienį Vilniaus Lukiškių aikštėje po atviru dangumi atidaryta paroda „World Press Photo’11“. Šioje parodoje pristatomos geriausios 2010 metais sukurtos pasaulio spaudos fotografijos, vaizduojančios dramatišką, nesuvaidintą ir daug kam dar nematytą pasaulio veidą.

Parodoje susidurti su žiauria realybe privers serijos sukrečiančių kadrų iš kasdienio trečiųjų pasaulio šalių gyvenimo – čia skurdas, nusikaltimai ir smurtas yra nuolatiniai vietinių gyventojų palydovai. Savo gyvybe rizikuoti nebijantys fotografai savo darbuose atskleidžia kad ir nedidelę, tačiau šokiruojančią tiesą bei parodo tai, kas nuo pašalinių akių paprastai nuslepiama: nelegalių abortų fabrikų egzistavimą, kruvinus grupuočių susirėmimus gatvėse, nuo bado, stichinių nelaimių ir nepakeliamų gyvenimo sąlygų kenčiančių žmonių gyvenimą.

Kiek atsipūsti nuo negailestingos realybės leis sporto, pramogų tematikos nuotraukos, o gamtą vaizduojantys kadrai privers susimąstyti apie gamtos apsaugos spragas ir piktintis kartais savanaudiškais, ydingais žmonių sprendimais.

Kasmet keturiasdešimtyje pasaulio šalių pristatomos parodos laureatais yra tapę ir lietuvių: 1969 m. kategorijoje „Sportas“  laimėjo fotografo Antano Ališausko nuotrauka, o 1974 m. kategorijoje „Gyvenimas“ 1 vietą užėmė fotografės Irenos Giedraitienės nuotrauka. Šie abu fotografai pagerbė savo apsilankymu „World Press Photo’11“ atidarymą.

Per praėjusius metus šiai parodai 5691 fotografas iš 125 šalių pateikė 108 659 nuotraukas, iš kurių buvo atrinkti 65 kadrai. Šios nuotraukos Vilniuje bus eksponuojamos tuo pačiu metu kaip ir Paryžiuje, Berlyne, Madride, Maskvoje, Tokijuje.

Paroda „World Press Photo’11“ atidaryta Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) pirmininkės Lietuvos rengiamos tarptautinės konferencijos žurnalistų saugumo tema išvakarėse. Ši paroda taip pat yra skirta ir diplomatinių santykių tarp Lietuvos Respublikos ir Nyderlandų Karalystės atkūrimo 20-mečiui paminėti.

„Labai simboliška, kad fotoobjektyvais užfiksuotos istorijos iš karščiausių pasaulio taškų, iš pažeidžiamiausio visuomenės sluoksnio gyvenimo yra eksponuojamos būtent čia – Lukiškių aikštėje. Ši aikštė, kaip ir genocido muziejus buvo kitaminčių, kovotojų už šalies laisvę represijų liudininke, čia buvo šaudoma ir kariama“, – kalbėjo ESBO pirmininkas, Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.

A.Ažubalis pabrėžė, kad fotografo ir žurnalisto darbas dažnai būna labai pavojingas – tuo galima įsitikinti ne tik peržiūrėjus užfiksuotus kadrus iš karščiausių pasaulio taškų, bet ir prisiminus 18 metų senumo įvykius – žurnalisto Vito Lingio nužudymą.

„Pasaulyje dar yra daug valstybių, kur žurnalistai priversti tylėti ir vienintelė išeitis ir galingas ginklas tampa realybė fotoobjektyve ir kino kamera“, – teigė A.Ažubalis.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Parodos atidarymo akimirka
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Parodos atidarymo akimirka„World Press Photo“ – Nyderlanduose 1955 metais įkurta ne pelno siekianti organizacija, remianti ir skatinanti profesionalių spaudos fotografų veiklą, siekianti atkreipti dėmesį į aktualiausius įvykius ir reiškinius, kurie įvyko pasaulyje per kalendorinius metus.

„Kiekvienais metais nugalėjusios fotografijos surenkamos į keliaujančią parodą, kurią pamato apie 45 milijonai lankytojų visame pasaulyje. Šiais metais pirmą kartą istorijoje „World Press Photo’11“ yra eksponuojama atviroje erdvėje“, – kalbėjo Nyderlandų Karalystės ambasadorius Lietuvoje Joepas Wijnandsas, pasidžiaugęs puikiomis Lietuvos vasaros oro sąlygomis, leidusioms į aikštę pritraukti būrį parodos lankytojų.

Šią parodą rengia Užsienio reikalų ministerija, Nyderlandų Karalystės ambasada Lietuvoje ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Paroda Lukiškių aikštėje veiks nuo šių metų birželio 6 d. iki liepos 3 d. Parodos lankymas – nemokamas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018