TIK ŽMONĖS Cinema: A. Valujavičiaus filmas „Irklais per Atlantą“
Žiūrėti
Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Visame pasaulyje sparčiai populiarėjantis naujasis cirkas rudens pradžioje grįš ir į Vilnių

Kad ir kaip būtų liūdna, tenka pripažinti, jog vasara artėja pabaigos link. Netruks padvelkti rugsėjo vėjas, bet dėl to nereikėtų nusiminti, nes pramogų laukia ne ką mažiau. Jau antrąjį rugsėjo savaitgalį (11–14 d.) Menų spaustuvė visus kviečia pasinerti į Vilniuje vyksiantį tarptautinį šiuolaikinio cirko festivalį „Naujojo cirko savaitgalis“.
Konstantinas Kosovecas
Konstantinas Kosovecas / Menų spaustuvės archyvo nuotr.

Garsiojo suomio pasirodymas

Devintus metus vykstantis festivalis „Naujojo cirko savaitgalis“ šiemet, kaip ir kasmet, pristatys margaspalves trupes iš viso pasaulio. Nuo pasaulinėmis žvaigždėmis tapusių cirko profesionalų iki šiuolaikinio cirko ateities – dar tik pirmuosius žingsnius žengiančių cirko meno artistų.

Menų spaustuvės archyvo nuotr./„Circo Aereo“, Janis Nuutinenas
Menų spaustuvės archyvo nuotr./„Circo Aereo“, Janis Nuutinenas

Rugsėjo 11 d. festivalį atidarys Suomijos ir Prancūzijos cirko žvaigždė Janis Nuutinenas su „Objektų cirko trilogija“, į Vilnių atvyksiantis beveik tiesiai iš vieno prestižiškiausių Šiaurės šalyse – Helsinkio – festivalių. 

„Objektų cirko trilogija“ – tai trys spektakliai („Tiesiog cirkas“, „Dar tikresnis cirkas“ ir „Tas tikrasis cirkas“), vykstantys vienas paskui kitą trijose skirtingų formų cirko palapinėse, kurios įsikurs Lukiškių aikštėje. Žonglierius, pasitelkęs antikvarinius objektus ir 50-ųjų muziką, kuria neįprastas istorijas. Žiūrovai juda su atlikėju iš vienos erdvės į kitą, taip jausdami ypatingą atmosferą ir kuriamą santykį su kūrėju. Festivalio rengėjai teigė, kad šis magiškas vaizdas ir unikali žongliravimo technika visiems paliks neišdildomų įspūdžių.

Menų spaustuvės archyvo nuotr./„Circo Aereo“, Janis Nuutinenas
Menų spaustuvės archyvo nuotr./„Circo Aereo“, Janis Nuutinenas

Ir tai dar ne viskas! Žiūrovų laukia pramoga ir vaizduotei, ir smegenims, ir skrandžiui: tarp spektaklių jie bus vaišinami lėkšte sriubos ir taure gėrimo. Praleisti tiesiog neįmanoma!

Neatsilieka ir lietuviai
 
Kitas smagus faktas, Menų spaustuvės direktoriaus Audronio Imbraso teigimu, kad į šiųmetį festivalį atvyksta jauna kylanti prancūzų šiuolaikinio cirko žvaigždė Clément Dazin. Jis atveža ne tik jau daugybę festivalių ir scenų Europoje apkeliavusį minimalistinį mono spektaklį „Šnabždesys“, bet ir naujausią savo kūrinį „R2JE“, kurį pastatė su japone šokėja Chinatsu Kosakatani. Jo premjera liepos pradžioje įvyko specialioje garsiojo Avinjono festivalio Prancūzijoje programoje „Sujets à Vif“.

Menų spaustuvės archyvo nuotr./Clément Dazin ir Chinatsu Kosakatani, R2JE
Menų spaustuvės archyvo nuotr./Clément Dazin ir Chinatsu Kosakatani, R2JE

Laukia ir premjera – prancūzų trupės „Cie Les Choses de Rien“ spektaklis „Mouvinsitu“. Žiūrovai kviečiami į kelionę, kurioje kūrėjai pasakos istoriją, supintą iš šiuolaikinio šokio judesių, virtuoziškai judančių akrobatų kūnų ir filmuotos vaizdo medžiagos projekcijų, kurios tampa gyva spektaklio dalimi. Trejus metus atlikėjai Boris Gibé ir Florent Hamon tyrinėjo šiuolaikinį šokį, cirką ir vaizdą, o rezultatą vieniems pirmųjų pristatys Vilniaus publikai. 

„Džiaugiamės ir tuo, kad bunda bei stiprėja lietuvių cirko bendruomenė – jau antrus metus mūsų festivalyje dalyvaus lietuvaitė Monika Neverauskaitė su savo bendraminčiais iš Olandijos, Belgijos ir Prancūzijos aukštųjų cirko mokyklų“, – sakė A. Imbrasas.

Kasmet festivalyje Lietuvai atstovauja mūsų šalies šiuolaikinio cirko menininkai. Šįkart pasirodys akrobatas ir žonglierius Konstantinas Kosovecas su naujausiu savo solo pasirodymu „1854“.

Skirtas mąstantiems ir žingeidiems

Naujasis, arba šiuolaikinis, cirkas yra pastaruosius porą dešimtmečių pasaulyje labai sparčiai besiformuojanti ir populiarėjanti meno šaka, kuri atsisako kai kurių tradicinio cirko atributų: dresuotų žvėrelių, kuriems paprastai tai reiškia ne ką kita kaip kankinimą, labiau sportą negu meną primenančių „numerių“, klounadų, orientuotų į paviršutinišką žiūrovų linksminimą ir stebinimą, ir itin sėkmingai integruojasi į scenos menų, plačiąja prasme – teatro, sistemą. 

„Mes šiek tiek ironiškai vis pabrėžiame, kad tai yra „cirkas ne vaikams“. Iš tiesų tai žanras, kuriame tolstama nuo tradicinio labiausiai šeimai ar vaikų auditorijai skirto reginio, ir kuriami daugiau mąstančių, žingeidžių suaugusiųjų auditorijai skirti spektakliai. Bet, žinoma, kaip ir kiekvienoje meno srityje, taip ir naujajame cirke yra įvairiai auditorijai skirtų reginių“, – paaiškino Menų spaustuvės direktorius.

Menų spaustuvės archyvo nuotr./„Cirque Gebouw“
Menų spaustuvės archyvo nuotr./„Cirque Gebouw“

Kol kas šiuolaikinio cirko epidemija nėra apėmusi viso pasaulio, bet ji itin sparčiai sklinda kai kuriose didžiule kultūros įvairove pasižyminčiose šalyse: Prancūzijoje, Kanadoje, Belgijoje, Ispanijoje, Šiaurės šalyse, pamažu ateina į Jungtinę Karalystę, Vokietiją, Šveicariją, Aziją ir Pietų Ameriką.

Menų spaustuvės komandos manymu, Lietuvos publika verta gerokai didesnės negu iki šiol reginių ir renginių įvairovės, ne tik standartinių iki šiol pažinotų meno rūšių, ne tik lengvo linksminamojo žanro reginių ar bukinančių TV realybės šou, bet ir mąstyti, smalsauti bei žavėtis kūrybiškumu verčiančių reiškinių. Todėl, pasak organizatorių, naujasis cirkas kasmet pristatomas mūsų šalyje.

„Gal kam nors toks teiginys atrodys ir pretenzingas, bet bent jau man atrodo, kad šių laikų cirko artistų meistrystės universalumui prilygsta labai nedaug kitų meno sričių kūrėjų. Pagaliau mes svajojame ir apie tai, kad šiuolaikinis cirkas, kaip profesionali scenos menų šaka, susiformuotų ir Lietuvoje“,  – sakė A. Imbrasas. 

Bilietai į spektaklius – jau „Tiketoje“, tad nepraleiskite progos!

„Naujojo cirko savaitgalio'14“ programa

 Rugsėjo 11 d. | 19.00 val. | Lukiškių aikštė

Naujojo cirko savaitgalio’14 atidarymas
Objektų cirko trilogija  (150’) | Circo Aereo (Suomija) 
Vienas vakaras – trys cirko palapinės – trys spektakliai – improvizuota vakarienė 
(N12) | Bilietai: 50 Lt | 14,5 eur

Rugsėjo 12 d. | 18.00 val. | Lukiškių aikštė

Objektų cirko trilogija  (150’) | Circo Aereo (Suomija) 
Vienas vakaras – trys cirko palapinės – trys spektakliai – improvizuota vakarienė 
(N12) | Bilietai: 50 Lt | 14,5 eur

21.00 val. | Menų spaustuvės Juodoji salė
Mouvinsitu (60’) | Cie Les Choses de Rien (Prancūzija) 
Akrobatika, šokis ir vaizdas, susiliejantys į viena. Premjera! 
(N14) | Bilietai: 30 Lt | 8,5 eur

Rugsėjo 13 d. | 18.00 val. | Lukiškių aikštė

Objektų cirko trilogija  (150’) | Circo Aereo (Suomija) 
Vienas vakaras – trys cirko palapinės – trys spektakliai – improvizuota vakarienė 
(N12) | Bilietai: 50 Lt | 14,5 eur

21.00 val. | Menų spaustuvės Juodoji salė
Open Circus Gala (90’) | CirqueGebouw (Nyderlandai) ir 1854 | Konstantin Kosovec (Lietuva)
Įtraukiantis įvairių cirko disciplinų reginys
Tinka visai šeimai | Bilietai: 20 Lt | 5,6 eur

Rugsėjo 14 d. | 19.00 val. | Menų spaustuvės Juodoji salė

Šnabždesys (35’) ir R2JE (30’) | Clément Dazin (Prancūzija) | Chinatsu Kosakatani (Japonija)
Šnabždesys – poetiškas minimalistinis žongliravimo spektaklis
R2JE – žaismingas šokio ir žongliravimo pasimatymas. Premjera!
(N12) | Bilietai: 40 Lt | 11,6 eur

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius