Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Pirmieji LOFTO metai – tarp dulkių, dažų teptukų, reivo ir bemiegių naktų

Naujųjų metų išvakarėse pirmąjį gimtadienį švęsiantis menų fabrikas LOFTAS – dabar jau daug kam pažįstama koncertų, vakarėlių ir meno projektų erdvė Naujamiesčio rajone. Tačiau dar ne taip seniai buvusios radijo imtuvų gamyklos „Elfa“ patalpos skendėjo dulkėse ir nė iš tolo nebuvo panašios į dabartinį vaizdą.
Lofto metai
Lofto metai / Andrey Motorichev

“Kai įsikraustėme į Švitrigailos g. 29 esančias patalpas, čia buvo neapsakoma betvarkė. Kalnai šiukšlių, metalo laužo, nenaudojamų įrenginių. Visiškai nepanašu į tai, ką lankytojai mato dabar. Netgi durų į gatvės pusę nebuvo – jas padarėme tik prieš pat atidarymo renginį – praeitų Naujųjų metų „Kosminę odisėją“. Dabartinį vaizdą ir atmosferą per šiuos metus sukūrė mūsų komanda“, – sako menų fabriko įkūrėjas Viktoras Diavara.

LOFTO komandoje – daugiau nei 15 nuolatinių pagalbininkų, užsiimančių labai įvairia veikla. V. Diawara skuba pridurti, – „Iš šalies gali pasirodyti, kad suorganizuoti renginį ir į jį sutraukti žmonių labai paprasta – sumoki atlikėjams, plačiai atidarai duris ir lauki plūstančios minios. Toli gražu. Tas kasdienio keliolikos žmonių darbo rezultatas – nuo garso ir vaizdo aparatūros montavimo iki baro darbo organizavimo, patalpų apšildymo, galiausiai – informacijos išplatinimo ir bilietų pardavimo. Visa tai daro žmonės, kurių daugelį pažįstame ne vienerius metus. Dėl to, nors į vieną vietą dirbti jie susirinko neseniai, tvyro atmosfera, jog kartu jau dirbam kokį dešimtmetį – veiksmas čia vyksta labai natūraliai ir organiškai“.

Už tai, kaip LOFTAS atrodo dabar, atsakingas vienas talentingas scenografas Robertas Kalinkinas. Vos 22–iejų metų dizaineris dalyvavo interjero kūrime nuo pat pradžių – pagarsėjęs tuo, jog praktiškai iš nieko sugeba sukurti milijono vertą vaizdą, R.Kalinkinas LOFTE įtaisė legendinį šviečiantį „Tuborg“ barą iš tuščių alaus buteliukų, suprojektavo užkulisius su kraujo raudonumo vonios kambariu ir yra atsakingas už daugelio LOFTO renginių scenografiją.

„Man didžiausią įspūdį paliko „Vilniaus mados savaitgalio“ metu vykusio mados skvero vaizdas – iš tuščių putojančio vyno dėžių buvo sukurtas tikras šurmuliuojantis miestelis, o gyvos, ryškiai geltonos gėlės ir palubėse kabantys prinokę obuoliai užėmė kvapą. Labai paprasti dalykai Roberto rankose įgauna visai kitokią prasmę.“, – pasakoja TV laidų vedėja Ugnė Skonsmanaitė.

Per šiuos metus LOFTE įvyko per 30 įvairaus masto ir pobūdžio renginių. Po „Kosminės odisėjos“ sėkmės vilniečiai netrukus ėmė kalbėti, kad „yra tokia vieta, kur vyksta kitokie renginiai“. Vasario mėnesį surengtas karnavalas tik darkart parodė, jog žmonės turi labai daug fantazijos ir nori ją išnaudoti. „Karnavalo metu visi iki vieno buvo persirengę festivalių rūbais – ryškūs sambos kostiumai, plunksnos plaukuose ir akį rėžiančios spalvos – sunku patikėti, kad toks reginys įmanomas Lietuvoje vidury gūdžios žiemos“, – prisimena „Tuborg“ pradukto vadovė Sigutė Zabielskienė.

Iki šiol persirengimo ir ruošimosi vakarėliui elementas – ypatingas, beveik vien menų fabrike vykstantiems vakarėliams būdingas bruožas. Čia teminiams vakarėliams žmonės ruošiasi iš anksto ir iš širdies. Įspūdingų kostiumų fotoarchyvas – gyvas įrodymas, kad lietuviai nei tingi, nei drovisi atrodyti kitaip. Artimiausias renginys, kuriame, tikėtina, dalyvių kostiumai pranoks fantazijų ribas – LOFTO gimtadienis ir Naujieji metai „Mad Max“ filmų trilogijos tema. Greitis, dulkės, ugnies kaitra, odiniai kombinezonai ir metalinės grandinės – visa tai yra šių post–apokaliptinių filmų leitmotyvai.

Trečiasis renginys įvyko jau pavasarį ir iki šiol daugelio laikomas geriausiu metų vakarėliu. Lietuvių NO DJs komandai įgijus teisę rengti oficialius „bootleg mashup“ vakarėlius, „BOOTIE Baltics“ atidarymo naktis su šių epinių serijų įkūrėjais iš San Francisko „A+D” buvo toks įspūdingas, kad net ekstravagantiškieji mashup kultūros pionieriai liko sužavėti lietuviška publika.

Vasarą išėjęs atostogų, nuo rugsėjo menų fabrikas miestą pasitiko eile skirtingų renginių – nuo gyvo drum‘n‘bass grupės DUB MAFIA iš Bristolio pasirodymo iki elektroninės operos fantazijos „XYZ“, specialaus Alinos Orlovos koncerto, „Tuborg“ organizuojamo „Green Night“ siautulio ar festivalio „Nepatogus kinas“ kino ir muzikos nakties.

Vienas didžiausių čia vykusių renginių – „Vilniaus mados savaitgalis“ – buvo pačios LOFTO komandos kartu su kitais partneriais sugalvotas ir įvykdytas projektas. Gyčio Ivanausko ir Daivos Urbonavičiūtės mados spektaklio „OrlaNdO“ premjera sutraukė per pusę tūkstančio žmonių, o kitą dieną vykęs „Mados skveras“ LOFTĄ pavertė atskiru mados miesteliu su žavingais stiliaus atradimais, judriais skersgatviais ir parko suoliukais.

Rudenį menų fabrike užderėjo vakarėlių iki ryto – „ZIP Clubbing“ gimtadienis, „Jaeger Vibrations“ ledinių pojūčių naktis, visų Lietuvos repo gerbėjų klasės susirinkimas „Senoji mokykla“, emocingas „Inculto“ atsisveikinimo koncertas. Tarp jų sukosi ir nemokami menų ketvirtadieniai su verpimo ratelių sutartinių hipnozėm ar garsovaizdžio projektas. „Labai norime, kad tokie ketvirtadieniai taptų patvaria tradicija ir geru pavyzdžiu, kokia universali erdvė yra LOFTAS – čia taip pat gerai atrodo ir pasiutęs klubinis renginys su tūkstančiu žmonių, ir šiuolaikinio meno instaliacijos, paskandinančios erdvę garso ir vaizdo magijoje“, – menų fabriko metus apibendrina LOFTO scenografas R. Kalinkinas.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais
Reklama
Iš gyvenimo nuotykio sugrįžusi „Lidl“ vaikų komanda“ neslepia emocijų
Reklama
Jau liepos 17 d. Indrė Stonkuvienė kvies moteris susitikti ypatingame nemokamame renginyje
Reklama
Auga visiškai įrengto naujo būsto paklausa: kuo tai patrauklu?
Užsisakykite
15min naujienlaiškius