Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2013 birželio 12d. 16:25

Vasaros pradžia Kaune – su performanso ir gyvo meno festivaliu „CREATurE Live Art 2013“

Maline Casta "Peas"
CLA nuotr. / Maline Casta „Peas“

Vos spėjantis koja kojon su besikeičiančiais metų laikais, antrą kartą į Kauną grįžta tarptautinis performanso ir gyvo meno festivalis „CREATurE Live Art“. Pagrindinė programa, kaip ir pernai, truks keturias dienas, nuo birželio 13 iki 16 d.

Jau pernai, regis, ne visai pradžiamoksliškomis apimtimis – keturiomis performanso, video dokumentacijų, kūrybinių dirbtuvių ir muzikos dienomis – prasidėjęs, šiemet festivalis dar ūgtelėjo.

Diskusijos objektas: festivalis

Pernai pagrindine tema festivalis „CREATurE Live Art“ pasirinko aktualų nepelno meno organizacijų klausimą – kaip jos kuriasi, kaip išlieka, kokios priemonės ir sąlygos yra esmiškos meno nepelno nebiudžetinių organizacijų veikloje.

Šiemet pagrindine tema tampa pats festivalis – jo sąvoka, problematika, galimybės ir aktualumas. Patirtimi ir žiniomis pristatydami savo festivalius dalinsis kolegos iš Berlyno performanso festivalios „Month of Performance Art – Berlin“, Stokholmo festivalio „PALS“ („Performance Art Links“) ir Gotenburgo festivalio, vykstančio birželio pradžioje, „Live Action“.

Šiemet pagrindine tema tampa pats festivalis – jo sąvoka, problematika, galimybės ir aktualumas.

Video dokumentacijoje bus pristatyti dar du festivaliai. Vienas jų – Kinijoje vykstantis „Guangzhou Live Action Art Festival“, kitas – legendiniu vadinamas Džiugo Katino ir Lino Liandzbergio organizuotas festivalis „Dimensijos“. Trumpas video iš „Dimensijos 1“ „CREATurE Live Art“ kontekste rodytas gegužės 30 d., o pagrindinį festivalio savaitgalį galerijoje „Meno parkas“ bus pristatyti mažai kam matyta festivalio rengėjų filmuota medžiaga.

Eksperimentas, mokymasis ir perdavimas

Kūrybinių dirbtuvių užmanymas veikiausiai buvo pats dabartinio festivalio pamatas, mat būtent noras mokytis, pamatyti daugiau įvairių kūrybos principų, prieigų, sprendimų ir juos išbandyti paskatino „CREATurE“ atsiradimą. Tad šiemet festivalio metu norintys ir vėl kviečiami į kūrybines dirbtuves, kurių vienos bus orientuotos daugiau į muzikinį performansą, o kitos – į, anot dirbtuves vesiančio J.Stampės – į regėjimo galimybes.

Muzikines kūrybines vokalinės improvizacijos ir jos taikymo elektroninėje muzikoje dirbtuves ves švedų duetas „Den Arkaiska Rösten“, kurį sudaro profesionalūs atlikėjai ir kompozitoriai Per Åhlund and Girilal Baars, turintys dar ir savo asmeninių kūrybinių projektų. Per Åhlund jau ne kartą lankėsi Lietuvoje, o „CREATurE Live Art“ scenoje – ir pernai, koncertavęs su savo soliniu projektu „Discrepant“. Norintys dalyvauti vokalinės improvizacijos dirbtuvėse, kurios vyks sekmadienį, birželio 16 dieną, yra kviečiami registruotis, nes vietų skaičius labai ribotas.

Antrosios dirbtuvės – tai pasaulinio pripažinimo sulaukusio performanso menininko ir švedų festivalio „Live Action“ kuratoriaus Joakimo Stampės „Efemeriški vandens kūnai − Kaunas“, kurių metu fantazijai reikštis galės leisti bet kas, norintis matyti daygiau ir kitoniškai patirti aplinką. Veiksmas vyks taip pat paskutiniąją festivalio dieną, sekmadienį, Rotušės aikštės prieigose Kaune.

Į edukaciją ir „gerosios patirties“ perdavimą orientuotos ir festivalio metu vyksiančios paskaitos. Pirmoji jų įvyks jau šį penktadienį, birželio 7 dieną: galerijoje „Meno parkas“ meno kritikas ir menininkas Kęstutis Šapoka skaitys paskaitą pavadintą „Performansas kaip kasdienė alter-politinė praktika: Redas Diržys / Alytaus avangardizmo dvidešimtmetis“, pristatydamas politinę (kontr)kultūrinę alytiškio performanso menininko R.Diržio veiklą.

Kiek daugiau istorinės paradigmos festivalio metu bus aprėpta Česlovo Lukensko (ne)formalioje paskaitoje apie grupės „POST Ars“ veiklą. Ar esate girdėję apie tuomet skandalingą „Kauno menininkų instaliacijų“ atidarymą, po kurio grupės menininkai sulaukė Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus narių pasipiktinimo „amoralumu“, „diletantizmu“ ir menininko vardo išniekinimu? Kad ir koks būtų atsakymas į klausimą, raskite laiko ir šiai paskaitai.

CLA nuotr./MeKuSa-2
CLA nuotr./MeKuSa-2

Specifiškesnė bus trečioji „CREATurE Live Art“ metu siūloma paskaita, kurią ves Švedijoje gyvenanti serbų menininkė Dinka Pignon. Menininkė planuoja aptarti virtualiųjų erdvių problematiką, instaliacijas ir performanso meną – visa tai, apie ką vis dar tiek maža šnekama Lietuvos meno edukacijos diskurse.

Nuo Pietų ligi Šiaurės: tarptautinis performansas

Iš Berlyno į Kauną šiemet atvyks penki įvairių tautybių performanso menininkai, apsistoję šiame du polius apjungiančiame mieste: italų kilmės vokietijos menininkė Francesca Romana Ciardi, prancūzė Anaïs Heraud, iš Gabono kilusi, Vokietijoje gyvenanti Nathalie Mba Bikoro, meksikietė Lala Nomada ir britas Orion Maxted. Iš Švedijos atvykstanti menininkų komanda dar gausesnė – baltarusis Denis Romanovski, dalyvavęs performanso festivalyje „Dimensija 1“, bei švedai Lovisa Johannson, Joakim Stampe, Johannes Bergmark, Erik Wijkström, Wenche Tankred, Dinka Pignon.

Lietuvių performansui šiemet atstovauja be išlygų viešųjų erdvių chuliganu vadinamas Redas Diržys, kontroversiškai vertinamas klaipėdiečių kūrėjų kolektyvas MeKuSa, besiruošiantis performansui Rotušės aikštėje, paslaptingas, visuomet kaukėtas Ramūnas Jaras, visuomet laukiamas klaipėdietis Benas Šarka ir Daina Pupkevičiūtė, performansą atliksianti festivalio įžanginėje programoje, birželio 8 d.

Performatyvus garsinis vyksmas

Jaunas „CREATurE Live Art“ dar tik kuriasi tradicijas, viena jų – vadinamoji muzikinė festivalio dalis. Kaip ir pernai, ji nugriaudės šeštadienį (birželio 15 d.) „Fluxus Ministerijos“ pirmajame aukšte. Koncerte pasirodys jau minėtasis švedų duetas „Den Arkaiska Rösten“, naują programą pristatys aktyviausias alternatyviosios muzikos scenos koncertų organizatorius ir elektroninės muzikos kompozitorius Arma (Agharta), vos pavasarį surengęs intensyvų koncertinį turą įvairiose vakarų Europos šalyse, šįsyk grosiantis su savo projektu „Bruzgynai“.

Iš Brėmeno Vokietijoje specialiai į „CREATurE Live Art“ atvyksta „Feine Trinkels bei Pinkels Daheim“, turintis stebukladario galią instrumentais paversti įvairiausius rakandus, daiktus, žaislus ir visa, apie ką nė nesusimąstytum nusprendęs „groti muziką“. Drauge su FTBPD atvyksta ir projektas „1000SHÖEN“, atliekamas Helge S.Moune, kuris garsą išgauna iš Antrojo Pasaulinio karo bombų skeveldrų, surinktų Brėmeno prieigose.

Penktasis projektas, pasirodysianti koncertinėje „CREATurE“ programoje – puikiai žinomas kauniečių elektronikos, improvizacijos ir  vizualinės poetikos kolektyvas „Sovijus“, muzikos gijomis vedantis tamsiu taku tarp netvaraus „čia“ ir nepažinaus „ten“.

Festivalio „CREATurE Live Art“ rengėjas – galerija „Meno parkas“, renginius remia Lietuvos kultūros ministerija ir Kauno miesto savivaldybė. Detali festivalio programa skelbiama tinklapyje www.creatureliveart.lt, o festivalio rengėjai primena, kad visi festivalio renginiai – kaip visi geriausi dalykai gyvenime – yra nemokami.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Klimatologas: ar po 20 metų vis dar turėsime pajūrį ir ko tikėtis iš šios vasaros

Pasaulis kišenėje

Metų keliautojos titulą atnešusi Ievos istorija: kemperis, 9 mėnesiai ir keturi JAV kampai

Sportas

Liūdnas lenkų startas Maskvoje – įsimušė į savus vartus ir pralaimėjo

Gazas

Lietuvių viltys dalyvauti 2019 m. Dakaro ralyje gali žlugti: Peru nori trauktis

Verslas

Svarstymai Seime: jei sprogtų Astravo atominė elektrinė, medikai pabėgtų

Įspūdinga LKL žiedų valdovo kelionė: Paulius Jankūnas dabar ir prieš 14 metų

Kultūra

Knygos recenzija. Dainiaus Žičkaus „Stabmeldžio memuarai“, arba Ekspedicija į pragarą

Sportas

Intriguojanti akistata: Rusija – Egiptas

Vardai

Greta Lebedeva parduoda vestuvinę suknelę: „Ilgai svarsčiau, ar perleisti kitai nuotakai“

Aktualu

Kalinys suabejojo teisingumo ministru: „Spragos ryšio blokavime paliekamos specialiai“

Gyvenimas

Jaučiatės pavargę, be energijos? Susirūpinkite, ką valgote vakare

Aktualu

Panevėžio miesto savivaldybę krėtę STT agentai sulaikė ne tik merą, bet ir kelis verslininkus

Aktualu

Interpeliacija aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui žlugo

Vardai

Tautvydas Sabonis su žmona Paulina Olivia pirmąsias vedybų metines švenčia Madeiroje

Gazas

Už popiežiaus Jono Pauliaus II „Ford Escort“ prašo rekordinės sumos

Vardai

Anžela ir Žygimantas Gečai kūdikio laukimą įamžino prie jūros: „Nekantraujame jį apkabinti“

Aktualu

Seime aršūs debatai dėl KGB bendradarbių viešinimo: „Visi, kurie balsuosit už šitą projektą, padėsit Kremliui“

Pasaulis kišenėje

Iš itin uždaros šalies grįžęs lietuvis: žmonės puola vykdyti bet kokį prezidento leptelėjimą

24sek

Europos taurėje kitą sezoną žais tik viena Lietuvos komanda

Aktualu

Po kalinių vakarėlio Kybartuose krito pataisos namų direktoriaus ir skyriaus vadovo galvos

Naujienos

Interviu 24sek

Jonas Valančiūnas – apie Šarą NBA, pagautą ryklį ir kodėl sveikino „Žalgirį“

Sportas

Intriguojanti akistata: Rusija – Egiptas

Gyvenimas

Klimatologas: ar po 20 metų vis dar turėsime pajūrį ir ko tikėtis iš šios vasaros

Kultūra

Kaunas siekia atsirasti Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo žemėlapyje

Vardai

Po piršlybų ant žirgo, gydytojai Darius Rauba ir Donata Šukytė į vestuvių puotą vyko troleibusu

Įspūdinga LKL žiedų valdovo kelionė: Paulius Jankūnas dabar ir prieš 14 metų

Aktualu

Kas sieja škotus su Lietuva?

Pasaulis kišenėje

Metų keliautojos titulą atnešusi Ievos istorija: kemperis, 9 mėnesiai ir keturi JAV kampai

Kultūra

Knygos recenzija. Dainiaus Žičkaus „Stabmeldžio memuarai“, arba Ekspedicija į pragarą

Gazas

Lietuvių viltys dalyvauti 2019 m. Dakaro ralyje gali žlugti: Peru nori trauktis

Verslas

Svarstymai Seime: jei sprogtų Astravo atominė elektrinė, medikai pabėgtų

Vardai

Tautvydas Sabonis su žmona Paulina Olivia pirmąsias vedybų metines švenčia Madeiroje

Sportas

Liūdnas lenkų startas Maskvoje – įsimušė į savus vartus ir pralaimėjo

Aktualu

Kalinys suabejojo teisingumo ministru: „Spragos ryšio blokavime paliekamos specialiai“

Gyvenimas

Jaučiatės pavargę, be energijos? Susirūpinkite, ką valgote vakare

Aktualu

Panevėžio miesto savivaldybę krėtę STT agentai sulaikė ne tik merą, bet ir kelis verslininkus

Vardai

Anžela ir Žygimantas Gečai kūdikio laukimą įamžino prie jūros: „Nekantraujame jį apkabinti“

Vardai

Greta Lebedeva parduoda vestuvinę suknelę: „Ilgai svarsčiau, ar perleisti kitai nuotakai“

Seime antradienį svarstytas siūlymas paviešinti su KGB bendradarbiavusius asmenis jau nuo kitų metų pradžios. Šį siūlymą palaikantys Seimo nariai tikina, kad itin svarbu paviešinti KGB bendradarbius dėl visuomenėje vis kylančių spekuliacijų. Oponentai kritikuoja sprendimą, pabrėždami, jog tokiu būdu bus paviešinti tie asmenys, kurie tikėdamiesi konfidencialumo prisipažino ir suteikė daug naudingos informacijos Lietuvos saugumo tarnyboms.
Aktualu

Seime aršūs debatai dėl KGB bendradarbių viešinimo: „Visi, kurie balsuosit už šitą projektą, padėsit Kremliui“

Gazas

Už popiežiaus Jono Pauliaus II „Ford Escort“ prašo rekordinės sumos

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą