2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Vilniaus Tibeto skvere sutikti 2150-ieji tibetiečių metai, pastatytas maldų malūnas

Pirmadienio vakarą Užupyje, Tibeto skvere, paminėti tibetiečių Naujieji metai – Losaras. Pagal tibetiečių kalendorių šią dieną prasidėjo 2150-ieji, Vandens Triušio, metai.
Tibetiečių Naujųjų metų – Losaro minėjimas
Tibetiečių Naujųjų metų – Losaro minėjimas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Šia proga skvere ne tik pakeistos Maldos vėliavos, tačiau ir pastatytas iš Ladako, vadinamo Mažojo Tibeto, atkeliavęs tradicinis maldų malūnas.

Kaip teigiama Tibeto rėmimo grupės išplatintame pranešime, „tibetiečių kultūroje tai labai populiarus objektas, paprastai įrengiamas šalia šventyklų ar vienuolynų. Maldos malūno viduje įdėti ritinėliai su mantromis ir šventais tekstais yra nuolatos sukami praeinančių žmonių ir, panašiai kaip vėjuje plazdančios maldų vėliavos, užlieja pasaulį nebyliomis maldomis“.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Tibetiečių Naujųjų metų – Losaro minėjimas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Tibetiečių Naujųjų metų – Losaro minėjimas

Naujųjų metų proga skvere taip pat iškilo ir ledo skulptūra, vaizduojanti šių metų simbolį – Vandens Triušį. Jį iškalė Vilniuje gyvenantis menininkas iš Balio I Made Sutama-Oka. Šią ledo skulptūrą visi norintys galės apžiūrėti tiek, kiek leis oro sąlygos.

Losaras – tai svarbiausia ir didžiausia tibetiečių šventė tiek pačioje Sniegynų šalyje, tiek ir egzilyje. Tibetiečių Naujųjų metų šventė sutinkama pagal Mėnulio kalendorių – pirmąją jauno mėnulio dieną ir švenčiama laikantis visų seniausių amžių dvelksmą išlaikiusių tradicijų.

Tibeto skvero iniciatyvinės grupės bei Užupio bendruomenės pastangomis 2010 m. bevardžiam Užupio skverui Vilniaus savivaldybė suteikė Tibeto vardą. Ši, anksčiau apleista erdvė, iškart tapo vienu iš Senamiesčio kultūros centrų, kur reguliariai įgyvendinamos įvairios meninės bei pilietinės iniciatyvos.

2013 ir 2018 metais viešėdamas Vilniuje čia lankėsi ir Jo Šventenybė Dalai Lama XIV. Pirmojo apsilankymo metu jis čia atidengė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato skulptoriaus Rimanto Sakalausko skulptūrinę kompoziciją „Mandala“. 2018-aisiais pasodino obelį.

2017 m. skvere atidengta jo pavadinimo lentelė dviem – lietuvių ir tibetiečių – kalbomis.

2021-ųjų rudenį ant Tibeto skvere esančio pastato atidengta sienų tapybos kompozicija „Prieglobsčio link“, kurioje „atgyja“ rašytojos ir dailininkės Jurgos Ivanauskaitės piešti personažai. Kompozicijos autorė dailininkė, ilgametė Tibeto rėmėja Jurga Užkurnytė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“