Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Užutrakio dvaro sodybos rūmuose – „Baltasis laikotarpis“

Wojciech Weiss paveikslas "Renia w drzwiach"
Paveikslo fragmentas / Wojciech Weiss paveikslas "Renia w drzwiach"
Šaltinis: 15min
0
A A

Liepos 30-rugsėjo 30 dienomis Užutrakio dvaro sodybos rūmuose vyks tapybos darbų paroda „Grožis atėjo pas mane...“. Parodoje pristatomi žymaus Lenkijos tapytojo Wojciech Weiss „baltojo laikotarpio“ (1905-1912 m.) ir jo žmonos bei mokinės Aneri (Irena Weissowa) darbai. Šios unikalios menininkų šeimos darbų paroda – tai pirmas tarptautinio masto kultūrinis renginys, vėl įkvepiantis gyvybę į atgimstančią Užutrakio dvaro sodybą.

Parodą „Grožis atėjo pas mane...“ organizuoja Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija, fundacija Wojciech Weiss muziejus ir Wilanow muziejus-rūmai Lenkijoje. W. Weiss (1875-1950) – tapytojas ir grafikas, kurio brandžiausi darbai, nutapyti XX a. pr., vadinami „baltojo laikotarpio“ paveikslais. Iš šių darbų ir iš dalies jo žmonos bei mokinės Irenos Weissowos darbų yra sudaryta ši paroda Užutrakio dvaro sodybos rūmuose. Menininkų Wojciech ir Irenos Weiss anūkės bei kolekcijos savininkės Zofijos Weiss Nowina Konopka iniciatyva, paroda jau buvo eksponuota Wilanow muziejuje-rūmuose ir sulaukusi didelio pasisekimo apkeliavo kitus Lenkijos muziejus.

W. Weiss „baltasis laikotarpis“ dažnai laikomas lenkiško impresionizmo pavyzdžiu, o kai kurie menotyrininkai jo darbuose atseka panašumus su M. K. Čiurlionio kūryba. W. Weiss stiliui stiprią įtaką padarė tokie menininkai, kaip Edvardas Munchas, Anri Matisas, Ogiustas Renuaras ir Polis Sezanas. Menininko unikalumą lemia jo ypatingas santykis su gamta, o susižavėjimas Japonijos menu yra raktas į ,,baltojo laikotarpio“ darbus. Tarp „baltojo laikotarpio“ paveikslų vyrauja žiemos ir ankstyvo rudens peizažai, žmonos portretai, artimos namų aplinkos vaizdai.

Su Užutrakio dvaro sodyba Ireną ir Wojciehc Weiss bei jų darbus sieja ne vien bendas laikotarpis (XX a. pr.) – balta spalva, kuria akinamai spindi atgimstančių Užutrakio rūmų sienos, taip pat yra W. Weiss „baltojo laikotarpio“ paveikslų pagrindas, o Tiškevičių giminė, kurios viena iš šeimų XIX a. pab.-XX a. pr. sukūrė Užutrakio ansamblį, 1899 m. suteikė W. Weiss stipendiją trejų metų studijoms Paryžiuje, Florencijoje ir Romoje.

Šiandien atgimstančiame Užutrakyje jau vyksta visuomeniniai, kultūriniai renginiai, o ši skaidri, inspiruota gamtos, meilės ir šviesos, XX a. pradžios tapyba, rūmams suteikia ypatingo jaukumo ir verčia patikėti, kad gyvenimas Užutrakio niekada nebuvo apleidęs.

Parodoje „Grožis atėjo pas mane...“ kviečiame lankytis trečiadieniais – sekmadieniais, 11-19 val. Bilieto kaina – 5 Lt.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą