Dabar populiaru
Publikuota: 2010 vasario 26d. 10:55

Vilniui švenčių badas negresia

Dizainerė Ieva Ševiakovaitė (dešinėje) su kolege pirmąją savo „LT identity“ kolekciją pristačiusios 2003 m. festivalyje „Mados infekcija“, intensyviai ruošiasi kovo mėnesį vyksiančiam jubiliejiniam mados festivaliui.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Dizainerė Ieva Ševiakovaitė (dešinėje) su kolege pirmąją savo „LT identity“ kolekciją pristačiusios 2003 m. festivalyje „Mados infekcija“, intensyviai ruošiasi kovo mėnesį vyksiančiam jubiliejiniam mados festivaliui.

Vilniečių pamėgti festivaliai, lyg prie starto linijos išsirikiavę bėgikai, nekantriai laukia pavasario – kovo mėnesį prasideda jų sezonas. Pirmasis eilėje – kinomanų pamiltas jau 15–asis „Kino pavasaris“, šiam festivaliui į nugarą kvėpuoja taip pat jubiliejinė 10–oji „Mados infekcija“.

Tiesa, tarp festivalių rengėjų sklando skirtingos nuotaikos – vieni nepasiduoda sunkmečio pesimizmui ir tiki šviesia ateitimi, kiti nepagražintos realybės fone kaip įmanydami mėgina suktis iš padėties, treti pripažįsta – ekonominė situacija smogė itin skaudžiai.

Netrukus, kovo 18–balandžio 2 dienomis vyksiančio jubiliejinio Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ rengėjai, šventės pradžios laukia su nekantrumu. Šiemet festivalio programa tapo dar platesnė nei ankstesniais metais. „Mados infekcijos“ organizatoriai prisipažino, kad jiems, kaip ir praėjusiais metais, teko pataupyti, tačiau festivalio programa bus graži ir jubiliejinė.

Nors buvo kilę diskusijų vyks ar nevyks šiemet „Be2gether“, festivalis jau masina gerbėjus būsimai vasaros fiestai. Gal be tokio didelio entuziazmo, tačiau pamažu savo biudžetus tvarkosi ir muzikaliųjų sostinės gyventojų pamėgtas „Vilnius Jazz“ bei teatrališkosios „Sirenos“. Festivalių organizatoriai beveik vienbalsiai tvirtino, kad ypač skaudus jiems menkas valstybės finansavimas – vieni visai negauna lėšų, kiti – tik trupinius, o komercinių rėmėjų paieškos šiuo laikotarpiu itin sudėtingos.

Pirmojo Vilniuje pasirodysiančio festivalio „Kino pavasaris“ vykdomojo direktoriaus Algirdo Ramaškos teigimu, festivalis didžiausios paramos šiemet tikisi iš savo gerbėjų, kurių kasmet sulaukia apie 50 tūkst. „Esame nusiteikę net perdaug optimistiškai. Jaučiame didelį žmonių palaikymą ir malonų spaudimą iš žiūrovų pusės – jie daug tikisi, o mes nenorime jų nuvilti ir siekiame tobulėti“, – sakė jis. Anot A.Ramaškos, šiemet festivalio rengėjai atrinko net per daug filmų, viršijo visus numatytus biudžetus. „Šiemet kino derlius buvo labai geras, parodysime labai daug – apie 100 filmų, tarp jų nemažai ir lietuviškos produkcijos. Viliamės, kad ateis daug žiūrovų ir festivalis nebus nuostolingas“, – sakė „Kino pavasario“ vykdomasis direktorius. Festivalis dalį lėšų šiemet gavo iš Kultūros ministerijos, iš užsienio fondų, rėmėjų, vis dar tikimasi, kad prisidės ir Vilniaus savivaldybė. Anot A.Ramaškos, apie 30 proc. viso biudžeto sudaro Lietuvos valdžios institucijų skiriamos lėšos. „Kino pavasaris“ vyks Vilniuje, po to savaitę Kaune, po dieną Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.

Taupo protingai

Garsiausias lietuviškojo mados pasaulio renginys „Mados infekcija“ šiemet vyks kovo 25–27 dienomis. Nors jis įsikurs naujoje vietoje – Nacionalinėje dailės galerijoje, organizatoriai teigė neišsižadantys draugystės su Šiuolaikinio meno centru. „Nuotaikos yra pozityvios ir geros vien jau dėl to, kad festivalis apskritai vyksta tokiu nelengvu metu, tiek kalbant apie Lietuvos ekonomiką, tiek kalbant apie situaciją pramogų pasaulyje. Vienaip ar kitaip planus koreguoti teko ne tik šiemet, bet jau ir pernai“, – pasakojo šį festivalį jau 4 metus organizuojančios renginių agentūros „Sick Service“ direktorius Mindaugas Morkūnas.

Nuotaikos yra pozityvios ir geros vien jau dėl to, kad festivalis apskritai vyksta tokiu nelengvu metu.Jo teigimu, svarbiausias variklis – žiūrovai. „Pastaruosius metus jie labai noriai perka bilietus į festivalį. Vėliausiai savaitę iki festivalio bilietai būna išpirkti. Tai mums svarbiausias rodiklis ir didžiausias įvertinimas“, – sakė organizatorius, paminėdamas geru žodžiu rėmėjus bei vien iš idėjos galinčią dirbti komandą.

„Festivalis jau 10 metų gyvuoja iš valstybės negavęs nė cento. Buvau išvykęs į stažuotę Londone, jų mados savaitės metu. Man kolegoms buvo nelengva pripažinti ir papasakoti, kad gyvename tik privačių rėmėjų ir bilietų pardavimų. Ten visi festivalių organizatoriai yra remiami ir skatinami valstybės“, – pasakojo M.Morkūnas, pridurdamas, kad tikisi, jog 10-metis bus proga Vilniaus savivaldybei ir Kultūros ministerijai atkreipti dėmesį į „Mados infekciją“.

Tikisi sėkmės

„Kas bus, kas nebus – festivalis nepražus“. Maždaug taip nusiteikę šiemet birželio 25–27 dienomis vyksiančio „Be2gether“ organizatoriai. „Esame nusiteikę optimistiškai. Jokių blogų nuotaikų nėra. Laikai sunkūs, bet reikia juos įveikti. Vienaip ar kitaip, manome, kad festivalis neturėtų patirti kažkokios didelės nesėkmės“, – teigė festivalio komunikacijos vadovė Eglė Remeikaitė.

Jos teigimu, dėl sunkmečio festivalio programa nesumažės – bus mėginama taupyti kitose srityse. „Lietuviai tikrai gali tikėtis žinomų vardų iš užsienio, baigiam derybas su tikrai įdomiomis grupėmis, kurios šiuo metu yra radijo stočių topuose“, – intrigavo festivalio atstovė. „Be2gether“ šiemet nesitiki valstybės paramos. Pasak E.Remeikaitės, organizatoriai dar negavo pernai žadėtų lėšų.

Sunkmetis smogė skaudžiai

Gerokai niūresnių nuotaikų neslėpė Oskaro Koršunovo teatro (OKT), kuris organizuoja teatro festivalį „Sirenos“, vadybininkė Aušra Simanavičiūtė. „Radikalių minčių visai neorganizuoti šiųmetinių „Sirenų“ nebuvo, tačiau tiesa ta, kad optimizmu netrykštame. Finansavimą iš Kultūros ministerijos gavome, nors jis yra gerokai sumažintas, o juk ir taip nebuvo didelis. Žinoma, festivalio meninė kokybė nuo to labai nukentės“, – apgailestavo ji. „Sirenos“ vyks tik spalį – tad laiko dar yra ir tikėtina, kad gali atsirasti komercinių rėmėjų, bet A.Simanavičiūtė neslėpė per daug nesitikinti.

„Ne taip lengva surasti rėmėjų versle – mūsų festivalis nėra toks matomas kaip koks „Kino pavasaris“. Išgelbėti galėtų bent jau grąžintas toks valstybės finansavimas, koks buvo, dabar turime jo trečdalį ar net mažiau. Vargina nežinomybė. Jei žinotume, kad biudžetas yra vienoks ar kitoks ir jis garantuotas, galėtume dirbti, kviesti trupes, o dabar yra taip – pažadama vieną, o paaiškėja kita. Jokie solidūs partneriai iš užsienio rimtai į mus nežiūri“ , – teigė OKT vadybininkė. Jos teigimu, net svarstyta „Sirenas“, kurios bus labai kuklios, pavadinti „miniSirenomis“ ar kitu krizės nuotaikas atspindinčiu pavadinimu.

Visą laiką esame tokie kaip koncentracijos stovyklos kaliniai – tik kaulai ir oda.Kaip koncentracijos stovykloje

Spalio viduryje vyksiančio festivalio „Vilnius Jazz“ vadovas Antanas Gustys tikino besivadovaujantis „realiai pesimistinėmis“ prognozėmis. Finansavimas nėra aiškus. „Pernai iš Vilniaus savivaldybės gavome 20 tūkst. Lt. Sumos nedidelės, bet ir jas mums svarbu gauti. Aš tikrai nusiteikęs, kad 23-asis festivalis bus. Nebuvo nė vienų lengvų metų“, – sakė A.Gustys.

Anot jo, „Vilnius Jazz“ festivalis niekada nebuvo lepinamas. „Visada mums teko trupiniai. Nebijome šių metų, esame užgrūdinti. Visą laiką esame tokie kaip koncentracijos stovyklos kaliniai – tik kaulai ir oda“, – ironizavo jis. A.Gustys pridūrė, kad kurti festivalį skatina tik noras, kad Vilniui – visų mūsų namams – svarbus atributas išliktų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Pensijų chaoso padarinys – Kaune pinigai įteikti ne pensininkei, o pašaliniam asmeniui

15min iš Dakaro Gazas

Dakaras baigėsi: po apdovanojimų ceremonijos lietuviai su medaliais grįžta į namus

Aktualu

Prošvaistė „Brexit“ aklavietėje: Britaniją išgelbės muitų sąjungos su ES sukūrimas?

Aktualu

Žemaitės gatvėje atnaujinamas viešojo transporto eismas, automobilių – vis dar draudžiamas

24sek

Slogus Domanto Sabonio vakaras: efektingas stogas ir skaudus pralaimėjimas

Gyvenimas

Ieškomas priešnuodis savižudybėms: nusižudžiusiųjų artimieji kviečiami dalyvauti tyrime

Gazas

Užsispyrėlis Balys Bardauskas važiuoti toliau bandė net ir lūžusiomis rankomis

Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“ – juoko pliūpsnis: tokių išsigandusių Anželos ir Žygio Gečų dar nematėte

Aktualu

15min studijoje – Įvaikinimo ir globos skyriaus vedėja Agnė Marčiukaitienė

„Eurolygos diena“: ypatingas treneris Kaune – NCAA legenda, nudegusi sekso skandale (2/4)

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: šįkart ir prieš, ir už Saulių Skvernelį

Aktualu

Įvertino S.Skvernelio galimybes: užsipuldamas žiniasklaidą gali užlipti ant grėblio

15min tema Aktualu

Zelandų pora išvyko be mergaitės: teismas neleido įvaikinti devynmetės ir dėl tarnybos klaidos

Gazas

Kelininkai skelbia ekstremalią padėtį

Mokslas.IT

Paaiškėjo, kad Saturno žiedai „labai jauni“

Vardai

Internete kaip virusas plinta dešimties metų iššūkis: neatsispyrė ir Lietuvos garsenybės

Aktualu

Švedijoje dingo lietuvis: pareigūnai prašo pagalbos

Gyvenimas

Kaunietė pasidalijo nemalonia patirtimi Kauno ligoninėje: „Mama kenčia baisią smarvę“

Aktualu

Nufilmuota, kaip Tauragėje policija elektrošoku tramdė prieš „Luminor“ protestavusį vyrą

24sek

Eurolygoje – „Olympiakos“ pergalė ir parblokšta „Barcelona“

24sek

Tylenį L.Lekavičių bandantis prakalbinti R.Pitino: „Norėčiau turėti 13 tokių kaip jis“

Vardai

Karalienės Elizabeth II vyras, 97-erių princas Philipas pateko į avariją

Gyvenimas

N.Campbell „Louis Vuitton“ kolekcijos pristatyme pasirodė kardinaliai pakeitusi šukuoseną

Aktualu

Sukilusių respublikonų neužteko: sankcijų O.Deripaskos kompanijoms nebeliks

24sek

„Panathinaikos“ trenerio susižavėjimas nustebino L.Lekavičių: „Galvojau, visai nežaisiu“

Naujienos

Aktualu

Pensijų chaoso padarinys – Kaune pinigai įteikti ne pensininkei, o pašaliniam asmeniui

24sek

Brandonas Daviesas – apie balsą „Žalgirio“ rūbinėje ir Kauno greičio matuoklius

15min iš Dakaro Gazas

Dakaras baigėsi: po apdovanojimų ceremonijos lietuviai su medaliais grįžta į namus

Aktualu

Žemaitės gatvėje atnaujinamas viešojo transporto eismas, automobilių – vis dar draudžiamas

24sek

Slogus Domanto Sabonio vakaras: efektingas stogas ir skaudus pralaimėjimas

Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“ – juoko pliūpsnis: tokių išsigandusių Anželos ir Žygio Gečų dar nematėte

Aktualu

Orai.lt: grįžta šaltesni orai

Gyvenimas

Ieškomas priešnuodis savižudybėms: nusižudžiusiųjų artimieji kviečiami dalyvauti tyrime

Gazas

Užsispyrėlis Balys Bardauskas važiuoti toliau bandė net ir lūžusiomis rankomis

Gyvenimas

N.Campbell „Louis Vuitton“ kolekcijos pristatyme pasirodė kardinaliai pakeitusi šukuoseną

Aktualu

Prošvaistė „Brexit“ aklavietėje: Britaniją išgelbės muitų sąjungos su ES sukūrimas?

Aktualu

15min studijoje – Įvaikinimo ir globos skyriaus vedėja Agnė Marčiukaitienė

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: šįkart ir prieš, ir už Saulių Skvernelį

Aktualu

Įvertino S.Skvernelio galimybes: užsipuldamas žiniasklaidą gali užlipti ant grėblio

15min tema Aktualu

Zelandų pora išvyko be mergaitės: teismas neleido įvaikinti devynmetės ir dėl tarnybos klaidos

Aktualu

V.Putinas užsimojo „modernizuoti“ visuomenę, bet rusai iš ateities nesitiki nieko gero

24sek

Torontas triumfuoja: „saules“ užgesino paskutinės sekundės metimu

Gazas

Kelininkai skelbia ekstremalią padėtį

Mokslas.IT

Paaiškėjo, kad Saturno žiedai „labai jauni“

Vardai

Internete kaip virusas plinta dešimties metų iššūkis: neatsispyrė ir Lietuvos garsenybės

Gyvenimas

Kaunietė pasidalijo nemalonia patirtimi Kauno ligoninėje: „Mama kenčia baisią smarvę“

Aktualu

Nufilmuota, kaip Tauragėje policija elektrošoku tramdė prieš „Luminor“ protestavusį vyrą

Vardai

Karalienės Elizabeth II vyras, 97-erių princas Philipas pateko į avariją

Aktualu

Švedijoje dingo lietuvis: pareigūnai prašo pagalbos

Aktualu

Sprogdinimo Kolumbijos policijos akademijoje aukų padaugėjo iki 21

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

03:27
00:29
01:11