2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Prancūzų močiutė tapo milijoniere: nežinojo, kas kabo virš jos verdančių puodų

Itin retas viduramžių italų meistro Giovanni Cimabue paveikslas, nutapytas ant aukso plokštės, 2019 m. pritraukė viso pasaulio žiniasklaidos dėmesį. Jis buvo rastas kabantis virš pagyvenusios prancūzės viryklės, praneša portalas artnet.com.
Giovanni Cimabue „Pasityčiojimas iš Kristaus“
Giovanni Cimabue „Kristaus išjuokimas“ / Wikipedia Commons nuotr.
Temos: 2 Menas Kultūra

Ši vertinga 700 metų senumo plokštė, kuri buvo aptikta kabanti virš karšto puodo pagyvenusios prancūzės virtuvėje, yra trūkstama altoriaus paveikslo, vaizduojančio aštuonias Kristaus kančios scenas, dalis.

Autentiškumą buvo galima tiksliai nustatyti, nes jos matmenys, stilius ir spalvos tiksliai atitiko reikalavimus, o medinė plokštė buvo pagaminta iš tos pačios topolio lentos kaip ir likusi altoriaus dalis. Plokštė netgi turėjo atitinkamus kirminus.

Jį pardavus prancūzė tapo milijoniere, tačiau vos po dviejų dienų ji mirė, o jos turtas buvo padalytas trims paveldėtojams.

Tų pačių metų spalį į šiaurę nuo Paryžiaus esančiuose aukcionų namuose pasiūlytas lobis sukėlė aukcionų karą, viršijo sąmatą ir buvo parduotas už 24,2 mln. eurų su mokesčiais. Kūrinys buvo nupirktas užsienio pirkėjo.

Netrukus Prancūzijos kultūros ministerija „Kristaus išjuokimą“ (apie 1280) paskelbė „nacionaline vertybe“ ir įvedė eksporto draudimą, pagal kurį paveikslą 30 mėnesių buvo draudžiama išvežti iš šalies. Tai suteikė pakankamai laiko Paryžiaus Luvrui surinkti 24 mln. eurų, reikalingų laimėjusiam pasiūlymui patenkinti ir kūriniui įsigyti.

Luvro direktorius Laurence'as des Carsas pareiškime, kuriame paskelbė šią žinią, teigė, kad kūrinys „yra esminis meno istorijos etapas, žymintis perėjimą nuo ikonos prie paveikslo“. Jis patvirtino, kad šis paveikslas netrukus bus pakabintas šalia „Maestos“ – didesnio G.Cimabue tempera tapyto paveikslo, kuris taip pat sukurtas apie 1280 m. ir šiuo metu yra restauruojamas. Šis kūrinys muziejaus kolekcijoje yra nuo 1813 m., nes Napoleono laikais buvo pagrobtas iš Italijos.

Paveikslai visuomenei bus pristatyti specialioje parodoje-renginyje, kurį planuojama surengti 2025 m. pradžioje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai