Dabar populiaru
Publikuota: 2009 spalio 20d. 12:18

Simfoninis orkestras jubiliejaus progra atliks Bajoro premjerą

Kompozitorius Feliksas Bajoras
Organizatorių nuotr. / Kompozitorius Feliksas Bajoras

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (LVSO) spalio 23 dieną, penktadienį, Vilniaus kongresų rūmuose rengia simfoninės muzikos koncertą „FELIKSUI BAJORUI – 75“. Koncerte bus atlikti keturi kompozitoriaus kūriniai, vienas iš jų – „Brydė“ (2009) skambės pirmą kartą (pasaulinė kūrinio premjera).

Koncerto solistai: dainininkai Asmik Grigorian ir Kęstutis Alčauskis, violončelininkas Povilas Jacunskas. Diriguos Latvijos nacionalinės operos dirigentas Martinš Ozolinš. Koncertas parengtas bendradarbiaujant su Lietuvos kompozitorių sąjunga.

Feliksas Bajoras (g. 1934 m. Alytuje) – šiuolaikinės muzikos kompozitorius. Pirmąsias muzikos žinias įgijo pas Vincą Bacevičių Kaune. Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija) baigė Aleksandro Livonto smuiko (1957 m.) ir Juliaus Juzeliūno kompozicijos (1963 m.) klases.

Nuo 1966 metų kompozitorius gavo daug teatro ir kino muzikos užsakymų, kurie pelnė kompozitoriui nemažai apdovanojimų. 1984 - 1988 m. F. Bajoras gyveno JAV. Kompozitoriaus kūriniai yra ne tik nuolat atliekami prestižiniuose pasaulio naujosios muzikos konkursuose ir festivaliuose, bet ir apdovanoti įvairiomis tarptautinėmis ir Lietuvos premijomis. 1981 m. F. Bajorui paskirta Lietuvos valstybinė premija, 1998 m. kompozitorius apdovanotas Lietuvos Vyriausybės meno premija, 2001 m. – Lietuvos Nacionaline premija.

eliksas Bajoras yra sukūręs labai daug kūrinių: scenai, kameriniam ir simfoniniam orkestrams, solo instrumentams, vokalui, chorui, taip pat elektroakustiniams instrumentams, kompozicijų dramos teatrui, kinui, taip pat populiariosios muzikos kūrinių .Yra išleista knyga „Feliksas Bajoras: viskas yra muzika“ ( sudarytoja Gražina Daunoravičienė). Kompozitoriaus muzikos įrašų išleista Lietuvoje ir garsioje kompanijoje „Naxos“.

Gebėjimas ne tik įsiklausyti, bet ir išgirsti, suvokti ką girdi – tai raktas į F. Bajoro muziką. Dažnai ji yra kitokia, akinanti itin ryškių ir drąsių spalvų proveržiais. F. Bajoro muzika – tikra ir nesumeluota. Kaip teigia pats F. Bajoras, jis muziką kuria ne „sentimentalioms ausims“. Tai menininkas, nepripažįstantis kompromisų, nemėgstantis vaikytis populiarumo ar būti madingu. Jam svarbiau „būti savimi, nei stengtis, kad tave suprastų“.

Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui F. Bajoro muzika nesvetima. F. Bajoro kūrinius LVSO grojo tarptautiniuose renginiuose: 1993 m. festivalyje „Varšuvos ruduo“ pagrota Simfonija diptichas, simfoninių orkestrų festivalyje „Europa Musicale“ Miunchene su dainininke Giedre Kaukaite atliktas „Karo dainų“ ciklas. 2004 m. Kongresų rūmuose surengtas kompozitoriaus jubiliejinis vakaras. Su LVSO siejamas ir toks reikšmingas lietuvių muzikos įvykis kaip F. Bajoro operos „Dievo avinėlis“ (1982 m.) atlikimas. Tai kūrinys, kurio kelionę į akademinę sceną būtų galima pavadinti kone politizuota byla.

Spalio 23 d. Kongresų rūmuose rengiamą autorinį-jubiliejinį F. Bajoro vakarą galima būtų pavadinti „Bajoras XXI amžiuje“. Visi atliekami kūriniai buvo parašyti jau perkopus XXI a. slenkstį, koncerte skambės ir bene naujausia, šių metų F. Bajoro partitūra – simfoninė kompozicija „Brydė“. Koncerto pradžia 19 val. Bilietus parduoda Kongresų rūmai ir Bilietai.lt. Vieną valandą prieš koncertą bilietams bus taikoma speciali 50 % nuolaida.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:44
23:52
01:12

Maistas

Kinas