Dabar populiaru
Publikuota: 2012 balandžio 26d. 12:46

Prasidedantis Balio Dvariono konkursas – jaunųjų talentų kalvė

Fortepijonas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Pianinas.

Balandžio 29 d. Vilniuje prasideda IX-asis tarptautinis Balio Dvariono jaunųjų pianistų ir smuikininkų konkursas, vyksiantis iki gegužės 5 dienos. Keliose Lietuvos sostinės scenose bus galima paklausyti jaunųjų virtuozų iš įvairiausių pasaulio kraštų.

Šiemet konkursas itin išplėtė savo geografiją ir laukia svečių iš 17 pasaulio šalių. Iš viso varžysis 86 dalyviai: 40 pianistų (21 lietuvis ir 19 užsieniečių) bei 46 smuikininkai (18 lietuvių ir 28 užsieniečiai). 

Pirmasis Balio Dvariono konkursas vyko 1974 m. pavasarį. Nuo to laiko susiklostė prasminga renginio tradicija. 2002 m. konkursas pelnė tarptautinį pripažinimą ir buvo priimtas į prestižinę EMCY (European Union of Music Competition for Youth) federaciją. Jį organizuojant laikomasi visų federacijos apibrėžtų nuostatų ir taisyklių, kurios leidžia išlaikyti aukštus tarptautinio renginio kriterijus. 

Ilgainiui susiformavo tradicija jaunuosius atlikėjus skirstyti į tris amžiaus kategorijas: A – iki 12 metų, B – iki 16 metų ir C – iki 20 metų. Todėl iš kitų keturių Lietuvoje rengiamų konkursų (M.K.Čiurlionio, S.Vainiūno, J.Heifetzo, B.Dvariono) pastarasis išsiskiria tuo, kad jame atrandami dar tik besimezgantys talentai, gyvenantys tiek centruose, tiek pakraščiuose. Neretai jie pereina visas konkurso amžiaus grupes ir ilgainiui tampa aktyviai koncertuojančiais atlikėjais.

Tarptautinė vertinimo komisija skirs iki 18 laureatų vardų, neskirstydama vietų. Išskirtiniams vaikams ir jaunuoliams bus įteikiamas Grand Prix. Ir savo laiku maestro B.Dvarionas, ir dabartinio konkurso organizatoriai neskatina jaunųjų muzikantų konkurencijos. Konkurso dalyvių pasirodymą 1-ame ir 2-ame turuose vertina septynių narių tarptautinė vertinimo komisija. Vyriausios amžiaus kategorijos dalyvių finalinį turą su orkestru vertina visi 14 komisijos narių.

Konkursas A ir B amžiaus kategorijose vyks dviem turais, o C amžiaus kategorijoje – trimis turais (trečias turas su orkestru). Šiame, IX-ajame tarptautiniame renginyje liberalizuota programa: 1-ame ture privalomas tik baroko ar klasicizmo epochos kūrinys, o 2-ame – bent vienas Balio Dvariono kūrinys. Kita 1-ojo ir 2-ojo turų programa pasirenkama visiškai laisvai. Siekiama atskleisti bepradedančių muzikantų laisvą raišką. 3-ame ture grojama pritariant Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui (dirigentas Martynas Staškus). Todėl muzikos mylėtojų laukia labai turtinga ir dažnai netikėta programa.

Tai rimtas egzaminas visiems konkursantams bei jų mokytojams ir kartu džiugi muzikos šventė klausytojams. Visi maloniai kviečiami į nemokamas perklausas ir galutinius koncertus filharmonijoje. Klausytojams bus prieinami visi 3 konkurso turai: vyks nemokamos perklausos Vilniaus dešimtmetės Balio Dvariono muzikos mokyklos didžiojoje salėje (Kosciuškos g. 13, pianistai) ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos 2-ųjų rūmų kamerinėje salėje (Tilto g. 16, smuikininkai). Lietuvos nacionalinės filharmonijos didžiojoje salėje (Aušros vartų g. 5) skambės paskutiniai renginio akordai: C amžiaus finalinis turas, iškilmingas konkurso uždarymas, laimėtojų apdovanojimas ir Grand Prix laureatų koncertas (gegužės 4-5 d.). Visur laukiami visi besidomintys muzika. Visi žiūrovai turės progą atsirinkti ir įsidėmėti savo favoritus ir sekti tolimesnį jų kelią kituose muzikiniuose renginiuose. O kai kas galbūt tiesiog pasimėgaus talentingu vaikų ir jaunuolių muzikavimu.

Temos: 1 Balys Dvarionas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės