Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniaus knygų mugėje – provokuojančios diskusijos

D.Kuolio žiniomis, žurnalistų pokalbių neteisėtai klausomasi ir dabar.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Darius Kuolys
Šaltinis: 15min
0
A A

Kaip vienodėjančiame pasaulyje gyvuoja dvi išlikusios baltų tautos ir ar joms reikalinga išlikimo strategija? Kokios silpnosios demokratijos pusės, gal demokratija reiškia moralės nuosmukį? Ar kritika tebeatlieka savo priedermę? – pasvarstyti šiais ir kitais klausimais provokuos tradicinis Vilniaus knygų mugės Diskusijų klubas.

Tarptautinių kultūros programų centro pranešime spaudai teigiama, kad šiemet į Vilnių sugrįžus kasmet vienoje iš Baltijos šalių sostinių rengiamai Baltijos knygų mugei, Diskusijų klubas siūlo padiskutuoti apie per pastarąjį tūkstantmetį akivaizdžiai nykstančius baltus. Diskusijoje „Ar baltų laikas jau praeityje?“, kuri įvyks vasario 23 d. 17 val. pasisakys vertėjas, kino dokumentininkas, Lietuvos švedas Jonas Öhmanas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorius Mindaugas Kvietkauskas, Lietuvių kalbos instituto direktorė Jolanta Zabarskaitė, VDU Istorijos katedros profesorius, išeivijos studijų centro vadovas Egidijus Aleksandravičius. Diskusijai vadovaus kultūros istorijos tyrinėtojas ir visuomenės veikėjas Darius Kuolys.

Vasario 24 d. 16.00 val. mugės lankytojai turės progą pasiklausyti tradicinio, gausią klausytojų auditoriją visada pritraukiančio filosofų dueto – Alvydo Jokubaičio ir Vytauto Radžvilo provokuojančio pokalbio. Šiemet diskutantai narstys silpnąsias demokratijos puses ir mėgins atsakyti į provokuojantį klausimą „Ar demokratija reiškia moralės nuosmukį?“ Diskusijoje šiandieniniai Lietuvos filosofai mėgins patikrinti, ar teisus buvo Platonas, manydamas, kad demokratinę visuomenę pirmiausiai pražudo tai, ką jos piliečiai suvokia kaip pagrindinį gėrį – būtent laisvė.

Trečioji diskusija skiriama aktualiems istorijos ir literatūros sąryšiams aptarti.

Trečioji diskusija skiriama aktualiems istorijos ir literatūros sąryšiams aptarti. Diskusijai „Rašymas ant sienos: Lietuvos istorija pasauliui“ kibirkštį įskėlė dviejų tarptautinį rezonansą sukėlusių anglų kalba parašytų knygų pasirodymas – JAV gyvenančios rašytojos Rūtos Šepetys romanas apie tragišką lietuvių tremtinių likimą Between shades of gray (Tarp pilkų debesų) ir rašytojo iš Kanados Antano Šileikos romanas apie Lietuvos pokario rezistenciją Underground (Pogrindis). Ar šių romanų nepaprastas populiarumas reiškia, kad pusę šimtmečio nesuprastos ir neįvertintos tamsiosios Lietuvos istorijos pusės dabar iš tiesų pradėjo dominti pasaulį? O gal tiesiog atsirado rašytojai, kurie, pažvelgę į mūsų istoriją iš tam tikros kultūrinės ir laiko distancijos, moka patraukliai ir įtikinamai apie tai papasakoti? Istoriko sovietologo Aurimo Švedo moderuojamoje diskusijoje dalyvaus šių metų Vilniaus knygų mugės garbės viešnia Rūta Šepetys, rašytojas Sigitas Parulskis, romano Elektra (2011) apie prieštaringą Lietuvos pokarį autorius, politikas ir visuomenės veikėjas Mečys Laurinkus, atsiminimų knygos Partizanai vertėjas į švedų kalbą, dokumentinių filmų apie lietuvių rezistencijos kovas režisierius Jonas Öhmanas, istorikas Nerijus Šepetys. Pokalbyje neakivaizdžiai dalyvaus ir rašytojas Antanas Šileika, jo atsakymai bus transliuojami ekrane. Diskusija vyks vasario 25 d.nuo 13 val. iki 15 val.

Paskutinę, ketvirtąją, Diskusijų klubo temą „Kritikus nušauna, tiesa? Kritiko(s) laisvės ir priedermės“ taip pat inspiravo aktualūs įvykiai, subruzdinę ramią ir gal net apsnūdusią Lietuvos literatų padangę. Prieš keletą metų literatai norėjo abstrakčiai nušauti siužetą. Dabar atėjo eilė konkretiems kritikams. Vasario 25 d. nuo 16 val. diskutuos žinomi aštrios plunksnos meistrai – Giedra Radvilavičiūtė, Herkus Kunčius ir Laimantas Jonušys. Juos provokuos ir diskusijai vadovaus kritikas Vaidas Jauniškis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau