Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 spalio 1d. 17:45

Varėnoje prasidėjo dešimtasis Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis

Varėnoje prasidėjo dešimtasis Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis
Rūtos Averkienės nuotr. / Varėnoje prasidėjo dešimtasis Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis

Varėnoje simbolines duris atvėrė jau dešimtasis Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis. Jis yra išties prasmingas iš Senosios Varėnos kilusios ir amžinojo poilsio į gimtinę sugrįžusios žymios lietuvių režisierės ir teatro meno pedagogės Dalios Tamulevičiūtės atminimo įamžinimas.

Festivalio atidarymo metu Varėnos kultūros centre apdovanotas 2019 m. Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso laimėtojas – asociacija „Meno ir mokslo laboratorija“ už eskizą „Albinosai“ pagal Zigmo Stankaus atsiminimų romaną „Kaip tampama albinosais“. Vėliau buvo parodytas 2018 m. šio konkurso laimėtojo – Juozo Miltinio dramos teatro – spektaklis pagal Vasilijaus Šukšino apsakymus „Pašnekesiai mėnesėtą naktį“ (rež. Kotryna Siaurusaitytė).

Festivalio atidarymo renginiai tradiciškai prasidėjo jautria gaida nuskambėjusiu minėjimu Dalios Tamulevičiūtės gimtojoje Senojoje Varėnoje. Aplankę režisierės kapą Senosios Varėnos kapinėse, jos mokiniai, bendražygiai, bendradarbiai, giminės ir visi ją gerbiantys skubėjo į Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią, kur Šv. Mišias už jos šviesų atminimą aukojo klebonas Pranciškus Čivilis.

Pagerbti režisierės atvyko režisierės draugė ir bendražygė, teatro pedagogė, aktorė Elena Savukynaitė, festivalio „krikštatėvis“, aktorius Remigijus Vilkaitis, režisierius Algimantas Pociūnas, buvę jos mokiniai, žymūs aktoriai Violeta Podolskaitė, Dalia Storyk, Dalia Overaitė, kiti Lietuvos teatro žmonės, varėniškiai.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pasveikino su jubiliejinio teatrų festivalio atidarymu ir pakvietė džiaugtis jo teikiamomis dvasinėmis dovanomis. „Sveikinu su gražia švente. Iš nuotraukos šiltai šypsosi Dalia. Turime pagrindo ir mes šypsotis. Ji Lietuvai dovanojo daug gražių darbų, išugdė puikių aktorių plejadą. Manau, kad atsitiktinumų nebūna. Prieš dešimtį metų Dalia iš anapus pasiuntė ženklą žmonėms, kurie neabejingi jos kūrybai ir atminimui. Gimė festivalis, kurio dėka Dalios dovanos mus pasiekia ir dabar. Jei mums pasiseks įgyvendinti idėją įkurti šioje bažnytėlėje M.K. Čiurlionio meno centrą, čia atsiras vietos ir Dalios ženklams, tad ateityje Varėnoje gyvuos ne vien tik teatrų festivalis. Mes ją mylim, gerbiam ir atsimenam. Linkiu festivalio metu visiems patirti gražių akimirkų ir gerų įspūdžių“,– linkėjo rajono vadovas.

Aktorius Remigijus Vilkaitis, kuris, būdamas kultūros ministru, inicijavo Dalios Tamulevičiūtės premijos įsteigimą, dalindamasis prisiminimais apie buvusią savo dėstytoją, sakė, kad Dalia buvo apdovanota nepaprastu Mokytojos talentu. „Šiandien Šv. Mišių metu linkėdamas ramybės savo kolegoms, pagalvojau – kaip seniai mes pradėjom rūpintis Dalios atminimu. Praėjo jau dešimt metų nuo pirmojo festivalio. Džiaugiuosi, kad jis peržengė scenos ribas. Už tai tariu „ačiū“ Senosios Varėnos bažnyčiai ir jos kunigui Pranciškui. Jaučiu, kad jei festivalis ir užges, tai bažnyčioje Dalios Tamulevičiūtės atminimo puoselėjimas tęsis. Ačiū visiems, kad šitas festivalis egzistuoja, tikrai nieko baisaus, jei jis persikels į bažnyčią. Džiaugiuosi, kad jis mūsų visų, kad mūsų čia daug, ačiū bendražygiams, su kuriais pradėjau įgyvendint festivalio idėją“, – kalbėjo R.Vilkaitis.

Rūtos Averkienės nuotr./Varėnoje prasidėjo dešimtasis Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis
Rūtos Averkienės nuotr./Varėnoje prasidėjo dešimtasis Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis

Prisiminimais pasidalinęs režisierius, aktorius, ilgametis „Lėlės“ teatro vadovas Juozas Marcinkevičius kalbėjo apie nuoširdumą, kuris visada paperka. „Dalia labai vertino nuoširdumą. Pirmam kurse reikėjo rašyti dienoraštį, kad Dalia mus geriau pažintų, nes buvom labai skirtingi žmonės, suvažiavę iš miestų, miestelių ir kaimų. Aš labai nuoširdžiai parašiau, kas buvo sunku. Kad buvau vyresnis penkiais metais už savo kursiokus, kad iš vienkiemio, kad nežinojau Šekspyro ir Dostojevskio. Dalia nebuvo su manimi labai draugiška, kol neperskaitė dienoraščio. Perskaičiusi labai ilgai su manimi kalbėjo. „Perskaitysi visas knygas, o dabar mokykis. Ir negalvok, kad turi būti toks, kaip visi, visada būk savimi“. Po to daug metų kalbėdavom susitikę ir visą laiką kalbėjom apie nuoširdumą. Nuoširdumas yra pati didžiausia kokybė, kurią prarandam. Ir dar – ji visiškai nenešiojo pykčio. Ačiū, dėstytoja“, – dėkojo J Marcinkevičius.

Ainis Storpirštis, kuris 2017 m. festivalyje režisieriaus Vido Bareikio spektaklyje „Kaligula“ pagal Alberto Kamiu suvaidino Kaligulą ir gavo „Geriausio aktoriaus“ nominaciją, sakė, kad jis buvo paskutinio Dalios Tamulevičiūtės surinkto kurso studentas. „Režisierė man padarė neįtikėtiną įtaką. Ji labai mylėjo tiesą ir labai gerai jautė, kam iš viso verta būti aktoriumi. Labai gerai, kad festivalis prasideda bažnyčioje. Nes tikėjimas ir meno šventykla yra tampriai susiję. Bet yra vienas skirtumas. Bažnyčia yra gailestingesnė už teatrą. Teatro menas yra negailestingas ir aktoriams, ir žiūrovams, kurie ateina atverti savo širdį. Tiek teatras, tiek bažnyčia yra būtini šiais laikais, nes ir vienur, ir kitur ateinama nusiraminti, pabūti su savimi, atleisti. Nėra kitos vietos, kurioje būtų galima taip stipriai įsigilinti į savo skausmą, liūdesį, vidinį šauksmą, o teatre turim tą galimybę. Esu užaugęs teatre, tad jis – tema, apie kurią man nuostabiausia kalbėti. Užtat labai apmaudu, kad menininkai dažnai tampa godūs kažkam, bet ne teatrui. Bet kad ir kiek būtų šiandieniniai teatrai susiskaldę, kaip valstybės valstybėje, tokie festivaliai yra didelė atgaivos būstinė. Čia susirenkam su prigimtine misija – švęsti teatrą su atvira siela. Dėkingas esu ir organizatoriams, ir žiūrovams, kad šis festivalis egzistuoja. Labai linkiu visiems sėkmės“, – sakė A.Storpirštis.

Prasminga muzikinė dovana Dalios Tamulevičiūtės garbei – po gražiausiais Senosios Varėnos bažnyčios skliautais Šv. Mišių skambėjusios Varėnos kultūros centro mišraus choro „Harmonija“, vadovaujamo Ilonos Zalanskienės, giesmės. Po Šv. Mišių vyko kamerinės muzikos koncertas, kurio metu nuostabias melodijas atliko ansamblis „Regnum Muzicale“. Koncerte dalyvavo Joana Daunytė (arfa), Vita Marija Daunytė (fleita), Elena Daunytė (violončelė) ir Kotryna Ugnė Daunytė (smuikas).

Vakare Varėnos kultūros centre buvo apdovanotas dešimtosios Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos įsteigtos Dalios Tamulevičiūtės premijos laureatas – asociacija „Meno ir mokslo laboratorija“ už eskizą „Albinosai“ pagal Zigmo Stankaus atsiminimų romaną „Kaip tampama albinosais“.

Kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė, režisieriui Pauliui Markevičiui užkabinusi specialų dailininko Sauliaus Vaitiekūno sukurtą konkurso ženklą su užrašu „Teatras. Dalia“, pažymėjo, jog labai svarbu, kad yra tęsiamos režisierės Dalios Tamulevičiūtės pradėtos tradicijos ir pacitavo jos žodžius: „Teatras turi padėti žmonėms neprarasti vilties ir suprasti, kad mes gyvenam šia diena, kad ji pati svarbiausia. Dienų būna visokių, o teatras padeda tas dienas pamatyti kitaip“.

Festivalis tęsis visą mėnesį, iki spalio 28 d., ir sukvies į Dzūkijos širdį visus neabejingus scenos menui. Festivalio metu žiūrovai galės pamatyti dvidešimt brandžiausių bei naujausių ir suaugusiems, ir mažiesiems žiūrovams skirtų įvairių Lietuvos teatrų spektaklių. Festivalis, skirtas Senojoje Varėnoje gimusios režisierės D.Tamulevičiūtės atminimui, yra vienintelis Dzūkijos regione tokio turinio ir dydžio renginys. Kiekvieną spektaklį stebės, vertins ir laureatus rinks speciali festivalio komisija. Labiausiai patikusį spektaklį turės galimybę išrinkti ir žiūrovai. Kuo bus ypatinga šių metų teatrų festivalio programa? Pirmiausia, spektaklių gausa ir įvairove. Visą spalio mėnesį Varėna taps teatro mylėtojų traukos centru. Intensyvi festivalio programa žiūrovus stulbins solidumu, šviežiausiomis premjeromis, naujais teatrais ir neįprastomis erdvėmis.

Festivalio uždarymas vyks spalio 28 d. Tądien žiūrovams bus parodyta teatralizuota programa ir įteiktos „Geriausio spektaklio“, „Geriausio režisieriaus“, „Geriausios aktorės“, „Geriausio aktoriaus“, „Žiūrovų spektaklio“ bei kitos festivalio nominacijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

02:22
00:37
02:50

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/