TIK ŽMONĖS Cinema: A. Valujavičiaus filmas „Irklais per Atlantą“
Žiūrėti

Tarptautiniame folkloro festivalyje „Pokrovskije kolokola“ – kolektyvai iš daugiau nei dešimties šalių

2017 m. spalio 11-15 dienomis Vilniuje vyks jau dvyliktasis tarptautinis folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“.
Folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“
Folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“ / Organizatorių nuotr.
Temos: 1 Folkloras

Festivalis, pavadintas pravoslavų šventės – Švenčiausiosios Mergelės Marijos apsaugos (Pokrov Presviatoj Bogorodicy) garbei, jau daugelį metų nuosekliai vykdo gražią ir svarbią misiją – puoselėja ir stiprina žmonių ir valstybių tarpusavio ryšius.

Dėl šios priežasties tarptautinis festivalis jau tapo žinomas ir vertinamas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Vieną kartą jame dalyvavę kolektyvai noriai grįžta į Vilnių dar ir dar kartą, o sostinės gyventojai bei svečiai laukia rudens ir planuoja savo laisvalaikį pagal festivalio programą. Šiais metais festivalyje dalyvaus folkloro kolektyvai iš 10 šalių, savo patirtimi dalinsis iškiliausi pedagogai, liaudies tradicijų tyrinėtojai, sulauksime autentiško folkloro atlikėjų iš Afganistano, Azerbaidžiano, Baltarusijos, Estijos, Gruzijos, Kinijos, Lenkijos, Lietuvos, Rusijos, Slovakijos, Ukrainоs ir kitų šalių.

Unikalioje šventėje dalyvaus ir geriausi Lietuvos tautinių bendrijų bei lietuvių folkloro ansambliai.

Festivalio „Pokrovskije kolokola“ programa sudaroma itin kruopščiai, o dalyviai, netgi vaikų kolektyvai, atrenkami garsių folkloristų. Griežtus atrankos kriterijus lemia organizatorių siekis išsaugoti aukštą festivalio dalyvių profesionalumą – dalyvauti kviečiami autentiškų tautinių tradicijų puoselėtojai. Reikalavimus padiktuoja ir tikslas pristatyti daugianacionalinei publikai geriausius liaudies meno pavyzdžius. „Visą šį nematerialų turtą svarbu perduoti šių laikų visuomenei, kuri turi suvokti savo atsakomybę už visa tai, kas vyksta pasaulyje. Kultūros kalba yra pati suprantamiausia, skatinanti bendradarbiavimą tarp kultūrų“ – įsitikinusi festivalio sumanytoja ir organizatorė Irena Zacharova.

Festivalio renginiai vyksta garsiausiose Vilniaus koncertinėse salėse: Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, Šv. Kotrynos bažnyčioje, Vilniaus universiteto Teatro salėje, Vilniaus Rotušėje, pravoslavų bei katalikų bažnyčiose, muziejuose. Dar vienas išskirtinis festivalio bruožas – „Pokrovskije kolokola“ yra vienintelis festivalis Baltijos šalyse, kiekvienais metais teikiantis kompozitoriams World music krypties kūrinių užsakymus.

Festivalio organizatorių sumanymo jungti įvairių, Lietuvoje gyvenančių tautų folkloro tautinę melodiką, ritmiką ir poetiką bei šiuolaikinės muzikos naujas formas, pritraukti garsius kompozitorius, profesionalius muzikos atlikėjus tikslai – įamžinti ryškiausius muzikinio folkloro pavyzdžius, sudominti tiek išskirtinai liaudies kūrybos mėgėjus, tiek profesionalaus meno mylėtojus, sužadinti jaunimo smalsumą domėtis savo šalies istorija, paveldu.

Klausytojai jau girdėjo Andrejaus Doinikovo „Etnosferą – naujas tradicijų dvelksmą“, Gedimino Rimkaus Rimkevičiaus „Liaudiškąją rapsodiją“, Jono Jurkūno „Iš šio miesto“, Lino Rimšos „Moterų giesmes“ ir orkestrinę misterijos „Senasis tikėjimas“ versiją, Algirdo Martinaičio „Sakmę apie gyvenimą“. Visos festivalio premjeros įvyko Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Nuolatiniais partneriais – atlikėjais tapo Lietuvos kamerinis orkestras, perkusininkų grupė „Hand voices“, Vilniaus rusų folkloro ansamblis „Arinuška“ ir daugelis žymių Lietuvos atlikėjų. 12-ojo festivalio atidarymo metu, spalio 11 d., trečiadienį, 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje įvyks garsios Lietuvos kompozitorės Zitos Bružaitės kūrinio „Koliažai“ premjera. Antroje koncerto dalyje klausytojų lauks susitikimas su unikaliais įvairių šalių folkloro kolektyvais.

Folkloro ansamblių koncertai, žymiausių etnografijos specialistų meistriškumo kursai, dailės darbų parodos, tautodailės darbų ir kulinarinio paveldo mugės, edukacinės programos studentams ir moksleiviams, mokslinės konferencijos, apskrito stalo diskusijos, kūrybiniai susitikimai, liaudies šokio vakarai – tokia programa laukia šiais metais festivalio „Pokrovskije kolokola“ dalyvių ir klausytojų.

Spalio 12 d., ketvirtadienį, 10 val. festivalio programoje – tradicine tapusios parodos „Kultūros dialogai“ atidarymas Lietuvos Respublikos Vyriausybėje. Šiais metais parodoje bus pristatomi įvairių Lietuvos tautų dailininkų darbai. Tą pačią dieną festivalio renginiai jau tradiciškai vyks ir Vilniaus universitete. Nuo 10 val. Istorijos fakultete prasidės dviejų dienų tarptautinė konferencija „Tradicinė kultūra švietime bei kultūriniame turizme. Įvairių šalių patirtis“. 18 val. Teatro salėje įvyks Lietuvos ir užsienio šalių folkloro kolektyvų koncertas „Muzika gurmanams“. Publika išgirs įvairių muzikinių epochų kūrinius, unikalių tradicinių muzikos instrumentų skambesį ir balsų dermę, išvys gražiausius tautinius kostiumus.

Spalio 13 d. 19 val. į Šv. Kotrynos bažnyčią publiką pakvies koncertas „Unikalios tradicijos“. Jo metu klausytojai pabuvos Slovakijoje, klausydamiesi rusinų gomuriniu dainavimo stiliumi atliekamų dainų, Afganistane, pasinerdami į unikalios instrumentinės muzikos viražus. Į Gruziją nukels polifoninis giedojimas ir temperamentingi šokiai, Kaukazo kalnus ir gamtą apdainuos istorinės ir herojinės adygų dainos, neaprėpiamus Rusijos tolius pristatys Dono kazokų ir Rusijos šiaurės folkloro tradicijos, su Azarbaidžiano temperamentu supažindins klasikinė tradicinė muzika – mugam ir epinės šio krašto eilės, žinias apie daugiatautę Lietuvą praplės lietuvių bei įvairių, nuo senų laikų čia gyvenančių tautų dainuojamojo palikimo pavyzdžiai.

Spalio 14 d. festivalio renginiai vyks Vilniaus Rotušėje. Nuo 11 val. čia vyks Vaikų folkloro asamblėja, kurioje dalyvaus vaikų folkloro kolektyvai iš įvairių Lietuvos regionų bei iš užsienio. Tai tikra šventė visai šeimai, atverianti nuostabaus pasaulio duris ir leidžianti per vieną dieną išmokti daugybės puikių dalykų. Aplinkui verda darbas: čia savomis rankomis galima pasigaminti lėlę, išmokti diržų audimo ar įžymiųjų Vilniaus verbų rišimo technikų, sužinoti liaudiško siuvinėjimo, linų ir vilnos senovinio apdirbimo, Bronzos amžiaus papuošalų, juvelyrikos iš metalo gamybos, molio lipdymo, popierinių gėlių lankstymo, ekslibrio paslapčių, paragauti nacionalinių virtuvių patiekalų. Šurmulys kiek aprims 12 val., kuomet į Vilniaus Rotušės sceną žengs respublikinio konkurso „Tradicijų paveldėtojai“ laureatai. Nuo 14 val. iki pat vakaro Rotušės koncertų salėje savo meistriškumą demonstruos užsienio šalių bei Lietuvos tautinių bendrijų folkloro ansambliai. „Festivalio dalyvių meniniai portretai“ – taip vadinasi šis šešias valandas truksiantis koncertinis maratonas.

Spalio 15 d., 12 val. festivalis su savo gerbėjais tradiciškai atsisveikins „Sakralinės muzikos koncertu“, kuris vyks Vilniaus Dievo Motinos ėmimo į dangų katedroje. Bažnytinę dainuojamąją poeziją, tradicines Kalėdų ir Velykų giesmes, psalmes atliks folkloro kolektyvai iš įvairių šalių.

Per dvylika festivalio gyvavimo metų jame dalyvavo ir šiltus prisiminimus į savo šalis išsivežė folkloro ir etnografijos kolektyvai iš Afganistano, Azerbaidžiano, Baltarusijos, Estijos, Gruzijos, Ispanijos, Italijos, Kazachstano, Kinijos, Latvijos, Lenkijos, Meksikos, Norvegijos, Olandijos, Rusijos, taip pat Adygėjos, Altajaus krašto, Kalmukijos, Kabalda-Balkarijos, Mordovijos, Udmurtijos, Čečėnijos, Dagestano, Komi, Tyvos, Marij-El, Osetijos Respublikų, Serbijos, Slovakijos, Slovėnijos, Turkijos, Ukrainos, Vengrijos ir kt.

Festivalio partneriai daugelį metų yra LR kultūros ministerija, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, fondas „Russkij mir“, Maskvos miesto Vyriausybės Užsienio ekonominių ir tarptautinių ryšių departamentas, šalių-dalyvių ambasados, Maskvos tarptautiniu ryšių centras, Stačiatikių bažnyčia Lietuvoje. Br. Lubio labdaros ir paramos fondas, “Autoverslo automobiliai“, Lietuvos nacionalinė filharmonija kt. Informaciniai rėmėjai - LRT, Žinių radijas, „Respublika“, „Lietuvos žinios“, Ru.Defi.Lt, Obzor, Ekspress nedelia ir kt.

Informacija apie festivalį čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius