Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 27d. 19:19

Brazilijos modernisto, litvako Lasario Segallo kūryba sugrįžta į jo gimtąjį Vilnių

Parodos „Brazilijos modernistas iš Vilniaus: Lasario Segallo sugrįžimas“ pristatymas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Parodos „Brazilijos modernistas iš Vilniaus: Lasario Segallo sugrįžimas“ pristatymas

Minint 130-ąsias tarptautinį pripažinimą pelniusio ir Brazilijoje ilgą laiką kūrusio litvakų menininko, ekspresionistų grupės „Tiltas“ („Die Brücke“) nario Lasario Segallo (1889–1957) gimimo metines, Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje trečiadienį atidaryta paroda „Brazilijos modernistas iš Vilniaus: Lasario Segallo sugrįžimas“.

Tai – pirmoji personalinė L.Segallo darbų paroda šalyje, o jos atidarymą organizatoriai spaudos konferencijoje vadino istoriniu įvykiu.

„Tai sakau turėdama omenyje, kokio kalibro menininko darbus atsivežame į Lietuvą – L.Sagallo yra pasaulinės reikšmės menininkas. Pirmą kartą jo paroda pristatoma Lietuvoje“, – teigė VVGŽM direktorė ir parodos kuratorė Kamilė Rupeikaitė, pridurdama, jog ši paroda taip pat buvo organizuojama minint 30-ąjį VVGŽM atkūrimo jubiliejų, o kartu tampa įžanga į 2020-uosius, paskelbtus Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais.

Parodoje pristatomi 57 L.Segallo kūriniai: tapybos, akvarelės, grafikos darbai ir skulptūros, priklausančios menininko vardo muziejui San Paule. Ekspoziciją papildo XX a. pirmoje pusėje darytos fotografijos, praplečiančios L.Segallo kūrinių kontekstą.

L.Segallo muziejaus San Paule direktorius Giancarlo Hannudas teigė besidžiaugiantis, jog jo vadovaujama institucija galėjo prisidėti prie parodos ir atvežti L.Segallo darbus į jo gimtąjį miestą, ypač į vietą, kurioje galima išvysti ir kelis Vilniaus Didžiosios sinagogos fragmentus, kurią pats L.Segallas, tikėtina, matė vaikystėje.

„Nors jis pats negrįžo į Vilnių, bet bent jo darbai galės pamatyti gimtąjį kraštą“, – sakė G.Hannudas.

Anot kuratorės, VVGŽM Tolerancijos centro vadovės Ievos Šadzevičienės, parodoje buvo stengtasi pristatyti išsamų L.Segallo kūrybos kelią – ekspozicijoje galima išvysti ankstyvuosius dailininko darbus, kuriais menininkas atrado save kaip ekspresionistą, kūrinius iš Vokietijos, Paryžiaus laikotarpių, taip pat autoriaus skulptūras. Galiausiai, Brazilijoje sukurtus kūrinius, kurių dėka L.Segallas ir išgarsėjo.

„Pasaulyje jis žinomas kaip Brazilijos modernistas. Norime jį sugrąžinti Lietuvai, jo gimtajam Vilniui“, – spaudos konferencijoje sakė I.Šadzevičienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Parodos „Brazilijos modernistas iš Vilniaus: Lasario Segallo sugrįžimas“ pristatymas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Parodos „Brazilijos modernistas iš Vilniaus: Lasario Segallo sugrįžimas“ pristatymas

Parodoje didelis dėmesys skiriamas ir emigracijos temai. Pats L.Segallas yra gyvenęs Vokietijoje, Prancūzijoje, nuo 1923 m. įsikūrė Brazilijoje.

Pasak I.Šadzevičienės, vieno žymiausių menininko kūrinių, „Emigrantų laivo“, į parodą atvežti nepavyko, tačiau ekspozicijoje pristatoma autoriaus grafikos darbų serija, kurioje matyti laivo scenos, taip pat – fotografijos, leidžiančios susipažinti, kaip atrodė emigrantų laivai, į Pietų Ameriką plukdę litvakus ir lietuvius.

Į parodos atidarymą atvyko trys L.Segallo anūkai. Spaudos konferencijoje dalyvavęs Sergio de Toleido Segallas sakė, jog ši paroda jam yra daugiau nei tik senelio darbų ekspozicija: „Šiandien, kai visame pasaulyje auga netolerancija, ši paroda yra labai simboliška. L.Segallo darbai po 120 metų vėl sugrįžo, sujungdami dvi šalis, dvi kultūras, iš naujo sujungdami šeimą su šia šalimi. <...> Ir tik menas tai gali – sujungti skirtingus žmones ir išlaikyti tą ryšį ilgą laiką.“

Spaudos konferencijos metu buvo paskelbta, jog pavyko išsiaiškinti, kur gyveno L.Segallo šeima – jie buvo įsikūrę Naugarduko g. 15 Vilniuje, visai greta VVGŽM pastato.

Paroda „Brazilijos modernistas iš Vilniaus: Lasario Segallo sugrįžimas“ veiks iki kovo 1 d.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas