2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Valdovų rūmai įgijo XVII amžiuje Vilniuje sukurtą stalinį laikrodį

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai dovanų gavo XVII amžiuje Vilniuje sukurtą stalinį laikrodį. 1638 metais meistro Johannes Hanso Klasseno pagamintą laikrodį muziejui padovanojo JAV, Kalifornijoje, gyvenantis išeivijos teisininkas Donatas Januta.
Valdovų rūmai įgijo XVII amžiuje Vilniuje sukurtą stalinį laikrodį
Valdovų rūmai įgijo XVII amžiuje Vilniuje sukurtą stalinį laikrodį / Valdovų rūmų nuotr.

Anot Valdovų rūmų pranešimo, šis stalinis laikrodis yra unikali vertybė.

„Kol kas tai vienintelis žinomas šio meistro kūrinys, saugomas Lietuvoje, kaip ir kito Vilniuje kūrusio laikrodžių meistro Johano Šairerio XVII amžiaus pirmoje pusėje sukurtas laikrodis. Abu jie yra Valdovų rūmų muziejaus rinkiniuose ir rodomi Valdovų lobyno ekspozicijoje“, – rašoma pranešime.

Keturkampio laikrodžio ciferblate pavaizduotas peizažas – matyti upė, medis ir tolumoje ant kalno stūksanti pilis. Pirmajame plane matyti dviejų žvejojančių vyrų, žvelgiančių į pilies pusę, figūros.

Žinoma, kad J.H.Klaseno laikrodis buvo teisėjo Warreno Shepro kolekcijoje, 2001 metais jis parduotas Niujorko aukcione „Sotheby’s“.

Antrasis šio laikrodininko pagamintas laikrodis saugomas Krokuvos Vavelio karališkojoje pilyje, trečiasis 2010-aisiais parduotas Londono aukcione „Bonhams“.

Valdovų rūmams dovanotas laikrodis sukurtas Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio (1632–1648) Vladislovo Vazos valdymo laikais. Žinoma, kad panašiu laiku, kai sukurtas šis laikrodis, valdovas lankėsi Vilniuje. Tačiau kas buvo laikrodžio užsakovas, kol kas nustatyti nepavyko.

Meistras J.H.Klasenas Vilniuje gyveno ir dirbo maždaug 1638–1655 metais. Artėjant Maskvos kariuomenei, jis paliko Lietuvos sostinę ir išvyko į Karaliaučių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“