Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 31d. 10:01

Fotomenininkas R. Požerskis: „Fotografuokite savo asmeninį gyvenimą“

R. Požerskio parodos atidarymas ir knygos „Neramūs keliautojai“ pristatymas Kaune.
R. Požerskio parodos atidarymas ir knygos "Neramūs keliautojai" pristatymas Kaune.

Ar savo gyvenimo fotografavimas gali virsti paroda ir knyga? „Taip“, – sako žinomas fotomenininkas Romualdas Požerskis, pirmadienio vakarą kauniečius pakvietęs į 1971–1975 metų Lietuvą. Kelionė buvo neįprasta: motociklu.

Į laisvę jie važiavo motociklais. Kilometras po kilometro išraižė Lietuvą. Nardė Baltijos jūroje, klausėsi to meto populiarių grupių muzikos. Ir kalbėjo apie laisvę.

1971–1975 metų archyviniai R. Požerskio bei jo bičiulių fotokadrai šiandien prikelti naujam gyvenimui. Kauno Vytauto didžiojo universiteto menų galerijoje pirmadienio vakarą pristatyta paroda ir nauja R. Požerskio fotografijos knyga „Neramūs keliautojai“.

Knygoje ir parodoje pasakojamos keturių bendraminčių kelionių istorijos. XX a. aštuntojo dešimtmečio pradžioje R. Požerskis dienas leido su grupe bendraminčių. Juos vienijo aistra ne tik motociklams, bet ir kelionėms bei laisvės idėjoms. R. Požerskis, jo bendramokslis Virgis Lankas, pusbrolis Petras Pocius ir Zenonas Langaitis motociklais keliavo po Lietuvą, kartais išsiruošdavo ir į tolimesnes keliones – į Taliną.

Parodoje galima pamatyti ne tik laisve degančias to meto nuotraukas, tačiau ir pavartyti paties R. Požerskio rašytą dienoraštį. Jo fragmentai publikuojami ir knygoje. „Ilgai galvojau, ar verta, nes ten yra ir intymių, asmeniškų dalykų“, – sakė R. Požerskis. Taip pat pristatomi ir jo kelionės draugų albumai, kuriuose – kelionių po Lietuvą nuotraukos.

„Tai autentiška fotografija, net įdomesnė už meninę ar tradicinę fotografiją. Dar viena svarbi dalis – dienoraštis. Kokio reikia pasiryžimo kūrybai, kad jį ryžtumeisi pateikti skaitytojui, kurio net nepažįsti“, – kalbėjo parodos kuratorius Tomas Pabedinskas.

VDU fotografiją dėstantis R. Požerskis ir studentams pataria fotografuoti savo asmeninį gyvenimą, nes vėliau šie kadrai gali tapti vertingi.

„Mano dukra, atlikdama bakalauro darbą, fotografavo savo intymų gyvenimą, ir jis buvo labai stipriai atviras, net jos draugas pabėgo. Tokių fotografų, kurie fotografuotų savo asmeninį gyvenimą kaip dienoraštį net ir pasaulyje yra labai nedaug. Per savo asmeninį gyvenimą gali atskleisti savo kartos problemas, santykį su politika, menais, muzika, mada“, – 15min sakė R. Požerskis.

Kalbėdamas apie savo ir bendraminčių keliones menininkas akcentavo ir dvasinį žmogaus gimimą.

„Žmogaus gyvenime yra du gimimai – fizinis ir dvasinis. Dvasinis būna labai sudėtingas, jei nerandi savo gyvenimo kelio. Tai aš taip pat aprašiau dienoraštyje. Ten yra trys dalykai, kaip ir ką radau. Tai fotografija, tėvynė, šeima ir vaikai. Aš radau savo kelią. Kelionės motociklu ir to meto istoriniai įvykiai prie to prisidėjo. Mano dvasinis gimimas susietas su Romo Kalantos įvykiais“, – kalbėjo menininkas.

Parodos atidaryme dalyvavo ir Zenonas Langaitis bei Petras Pocius, 1971–1975 metais kartu su R. Požerskiu keliavę motociklais. „Sunku patikėti, kad čia mes. Kad mes buvom tokie“, – sakė Z. Langaitis.

Paroda Kauno VDU menų galerijoje veiks iki lapkričio 21 dienos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

07:15
07:03

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata