Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gruodžio 23d. 12:30

Vilniaus oro uoste gyvai nuskambės „Muzika oro uostams“

„Gaida Ensemble“
Organizatorių nuotr. / „Gaida Ensemble“
Nebijoti skraidyti lėktuvais paragins britų kompozitorius Brianas Eno. Jis Tarptautiniame Vilniaus oro uoste gruodžio 29 dieną pristatys savąją „Muziką oro uostams“.

Garsus britų muzikos prodiuseris ir kompozitorius kadaise nemenkai susimąstęs apie skrydžio baimę, prieš tris dešimtmečius ėmėsi kurti „Muziką oro uostams“. Gruodžio 29-ąją šis vienas didžiausių vadinamosios ambient muzikos „hitų“ pirmą kartą skambės Lietuvoje. Vilniaus oro uoste skrydžių belaukiantiems keleiviams ir tiems, kas specialiai atvyks pasiklausyti šios muzikos, kūrinys bus atliekamas gyvai.

Jei nesate girdėję, kas toks yra kūrinio autorius Brianas Eno, pirmiausia verta pabrėžti, kad šis įvairiapusis menininkas išgarsėjo visame pasaulyje dar tuomet, kai pradėjo bendradarbiauti su Davidu Bowie, grupėmis „Genesis“, „U2“, „Talking Heads“, „Coldplay“ ir kitomis pirmojo ryškumo roko ir progesyviosios pop scenos žvaigždėmis. Jis dalyvavo prodiusuojant net septynis didelės sėkmės sulaukusius grupės „U2“ albumus.

Organizatorių nuotr./Brianas Eno
Brianas Eno

Tuo tarpu naujosios klasikos gerbėjų akyse Brianas Eno didelį pliusą pelnė tuo, jog, pavyzdžiui, prieš keturis dešimtmečius su savo įkurtos leidybinės firmos „Obscure Records“ pagalba į pasaulį paleido charizmatiškojo Gavyno Bryarso kūrinius „Titaniko skendimas“ ir „Jėzaus kraujas niekada manęs nepaliks“. Drauge su G.Bryarsu, Michaelu Nymanu ir kitais anuometiniais Portsmuto menų koledžo studentais aštuntajame dešimtemtyje Bryanas Eno grojo „Portsmuto simfonijoje“ – jų vadintame „blogiausiame pasaulio orkestre“, kurio programas Eno nevengė įamžinti savo leidyklos plokštelėse.

Vis dėlto, 1978 m. sukurta „Muzika oro uostams“ („Music for Airports“) elektronikai tapo pirmąja naujosios Eno leidybinės firmos „Ambient“ plokštele (iki mūsų dienų jis išleido per 25 solo albumų) ir pažymėjo britų menininko susidomėjimą ambientine muzika. Jis tapo vienu iš šios krypties pionierių.

Kas yra ambient muzika? Išvertus sąvoką reikštų – apsupanti arba aplinkos muzika. Iš tiesų, tai švelnus garsinis kokteilis, sudarytas iš tylių, tarsi persiliejančių ir ilgai besitesiančių garsų, kurie iš pradžių buvo išgaunami elektroniškai. Tokio pobūdžio yra ir „Muzika oro uostams“.

Štai ką pats Brianas Eno pasakoja apie savo kūrinį: „Kartą buvau nuostabiame oro uoste – Kelne. Įspūdingas pastatas, ankstus sekmadienio rytas – nuostabi šviesa, viskas tobula, išskyrus ten skambėjusią pasibaisėtiną muziką. Pagalvojau, yra visiškai prastai, kad žmonės tokioje situacijoje, kaip ši, net nesusimąsto apie muziką“. Iš tiesų, kaip sako B. Eno, išleidžiama šimtai milijonų sukurti archtektūrą, pastatui, bet nesusimąstoma apie smulkmeną, nuo kurios, vis dėlto, labai priklauso bendras įspūdis. „Man pasirodė įdomu parašyti muziką viešai erdvei. Pradėjau galvoti, kokia ji turėtų būti. Muzika neturėtų trukdyti žmonėms bendrauti, taigi, turi skambėti aukščiau arba žemiau nei žmogaus balsas. Ji turi tęstis ilgą laiką, būti tokia, kad ją galėtų laisvai pertraukti skrydžių skelbimai ir pan. Oro uostuose paprastai trasliuojama linksma muzika, suprask – „nesijaudinkite, jums nieko bloga nenutiks, jūs jokiais būdais nemirsite“. O aš manau, kad turėtų skambėti muzika, tarsi sakanti: „jei jūs ir žūsite, tai nėra taip jau labai svarbu“. Norėjau sukurti kitokį pojūtį. Visatos akivaizdoje tavo gyvenimas ar mirtis nėra tokie jau svarbūs“. Eno sakosi jokiu būdu neketinęs sumenkinti žmogaus gyvybės, bet norėjęs pabrėžti, kad skrisdamas lėktuvu žmogus iš tiesų pakyla į dausas. 

Briano Eno kompoziciją „Music for Airports“ atliks „Gaida Ensemble“, tarptautinio festivalio „Gaida“ 2002 metais įkurtas lietuvių šiuolaikinės muzikos kolektyvas. Ansamblyje groja geriausi Lietuvos instrumentininkai, kiekvienas iš jų – savojo instrumento solistas. „Gaida Ensemble“ yra dirbęs su patyrusiais šiuolaikinės muzikos dirigentais – Jussi Jaatinenu, Georges-Ellie Octorsu, Danieliu Gazonu, Anssi Karttunenu, lietuviais Robertu Šerveniku, Modestu Pitrėnu, Vykintu Baltaku, Mindaugu Piečaičiu, koncertavęs įvairiuose Europos ir kitų žemynų šiuolaikinės muzikos festivaliuose.

„Muzika oro uostams“ yra festivalio „Gaida“ inicijuoto ir „Vilniaus festivalių“ realizuojamo projekto „Garsovaizdis“ renginys. Projektas „Garsovaizdis“ yra programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ dalis. „Garsovaizdžio“ renginiai yra visiems atviri ir nemokami.

Renginys vyks gruodžio 29 d., 13 val. Tarptautinio Vilniaus oro uosto išvykimo salėje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

01:07
14:06
01:01

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

15MAX