TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Vokietijoje gyvenančio Kęstučio Svirnelio parodoje – judančių objektų ironiška kritika

Kęstutis Svirnelis. Sūplaukės. 2012
Galerijos "Kairė-dešinė" nuotr. / Kęstutis Svirnelis. Sūplaukės. 2012
Šaltinis: 15min
0
A A

Rugsėjo 4-22 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė–dešinė“ pristatoma Kęstučio Svirnelio kūrybos paroda „Senis besmegenis“. Atidarymas rugsėjo 4 d. (antradienį), 18 val.

Dešimtmetį Vokietijoje gyvenantis bei kuriantis lietuvių menininkas pirmojoje gimtinėje rengiamoje personalinėje parodoje žiūrovams pristato naujausius specialiai šiai ekspozicijai sukurtus darbus – kinetinius objektus. Jiems konstruoti pasitelkiamos iš pažiūros paprastos, lengvai atpažįstamos ir ankstesniuose Svirnelio darbuose sutinkamos priemonės – plastikinės lėlės, pripučiami žaislai, drabužiai ir t. t.

Tapo įprasta, jog dalis menininko naudojamų „ready made“ daiktų periodiškai užpildomi oru arba dėl kitų techninių priežasčių nuolatos skleidžia specifinius garsus, įdomiai juda ar keičia savo formą. Dėl to pirmiausiai stiprus vaizdo, garso ir pojūčių įspūdis žiūrovą nubloškia į keistą, bet priimtiną netikėtumo ir absurdo atmosferą. Po pirmuoju efektingu sluoksniu palaipsniui ryškėja preciziškas, technologiškai bei idėjiškai išbaigtas Svirnelio kūrybos stilius.

Paties iki smulkmenų apgalvoti ir pasigaminti mechaniškai veikiantys įrenginiai verčia objektus judėti ne betikslėmis trajektorijomis, bet pagal aiškiai suplanuotą scenarijų. Formų, judesių, garsų sintezė taikliai atveria aktualius, Svirnelio kūryboje pastovius – politinį ir sociokultūrinį – kontekstus.

Nevengiama itin kritiškos, ironiškos, sarkastiškos ar absurdiškos retorikos, nukreiptos į pamatinių žmogiškų vertybių nepaisančius įvairius visuomenės sluoksnius. Dažnas gerai atpažįstamų, dėl to lengvai „skaitomų“ ženklų ar simbolių, kaip antai pripučiama senio besmegenio figūra, naudojimas suteikia gerą impulsą interpretacijoms. Svirnelio kūryboje neretas ir interaktyvus elementas, kuomet išskirtinis vaidmuo suteikiamas žiūrovui, raginamam nebūti vien pasyviu stebėtoju, o atlikti tam tikrus veiksmus, be kurių kūrinio prasmės neišaiškėja.

Kęstutis Svirnelis nuo 2002-ųjų gyvena ir kuria Štutgarte, Vokietijoje. Jo instaliacijos, objektai ir video darbai pristatomi įvairiose pasaulio šalyse. Be individualių projektų, menininkas aktyviai kuria su grupe JAK (nariai Jang-Young Jung, Andreas Geisselhardt ir Kęstutis Svirnelis), dalyvauja organizacijos „Interventionsraum e.v.“ veikloje. 2010 m. Plokštinės balistinių raketų bazėje inicijavo projektą „Dvina Silo Art Complex“, VGMC galerijoje pristatė ilgametį tarptautinį projektą „Local to Local“.

Rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė, AWR Abbruch GmbH

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Paroda Kritika

Dakaras 2018