Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

MO muziejus 2022-aisiais: kelsis ir į mažesnius miestus bei atveš Andy Warholo darbus

Praėjusiais metais daugiau kaip 3 mėnesius buvęs visiškai uždarytas ir vėliau veikęs su apribojimais MO muziejus sulaukė daugiau nei 90 tūkst. lankytojų muziejuje, beveik 400 tūkst. virtualių lankytojų, o tik pusę metų vykusiose edukacijose dalyvavo daugiau nei 8 000 mokinių. Parodos, naujos iniciatyvos ir veiklos muziejuje – kas įsiminė bei ko nepraleisti 2022-aisiais?
Andy Warholo „Mao Tse Tung“, Whitney muziejuje
Andy Warholo „Mao Tse Tung“, Whitney muziejuje / Vida press

2021-ieji – lyderystės metai

„Galime pasidžiaugti, kad MO – meno muziejus Lietuvoje – varžydamasis su 62 kitais muziejais pelnė prestižinį Europos draugiškiausio ir geriausio ryšį su auditorija puoselėjančio muziejaus apdovanojimą", – teigia Milda Ivanauskienė, MO muziejaus vadovė.

Kita vertus, praėjusieji metai, kaip priduria ji, parodė, kad muziejų potencialas ir nauda visuomenei yra nepakankamai suvokti ir artikuliuoti:

„Ypač vienas aspektų, apie kurį pradėta kalbėti ir tarptautiniu mastu – teigiamas muziejų ir kultūros poveikis psichinei ir emocinei žmogaus sveikatai. Būtent tai buvo vienas iš argumentų, kai ėmėmės lyderystės siekdami kuo greitesnio muziejų atvėrimo kovo mėnesį. Atitinkamai rudenį pateikėme siūlymą į Lietuvos sveikatos priežiūros sistemą integruoti apsilankymo muziejuje receptą.“

Iškovota galimybė muziejams veikti leido surengti ne kartą nukeltas parodas. Tarptautinę parodą „Sunkus amžius. Szapocznikow–Wajda–Wróblewski“ (kuratorė Anda Rottenberg), jos pasakojimą pratęsiančią „Sunkus amžius: Vilnius, 1939–1949“ (kuratorė prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė). Abi parodas, kaip reikšmingus metų kultūros įvykius, įvertino profesionalai.

Pirmą kartą Lietuvoje surengta paroda vaikams „Ežeras pilnas žvaigždžių“ tapo lankomiausia šeimų paroda. Dėmesys vaikams išlaikytas ir rudenį – pirmą kartą organizuota vaikų naktis muziejuje. Taip pat rudenį pristatyta fotografijos paroda „Permainų šventė“ (kuratoriai Tomas Pabedinskas ir Ugnė Paberžytė), išleistas MO žurnalas „MOgazinas“, dienos šviesą išvydo MO TV bei „Jaunojo tapytojo prizo“ paroda.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andos Rottenberg sudaryta paroda „Sunkus amžius. Szapocznikow – Wajda – Wróblewski“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andos Rottenberg sudaryta paroda „Sunkus amžius. Szapocznikow – Wajda – Wróblewski“

2022 m. planuose – paroda, kurios negalima praleisti

2022 m. MO muziejuje bus eksponuojamos kelios didžiosios parodos.

Svarbiausias 2022 m. MO muziejaus meno įvykis – rudenį atidaroma bendra MO ir šiuolaikinio meno Van Abbės muziejaus paroda. Joje susitiks ryškiausių Lietuvos menininkų kūriniai su garsiausių JAV ir Europos 6–9-ojo dešimtmečių meno pasaulio kūrėjų darbais (kuratoriai: Charles Esche, Anders Kreuger ir Gabrielė Radzevičiūtė). Pirmą kartą Lietuvoje bus galima pamatyti tokią grandų rinktinę, kurių darbai eksponuojami svarbiausiuose pasaulio muziejuose: Andy Warhol, Guerrilla Girls, Bruce Nauman, Yves Klein, Donald Judd, Marlene Dumas, David Flavin ir kiti.

Didžiąją rudens parodą papildys paroda apie opartą (kuratorė Deima Žuklytė-Gasperaitienė). Joje bus nagrinėjamos lietuviškojo oparto ištakos, analizuojamas oparto ir minimalizmo santykis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Andy Warholo „Big Electric Chair“ Abu Dabio Luvre
AFP/„Scanpix“ nuotr./Andy Warholo „Big Electric Chair“ Abu Dabio Luvre

Paroda Vilniuje ir Kaune

2022 m. pavasarį MO muziejus prisijungs prie vieno svarbiausių metų kultūrinių įvykių –„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“. MO muziejus drauge su Kauno miesto muziejumi rengs parodą „Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus“ (koncepcijos autorius – Tomas Vaiseta, kuratoriai ir ko-kuratoriai: Justina Juodišiūtė, Kotryna Lingienė, Kęstutis Lingys, Ernestas Parulskis, Miglė Survilaitė, Rasa Žukienė). Ji yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

Parodoje bus diskutuojama apie miestų sąveiką, miestiečių tapatybę. O įvairiais pjūviais nagrinėjama Kauno ir Vilniaus kultūra bei socialinis gyvenimas atvers pamatinę šių dviejų miestų priklausomybę. Kauno ir Vilniaus būtinybę būti kartu atskleis ir parodos architektūra: norint pamatyti visą parodą, reikės aplankyti abu miestus.

Pasiruošimas Vilniaus 700-ajam jubiliejui

Muziejus jau dabar pradeda ruoštis svarbiam 2023 m. įvykiui – Vilniaus miesto 700 gimtadieniui. Nuo vasario 10 d. MO muziejuje bus eksponuojamos naujausios Andrew Miksio daugiau nei 20 metų trunkančio projekto „BAXT“ fotografijos (kuratorius A.Miksys). Portretuose įamžintus žmones menininkas sutiko įvairiose Lietuvos vietovėse: nuo Vilniaus iki Žagarės.

Ši paroda – galimybė naujai, per vizualiojo meno prizmę pažvelgti į romų situaciją Lietuvoje, kritiškai peržiūrėti su šia bendruomene susijusias išankstines nuostatas ir įsigilinti į skirtingus požiūrio taškus bei gyvenimo patirtis, kurias menininkas užfiksavo žmonių portretuose. Paroda yra ir viena iš Vilniaus 700 metų jubiliejaus šventės iniciatyvų.

2022 m. – keliaujančio muziejaus metai

2022-uosius MO muziejaus atstovai įvardija kaip itin aktyvius keliaujančio muziejaus metus – adaptuota MO muziejaus fotografijos parodos „Permainų šventė“ versija, Šeimų sekmadieniai, edukacijos ir netgi mokymai keliaus po Lietuvą. MO kvies patirti įvairias šventės formas, diskutuoti, atrasti ir geriau pažinti save.

MO muziejaus projektas „Keliaujantis muziejus: pažink save per meną“ įgyvendinamas pagal Europos Ekonominės Erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų priemonę „Kultūros prieinamumo plėtojimas ir kultūrinio švietimo stiprinimas“. Jis leis pasiekti ir labiau nuo fizinio muziejaus nutolusius Lietuvos miestus ir miestelius: Marijampolę, Šilutę, Antalieptę, Naująją Akmenę, Šalčininkus ir Molėtus.

Laukia MOratonai ir kiti renginiai

Kaip jau tampa įprasta, visas didžiąsias parodas MO muziejuje lydės parodų atidarymų festivaliai – MOratonai. Muziejus kvies šeimas į Šeimų sekmadienius, norinčius sužinoti daugiau apie meną – į Back2school paskaitas drauge su Ričardu Jankausku. Vasarą ir vėl vyks vaikų vasaros stovyklos, MO renginiai lauke, poezijos skaitymai, šokio pasirodymai.

Muziejus ir toliau plėtos emocinei sveikatai stiprinti skirtų užsiėmimų „be neriMO: 4 patyrimai” liniją, kvies į kitus harmoningą asmenybę auginančius renginius muziejuje. Vyks renginiai MOdernistams, MO partneriams ir draugams, mokytojai bus kviečiami į kasmetinę konferenciją, muziejus ir vėl burs ištikimų ir naujų savanorių būrį.

Pavasarį bus prakalbinta nauja Vilniaus skulptūra, o rudenį jau trečią kartą bus organizuojamos virtualios Lietuvos modernaus meno žaidynės „MOdisėja“. Šįkart jose bus galima sužinoti apie lietuvius minimalistus, modernistus ir jų sąsajas su Vakarų šalių menininkais. MO tinklaraštis ir toliau bus pildomas įrašais visų turiningam laisvalaikiui, o norintys stebėti MO ekranuose – kviečiami įsijungti MO TV.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius